İngiltere son yıllarda bisiklet rotaları ağının gelişmesi için bir çok yatırım yaptı. İngiltere ‘yi gezmek ve tanımak için  ülkenin onlarca farklı bisiklet rotalarından bir kaç tanesi seçilebilir.

ingiltere bisiklet rotalari

Ne zaman gezilmeli: İngiltere bisiklet turu için Haziran, Temmuz, Ağustos ayları hava şartları açısından uygun aylar. Ancak yine de yağışlı havalara karşı hazırlık olmak ve su geçirmez ekipman kullanmakta fayda var.

ingiltere iskocya bisiklet turu

Ulaşım: Farklı havayolları ile Londra veya Edinburgh’a direk uçuşlar bulunuyor. Bisikletler için havayolunu firmasını arayıp, rezervasyon yapılmalı. Ücret genellikle havalimanında check-in sırasında ödeniyor. İngiltere ‘de tren ile seyahat ederken VirgenTrains bisiklet için ücret talep etmiyor ancak call center’ı arayıp bisiklet için rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

iskocya bisiklet turu

Konaklama: İngiltere’de bisiklet rotaları ağı üzerinde her 50 kmde bir çadır camping veya caravan camping bulunuyor. Campingler dolu olsalar bile yürüyerek ve bisikletle seyahat edenleri asla geri çevirmiyorlar ve yer sağlıyorlar. Campinglerde kişi başı ücret 7-16 Sterlin arasında değişiklik gösteriyor. Çadırda konaklamak istemeyen ve pansiyon/otel tercih e denler için Bed&Breakfast seçenekleri bulunuyor.  Pansiyonlar için önceden rezervasyon yapılmasında fayda var.bisiklet çadır doğa

Yiyecek: Gittiğimiz yerlerin yerel mutfağını merak ederiz ve şehirlerde restoranlarda yeni tatları keşfetmek için fırsat kollarız. Kahvaltılarımızı sıcak süt ile pişirdiğimiz yulaf lapası (porridge) ile yaptık.

ingiltere bisiklet gezi

Bisiklet ve Ekipman Seçimi: Rotalar MTB ve Tur bisikletleri için uygun. Yol bisikleti de tercih edilebilir ama o zaman anayollardan ayrılmamak gerekiyor. Ulusal bisiklet yolu ağında (National Cycling Network) bulunan Route 1 (EuroVelo 1) ve Route 7 (EuroVelo 12) bazen toprak, bazen stabilize, bazı yerlerde ise sadece taş ve kayalardan oluşuyor. Su geçirmez çantalar (Ortlieb gidon çantası, ön ve arka çantalar), su ve rüzgara karşı dayanıklı çadır (Hilleberg) , su geçirmez mont ve pantalon, konfor için ise su geçirmez çoraplar tercih edilmeli.

Bisiklet Rotası ve Yollar: İngiltere Bisiklet Yolları Ağı gerçekten çok iyi bir şekilde planlanmış ve işaretlenmiş. Haritanız olmasa bile sadece bisiklet levhalarını takip ederek binlerce km yolculuk yapabilirsiniz. Ulusal ve bölgesel bisiklet yollarının büyük bir kısmı sizi otomobillerle aynı yolu kullanmadan bir şehirden diğer şehre ulaştırabiliyor. Bisiklet yolları dışında yürüyüş rotalarına da girilebilir. West Highland Way, Great Glen Way, Deside Way gibi kilometrelerce uzun yürüyüş yollarında pedal çevrilebilir. Bisiklet veya yaya yolu bulunmayan yerlerde ise motorlu araçlar hızlarını düşürerek ve dikkatle geçiyorlar. ingiltere ulusal bisiklet rotalari

Bisikletli ve yaya herşeyden önce geliyor. Saygı sonsuz. Bisikletliler için herşey (rota, tabelalar, haritalar, konaklama ve lokanta opsiyonları vs) öylesine güzel planlanmışki, yağmur ve soğuğa bile bir süre sonra aldırmadan yolculuğun tadını çıkarıyorsun. iskocya highlands

Edinburg ve Londra gibi büyük şehirlerde yön bulmak için OpenCycleMap kullanılabilir.  Bisiklet yolları haritasını Online veya Offline kullanmak mümkün.

En + 

Tepelerin arasında sıkışmış göllerin, nehirlerin ve kanalların yanında özenle hazırlanmış bisiklet ve yürüyüş yollarını, yol kenarlarındaki tombul ahududuları, yumuşak tepeleri saran mor renkli çiçekleri, karavanlara özel caravan club campinglerde ayrıcalık sahibi olup her zaman yer bulabilmeyi, drying room‘ları ( ısıtma sistemi olan ve gün boyu sağanak yağışlarda ıslanmış eşyalarınızı kurutabileceğiniz bir oda), havanın akşamları saat 10’da kararmasını, nazik ve dikkatli otomobil şöforlerini, çay ve kahveye whisky koymayı, kahvaltıyı yulaf lapası ile yapmayı, zencefilli bisküvileri, yardımsever İskoçları, elimizi kolumuzu sallayarak girebildiğimiz müze, kale ve şatoları ve eski tren yollarının bisiklet yollarına dönüştürülmesini (greenways) çoook sevdik.

TURK1135

En –

Çadırı kurarken ve yemek hazırlarken üzerimize saldıran ve bedenimizde açık kalan heryeri ısıran yüzlercesi aynı anda gelen “midge” (tatarcık sineği), restoranlarda “burger” dışında yemek olmamasını, herşeyin çok ama çok pahalı olmasını, İskoçların anlamakta bazen oldukça zorlandığımız ingilizcesini ve bu kadar yağışlı bir ülkede yollarda sığınacak bir kulube, çatı vs olmamasını pek sevmedik.

Gezi Yazıları – İngiltere

Kuzey İngiltere – İskoçya Bisiklet Turu detayları, hikayeleri ve fotoğrafları:

YAĞMUR – Glasgow – For William – Inverness etabı

RÜZGAR – Highlands – Cairngorms Milli Parkı ve East Coast