Merhaba,

ben Pınar Pinzuti, filolog, pedagog, satış ve pazarlama uzmanı, yoga hocası, blog yazarı, bisikletli seyyah, vejetaryen, bisiklet aktivisti.

BAL mezunuyum, okul hayatına doyamayıp iki lisans eğitimi tamamladıktan sonra Almanya’da çalışma disiplinini, İtalya’da estetiği öğrendim. Bisiklet odaklı düşünüyor ve yaşıyorum. Doğru olduğuna inandıklarımı bıkmadan usanmadan bisikletizm.com’da yazıyorum.

Tabi bir de sık sık bireylerin alışkanlıkları değişirse toplum değişir diyorum.

pinar pinzuti bisikletizm

2006 yılında bisikletle yaptığım yolculuklarımı anlattığım minik bir blog kurdum, ismini de bisikletim koydum. Zaman içinde sadece gezi yazıları değil günlük hayatta bisiklet kullanımı ve yaygınlaşması ile ilgili de yazılara yer vermeye başladım. Yaşadığım şehirde bisiklet politikaları konusunda aktif olarak çalışan bir STK olmadığı için ben de bisiklet yolları, park yerleri ve bisikletli ulaşım gibi konularda gördüğüm eksiklikleri blogumda paylaşmaya başladım. Yurtdışında bisiklet kullanımının yaygınlaşması için yapılan haberleri ve projeler türkçeye çevirip bloguma eklemeye başladım. Bisiklet ve ulaşım konusunda panellere konferanslara katılıp, izlenimlerimi blogumda aktardım. Bisiklet konusunda kampanyalara ve eylemlere katıldım. Bisiklet aktivisti kimliğimle panel ve konferanslara konuşmacı, bisiklet atölyelerine yürütücü, bisiklet dostu işletme olma yolundaki mekanlara danışman ve bisiklet turizmi projelerine organizatör olarak katıldım.

İzmir – Milano arasında yaşıyor, sık sık seyahat ediyor ve bikenomist şirketinde çalışıyorum. Bikenomist, bisikletli ulaşım ve bisiklet turizmi alanında danışmanlık ve iletişim hizmeti veren bir şirket. Özel sektör, bakanlık ve belediyelere hizmet veriyor.

Mütevazi blogum bisikletim’in hem takipçi sayısı hem de etki alanı genişlemeye başladığında ise bisikletim’e bir “Z” eklemeye karar verdim. Bisiklet odaklı düşünmenin mümkün olduğunu göstermek üzere BisikletiZm doğdu.

Bisikletizm için Neler Yapıyorum?

Bisikletli ulaşım ve seyahat konusunda farklı gazete, dergi ve bloglar için makale yazıyorum.

Bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmak ve bisiklet turizmini tanıtmak isteyen turizm birliği, belediye ve ajanslarla işbirliği yapıyor ve projelerinde yer alıyorum.

Bisiklet rotaları ağı çalışmalarında yer alıyor ve rehber kitaplar için içerik yazıyorum.

Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için sürdürülebilir ulaşım konusunda yapılan konferans ve panellere konuşmacı olarak katılıyorum.

Türkiye’deki bisiklet hareketini yabancı basına anlatıyorum. Türkiye’nin aydınlık yüzünü ve değişimi destekleyen bireylerini ve eylemlerini aktarıyorum.

Üniversitelere konuşmacı olarak gidiyor ve öğrencilere bisikleti anlatıyorum. Sosyal girişimciliğin mümkün olduğunu, toplum için faydalı birşeyler yapmanın mümkün olduğunu gösteriyorum.

Şirketlere ve holdinglere gidip bisiklete binmenin günlük yaşama ve çalışma hayatına olumlu etkilerini aktarıyorum. Kariyer ve hobinin birlikte yürüyen, birbirini besleyen ve destekleyen şeyler olduğunu gösteriyorum.

Bisiklet dostu işletme olmak isteyen, kafe, otel ve kurumlara danışmanlık hizmeti veriyorum.

Bikeitalia dergisi için yazdığım İtalyanca yazılarım için tıklayın.

Birgün gazetesinde yayınlanan yazılarım için tıklayın.

Eko IQ dergisinde yayınlanan yazılarım için tıklayın.

Yeşil Gazetede yayınlanan yazılarım için tıklayın.

Medyada Pınar Pinzuti

Hurriyet Gazetesi – Vazgeçmeyen Kadınlar

Bisikletin kuralını yeniden yazdılar

ECF- 8 Mart 2022 Dünya Kadınlar Gününe özel reportajı Pınar Pinzuti ile yaptı.

Celebrating International Women’s Day: Pinar Pinzuti the “cycling brainwasher”

Hürriyet Daily News (İngilizce)

Bisiklet Aktivisti Pınar Pinzuti ile Bisiklet Aktivizmi Üzerine

USA Al Monitor (İngilizce)

Türk Bisiklet Hareketi

Zeit.de (Almanca)

Bisikletli Kadın Hareketi

Bikeitalia.it (İtalyanca)

2000 Bisikletli Kadın İzmir’i Fethetti