Ürdün’de görülmesi gereken çok güzel yerler var ve bu yerler arasında uzun uzun yollar. Bisikletle seyahat gerçekten unutulmaz bir macera olabilir.

Rotalar: Ulusal veya bölgesel tanımlanmış bisiklet rotaları ağı bulunmuyor. Karayolları haritasını açıp rota planlamak gerekiyor. Anayolların sağ şeridinde bisikletin güvenli bir şekilde ilerlemesi için alan bulunuyor. Aynı şeridi develer, at arabaları ve köpeklerle paylaşmak gerekiyor.

urdun bisiklet rotasi

Harita: Reise Know-How 1:400 000 ölçekli turistik harita (su geçirmez)

Yol Durumu: Anayollarda yol durumu iyi ve genel olarak araç trafiği çok yoğun değil.

Yeme & İçme: Köylerde minik bakkallar bulmak mümkün. Lokanta gibi şeyler az. Kamp ekipmanınızın olması önemli, sık sık birşeyler alıp yiyeceğinizi kendinizin hazırlaması gerekebilir.

Camping: Çadır kamp yeri yok. Doğada çadır kurmakta bir sorun yok, köpeklerden yeterince uzak olduğunuzdan emin olun yeter. Çok uygun fiyata pansiyonlarda kalınabiliyor.

Hava Durumu: Yaz aylarındaki aşırı sıcaklara yakalanmamak için Ekim-Mayıs ayları arasında Ürdün’ü bisikletle gezmek keyifli olabilir. Biz Aralık ayında tur yaptık ve güneşli bir havada, 15-20 derece arasında sıcaklıklarda keyifli bir tatil yaşadık.

Ulaşım: Yüksek sezonda anayollarda otobüs seferleri bulunuyor.  Araçlarda yer olması durumunda bisikleti almayı da kabul ediyorlar. Kızıl Deniz kıyısındaki Aqaba’dan Suriye’de Şam’a otobüsle geçtik ve otobüs firması bisikletleri bagaja koyma konusunda hiç sorun çıkarmadılar.

urdun dhana bisiklet

Bisiklet Gezi Yazıları – Ürdün

Amman’dan Madaba’ya oradan da Ölüdeniz’e pedal çevirip, Al Karak’a tırmanıp az bilinen bir güzelliği keşfetmek üzere Dana Milli Parkı’nda yürüyüş yapıp dünyaca ünlü Petra’ya bisikletle ulaştığımız Wadi Rum’u da kapsayan ve Kızıl deniz’de sonlanan Ürdün Bisiklet Turumuz için tıklayın.

Jordan - Syria 2009

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "urdun" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]