Skip to main content
Ekipman

Hilleberg Çadıra Neden Bir Çuval Para Verdik?

By 02/11/2015Kasım 30th, 20184 Comments

2010 yılında İzlanda‘ya gitmeden önce aldığımız Hilleberg çadır hakkında onlarca güzel şey yazabilirim çünkü yıllardır biriktirdiğimiz anılarımızın hepsinde bizimle beraberdi. Ancak geçen hafta Hilleberg müşteri hizmetleri ile yaşadığım müşteri tecrübesinin bence bir benzeri daha yok.

hilleberg cadir

Ben: “Merhaba, İskoçya bisiklet turu sırasında çadırımızın tabanında nemlenme olduğunu fark ettik. Ne yapmalıyız?”

Hilleberg: “Tatilinizde böyle kötü bir tecrübe yaşamanıza çok üzüldük. Normal şartlarda, yaşanan bu sorunun nedenini öğrenmek için çadırı bize göndermenizi isterdik.Ancak Türkiye, AB ülkes olmadığı için kargo ve gümrük gecikmeleri yaşanıyor. Sizi daha fazla zor durumda bırakmak istemediğimiz için size yeni bir çadır gönderiyoruz. Bu çözüm sizin için uygun mudur?”

Bir hafta sonra yeni çadır elimde.

 

2010 yılında aldığımız Hilleberg Nammatj 3 (870 euro)  ile beş yılda 400 küsür gün konakladık. Sadece İzlanda’da 21 günlük konaklama çadıra verdiğimiz parayı amorti etmişti. İzlanda’da bir gece otel/pansiyon ücreti 80 Euro. Daha sonra yaptığımız tüm sehayatlerimizde konaklama bedavaya geldi. İşin keyif kısmını hiç uzun uzun anlatmayayım. Bir milyon yıldızlı “otel odamı” başka birşeye değişmem.

Neden 2 kişi 3 kişilik çadırda kalıyoruz? Kötü hava şartlarında çadırda çok uzun zaman geçirmemiz gereken seyahatlerimiz oldu. Çadırda daralmamak ve yayılabilmek için 3 kişilik çadır kullanıyoruz. Yaz aylarında kullandığımız kısa haftasonu turları için 2 kişilik bir çadırımız olduğunu da eklemeliyim.

hilleberg çadır bisiklet

Yaşadığım bu güzel tecrübeyi paylaştıktan sonra Hilleberg çadırı merak edenler için bir kaç not:

 • Dayanıklı ve güvenilir, hem içi ferah hem de hafif olsun diyenler için uygun. Toplam 3.3 kg.
 • Arjantin‘de 4500 mt yükseklikte de haftasonu Urla‘da da kullandık. Yani hem dağlar hem de deniz seviyesi için uygun.
 • İzlanda’nın süper fırtınalarında da içinde mışıl mışıl uyuduk, İskoçya’da sağanak yağışta da.
 • İç ve dış çadırın ayrı olmasının avantajını kullandık, dışı ıslak olsa da iç çadırı ıslatmadan topladık ve taşıdık.
 • 5 yıldır sadece 3 kere duru suyla yıkadık ve hiç bakım yapmadık.
 • Çadırı tek başına kurulup, toplanabilecek kadar pratik. Birimiz yemek yaparken birimiz çadırı hallediyoruz.

Videoda çadır 6 dakikada kuruluyor. Biz iki kişi bu işi 3 dakikada hallediyoruz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

 • aytaç dedi ki:

  Merhaba.Uzun bisiklet yolculuğumuz için biz de çadır arıyoruz.Hilleberg çadırları araştırırken senin yazına denk geldim.İyi de oldu:)Çadır hakkında merak ettiğim nokta bisiklet çantaları için yeterli bagaj alanı var mı?Ve çadır toplandığı zaman Rack-pack çantalara sığıyor mu ve sığıyorsa diğer eşyalar için yer kalıyor mu?

  Bir de fotoğrafta şişme mat kullandığınızı gördüm.Onların da marka ve modelini öğrenebilir miyim?:)

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Sevgili Aytaç merhaba, bizim kullandığımız bizim kullandığımız Hilleberg Nammatj 3 (iki yetişkin bir köpek sığabilir) bisiklet çantasına sığmıyor. Çadırımızı Ortlieb Dry bag (su geçirmez) ile taşıyoruz ve çok memnunuz. Şişme matlarımızı, çadırımız gibi gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Thermarest marka matlarımızı on küsür yıldır kullanıyoruz ve hiçbir sorun yaşamadık.

 • aytaç dedi ki:

  Teşekkür ederim Pınar cevabın için.Peki ortleb Dry Bag çantanın bisiklet bağlantısı yok diye biliyorum.O çantayı bisiklet üstüne nasıl tutturuyorsunuz?

Yorum yaz