Skip to main content
Gezi Yazıları

Foça Bisiklet Turu

By 16/01/2014Aralık 2nd, 20223 Comments

Ocak ayının ikinci pazarı hava sıcaklığının 18 derece olacağını öğrenince hemen google map’in başına geçip günübirlik yapabileceğimiz bir rota seçtik. Toplu taşımı da kullanarak daha önce görmediğimiz yerleri keşfe karar verdik.

İzban’ın kuzey yönündeki son durağı Aliağa‘ya gitmek üzere sabah erken saatlerde yola çıktık. Aliağa’dan anayolu kullarak (kamyon trafiği yoğun ve çok sevimsiz bir yol) Yeni Foça‘ya pedal çevirdik. Boyoz ve çay ile ikini kahvaltımızı yaptıktan sonra trafiğin hemen hemen olmadığı yoldan  Eski Foça‘ya devam ettik. Foça’da öğle yemeğimizi yedikten ve ‘hayat ne güzel’ ya diyerek kahvelerimizi yudumladıktan sonra ara yollardan Bostanlı Feribot İskelesine geri döndük.

Foça Bisiklet Turu

Toplamda 115 km yaptık. Yeni Foça-Eski Foça arasındaki 22 km’lik parkur iniş çıkışlarla dolu. Asfalttaki bozukluklar yol bisikleti ile sürüşü konforsuz bir hale getiriyor. Tur bisiklet ve MTB için daha uygun bir parkur. Ancak manzaranın güzelliği ve yoldaki araç trafiğinin yoğun olmaması diğre tüm dertleri unutturuyor. Eski Foça’dan Bostanlı’ya kadar ise parkur dümdüz. Yokuş yok. Şanslıydık çünkü şiddetli rüzgarlarla karşılaşmadık.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

 • ozgun dedi ki:

  Reblogged this on diabolo violette and commented:
  Bisikletine ve kendine guvenenler icin 🙂
  bisikletim.wordpress.com’dan alintidir.

 • Şahan Gürkan dedi ki:

  Merhaba, Ne güzel pedallayarak gezmek.. 🙂
  Bisikletlerinizde 23c kalınlıkta lastik mi kullanıyorsunuz? Daha kalın mı yoksa?
  Ben 23c ile konforlu değilim.. alternatif araştırıyorum. bu yüzden soruyorum..
  Sevgiler..

 • Selam Kutluyorum Sizleri Maşallah Ne Mutlu Size ‘ Bu güzel Renkli Vede Sıhhatli Paylaşımlarınızdan Ötürü teşekkür ediyorum Bende İlk Fırsatda İNŞAALLAH Eski Foçayı Görmeyi Arzu Ediyorum : Saygılarımla İsmet Hüseyin EKER – ANKARA..

Yorum yaz