Her geçen yıl yerli ve yabancı turistler tarafından pedallanan Türkiye, sahiller kesimlerinde kısa turlar için binlerce seçenek sunarken, ülkenin iç kısımları ise dağları, gölleri ve vadileri ile zor parkurlar ama bir o kadar da eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Rotalar : Türkiye’de işaretlendirilmiş bisiklet rotaları ağı sadece Marmaris’te bulunmaktadır.

Anayollarda yoğun araç trafiği bulunuyor ancak yan yollar kesinlikle bisiklet turları için uygundur.

İzmir ve çevresindeki bisiklet turları için uygun olan rotalar Karaburun yarımadasında, Seferihisar ve çevresinde, Foça taraflarında bulunmakytadır.

Konaklama

Ege, Akdeniz gibi sahil rotalarında camping alanları bulunuyor. İç kesimlerde ise küçük oteller ve pansiyonlar mevcut. Yerleşim yerleri arasında mesafeler uzun, dolayısıyla uzun turlar yapan bisikletçilerin çadırla seyahat etmesi avantaj sağlıyor.

Ulaşım

İç hat uçuşlarında havayolları bisikletleri ücret karşılığı spor ekipmanı kategorisinde taşıyorlar. Otobüs firmaları, uygunluk durumlarına göre yine bisikletleri taşımayı kabul ediyor.

Kaçırmayın

Ege ve Akdeniz kıyılarındaki eşsiz koyları, biraz iç kısımlardaki sakin köyleri, Karadeniz’in yaylaları, Kapadokya.

Türkiye Bisikletli Seyahat Rehberi

Bisiklet Gezi Yazıları – Türkiye

İzmir ve çevresindeki Foça, Urla, Karaburun, Seferihisar, Ahmetbeyli günübirlik veya haftasonları turları için çok uygun. Yol veya tur bisikleti ile ilçe ve köy yollarında keyifli bir kaçamak yapabilirsiniz.

İzmir’den bisikletle veya izban trenleri ile ulaşılabilen Yeni Foça- Eski Foça arasındaki rota tefiğin yoğun olmadığı panoramik bir yol. İzmir Karaburun Yarımadası, keşfedilmeyi bekleyen köyler ve koylarla dolu. İzmir Urla ve çevresi, haftasonu günübilirlik kaçamaklar yapmak için ideal. Demircili koyu kamp yapmak için uygun. İzmir Gülbahçe ve çevresi, İzmir antik kentler kuzey rotası, İzmir antik kentler güney rotası hem tarih hem de doğanın tadını çıkarmak isteyenlere tavsiye.

Sonbahar ve ilkbaharda Fethiye-Kaş arasındaki güzelliklerin tadı 3-4 günlük bisiklet turları ile keşfedilebilir.

Marmaris Bisiklet Rotaları Ağı MTB tutkunları için bir cennet.

Marmaris-Datça Yarımadası, Ayvalık Cunda adası milli parkında bulunan bisiklet rotaları ziyaret edilebilir. Denizli ve Pamukkale çevresindeki dağların arasında bulunan vadiler ve göller ise keşfedilmeyi bekliyor.

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "turkiye" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]