Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

bisiklet metroya nasıl alındı?

By 20/11/2015Şubat 4th, 20163 Comments

Bisiklet metroya nasıl alındı? Hiç kolay olmadı. Yıllarca süren eylemler, imza kampanyaları, dilekçeler ve toplantıların biz özeti.

bisiklet aktivizmi izmir

Bisiklet doğası itibariyle sessiz bir ulaşım aracıdır. Egsoz sesi, kulakları sağır eden kornası, motor gürültüsü olmadığı için sokakta sesini duyamazsınız. Kokusu hele hiç yoktur ki bu şekilde de yanınızdan geçtiğini fark etmezsiniz. Bisiklet küçüktür, bir kaç tanesi yan yana gelmedikten sonra yolda varlığını bile algılayamazsınız. Tabi hal böyle olunca (sessiz, kokusuz ve küçük) bisikletin ve bisikletlinin sesini duyurmak için başka türlü alternatifler yaratması gerekir.

“En büyük sorun nereden başlamak gerektiğini saptamak: yayımlanan ilk bildirinin nasıl olması gerektiği konusunda siz ve diğer blog yazarlarının ortak bir karara varması aylar alabilir. The Times gazetesinin 8 maddelik manifestosundan başlamaya ne dersiniz? Kendi ülkenize tam uymayabilir ama sanal ortamdaki yeterli çoğunluğun (critical mass) sağlanması için ilk adım olabilir. İleriki adımlar kendiliğinden gelecektir. ‘ Velespit Komplosu El Kitabın’dan alınmıştır.

bisiklet eylemi izmir

1 Aralık 2012 İzmir Bisiklet Eylemi

Bizler, daha iyi ve yaşanılır bir dünyaya en hızlı bisikletle gidileceğini biliyoruz. Bütün dünyada ve dahi Türkiye’nin belli şehirlerinde bisiklet toplu ulaşım araçlarına çok rahat bir şekilde alınırken ve bu durum insanların hayatlarını kolaylaştırırken İzmir’de İzmir Banliyö (İZBAN) kurumu bisikleti tehlikeli bir araç olarak görüp araçlara ve istasyonlara alınmasını yasaklamış bu da yetmiyor gibi bunun saçmalığını anlatmaya çalışan arkadaşlarımızın çabaları karşısında bisiklet tekeri ve hatta diğer parçalarının da ayrı ayrı olsa bile istasyonlara ve vagonlara alınmasının yasak olduğunu beyan etmiştir. 

bisiklet metro eylemi 20125 Aralık 2012 İzmir Bisiklet Eylemi

Bisikletliler yıllardır yetkililere her türlü yoldan dilekçe gönderen ve taleplerini bir de sloganlar yoluyla duyurmaya çalıştılar. Olumlu resmi bir cevap alamayınca  İzmirli bisikletçiler bir eyleme daha imzalarını attılar. İsteklerini bir şarkı yapıp bunu metro vagonuna çalgılar eşliğinde söylediler. Bu talebe metroda bulunan yolcular da destek verdiler.
Sokak eylemlerinde basın kilit rol oynar. Basın mensupları  sokaktaki insanın sesinin daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlayabilirler. Köşe yazarları ise yorumları ile bu haberleri okuyanların bu konuda görüş sahibi olması konusunda etkili olurlar. Basının kilit oynadığı sokak eylemlerinde bisikletçilerin taleplerine Yeni Asır gazetesi hassasiyet ile yaklaştı.
bisiklet metroya nasil alindi

Eylemden sonra Bisiklet Metroya Nasıl Alındı?

1 Ocak 2013 tarihinde İzban ve Metro’ya saat kısıtlaması ve bisiklet için ek ücret ödeme koşuluyla bisikletler vagonlarda taşınabilir izni çıktı.
Bisikletli yolcular, pazar günleri sabah 05:00-09:00 saatleri arasında sistemden yararlanırken, akşam ise saat 20:00’den son trene kadar seyahat edebilecekler. Diğer günlerde, sabah 09:30-11:00 saatlerinde kapılar bisikletli yolculara açılacak, akşam yine 20:00’den sonra son trene kadar seyahat olanağı sağlanacak.

Bu yeni ‘özgürlük’ ile birlikte elbette bazı yasaklar da listelenmiş. Bunlardan en çok dikkatimi çeken ve beni şaşırtan ‘ yürüyen ve asansör ile bisiklet taşımayınız’ oldu.

Yürüyen merdivenler dar ve tehlikeli olduğu için  bunu anlıyorum ama ama asansörün neden bisikletçilere yasaklandığı anlayamadım.

bisiklet metro eylemi

Bisikletim ile seyahat ettiğim onlarca ülkede tren ve metro vagonlarında bisiklet taşıdım. İstasyonlar ya yerin bir kat üstünde ya da yerin bir veya birden fazla kat altında olur. İstasyona girdikten sonra vagona ulaşabilmek için (tekerlekli sandalye ve bebek arabasının sığabileceği)  asansörler kullanılır. Öncelik bebekli ailelere ve bedensel engellilere verilir ancak asansör müsait olduğu taktirde, bisikletin asansöre binmesi kimse için sorun oluşturmaz. Vagonlara giriş izni alan bisiklet şimdi de vagonlara ulaşabilmek için asansörlere giriş izni alabilmenin yollarını arayacak…

13 Kasım 2015 tarihinde bisikletler için ek ücret ödeme kuralı kaldırıldı ve bisikletler saat kısıtlaması olmadan İzban ve Metro’ya alınmaya başlandı.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

Yorum yaz