Skip to main content
BisikletizmBisikletli YaşamEkipman

Elektrikli Bisiklet: e-Bike ve e-MTB

By 16/07/2016Kasım 30th, 20183 Comments

Bundan birkaç yıl öncesine kadar elektrikli bisiklet konusunda çok katıydım ve sohbetler sırasında konu e-Bike’a geldiğinde “e-Bike’a binenler ben bisiklete biniyorum demesin” diyordum. Elektrikli bisiklete binmek bana “hile” yapmak gibi geliyordu.

Ta ki yaz tatilinde konakladığımız bir bisiklet dostu otelde hem elektrikli şehir bisikleti, hem de elektrikli dağ bisikleti kullandım ve bu e-Bike konusunda ne kadar acele karar vermiş olduğumu anladım.

Önyargıyla kurguladığım sorularımın artık cevapları var. Pedal çevirirken destek veren bir motorun avantajları olduğunu biliyorum.

Neden insan elektrikli bisiklete binmek istesin ki?

Elektrikli bisikletler geleneksel bisikletlerin faydalarına sahipler: para tasarrufu (sigorta ve trafik vergisi yok, park etmek ücretsiz vs), sağlıklı yaşam ve çevreye duyarlı ulaşım şekli.

Elektrikli bisikletin en büyük avantajının yokuş çıkarken ve rüzgara karşı yol alırken aynı tempoda yola devam edebilmek olduğu düşünüyorum. Fiziklsel bir sakatlığı veya astım hastası kişilerin elektrikli bisiklet ile bisikletli yaşama dahil olabileceklerini gördüm.

Haftasonu doğanın içinde yokuşları tırmanırken veya uzun mesafelerde işe gidip gelirken kullanmanın çok büyük faydaları olduğuna inandım.

Akü bitince ne olacak?

Elektrikli bisikletlerin gösterge panelleri kaç km daha pedal destekli ilerlenebileceğini gösteriyor. Düz yolda ve yokuş aşağı giderken motoru kapatmak yoluysa oldukça fazla tasarruf sağlanıyor.

Elektrikli Bisikletler hangi tür sürüşler için daha uygun?

Asfalt yollarda ve şehir içinde ulaşım, dağ yollarında sport amaçlı kullanılabilir. Ağır, sesli ve kompleks sistemleri, ekmek almaya gitmek için bence ideal bir seçenek değil.

Elekrikli Bisikletlerin Çeşitleri Neler?

Kuryelerin eşya veya annelerin çocuklarını taşımak için kullandıkları kargo bisiklet, sport ve keşif amaçlı dağ bisikleti, şehir içi ulaşımda city bike.

Elektrikli Bisiklet Fiyatları Nasıl?

Pahalı.

Ancak neye göre pahalı? Düzenli bakım, vergi, sigora masrafı olan otomobil ile karşılaştırıldığında elektrikli bisiklet pahalı değil. Elektrikli bisikletin gerçek değerli kullanım şekline göre değişiklik gösteriyor. Evde bir tane de bundan olsun belki kullanırım diye düşünüyorsanız, çok pahalı bir oyuncak olduğunu söyleyebilirim.

Şehir içinde ulaşım amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız, o zaman bence hayat kaliyesini yükseltmek için çok ekonomik bir araç.

 

e-Bike ve e-MTB deneyimlerim

Avusturya’da Weissensee’de konakladığımız bisiklet otelinin, bir bisiklet mağazası ile anlaşması vardı ve oradan uygun fiyata elektrikli şehir bisikleti kiralamıştık.

flyer e-bike

İlk kez kullandığım e-Bike, Flyer marka C-Series Urban modeliydi. Şehir içi kullanım için tasarlanmış bir bisiklet ve 25 kg ağırlığında.

avusturya elektrikli bisiklet turu

İsviçre’de Disentis’de günübilirlik bir gezi için elektrikli bisiklet tercih etmiştik ve ilk kez kullandığım e-MTB, Flyer markaydı.

e-MTB

Kaldığımız vadinin etrafındaki dağlara çıkıp, vadiye yukardan bakmak istediğimiz için kilometrelerce tırmanışı rahat rahat yapabilmiştik.

isvicre ebike tour disentis

İsviçre Interlaken şehrinde Avrupa’nın en önemli buzullarından birisi bulunuyor. Bisiklet dükkanından Jungfraujoch’a tırmanmak için Bergamont marka e-MTB kiralayıp çıktık.

e-bike e-MTB

Ve son olarak geçen hafta İtalyan Alplerinde, Livigno’da muhteşem bir rotayı Scott E-MTB ile yaptık.

Livigno MTB 20

Bisiklet turları sırasında elektrikli bisiklet kullanımının avantajını anladım. Çok güzel bir yerdesin ve bu bölgeyi tamamıyla görmek istiyorsun ama kilometrelerce yokuş çıkmak gerekiyor işte o zaman pedal destekli bisikletle ortalama hızı (12-15 km) koruyarak rahat rahat tur tamamlanabiliyor.

Böyle bisiklete sahip olmak ister miyim? Belki İstanbul gibi sert yokuşları olan bir semtte otursaydım evet, şehir içinde ulaşım amaçlı elektrikli city bike veya katlanır bisiklet kullanmayı düşünürdüm.  Haftasonları turları için ise gücümün yettiği kadarını geleneksel bisikletle yapmaya devam edeceğim.

E-Bike kiralama dükkanlarının sayısının artması, otellerin müşterilerine bu tip bisikletleri sunmaları, hem o bölgenin daha çok insan tarafından sindire sindire keşfedilmesini sağlayacaktır hem de aklında bisiklete binmek olmayan kişileri bisiklete binmeye teşvik edecektir. Örnek Marmaris, Ayvalık-Kozak Yaylası, Göller Bölgesi vb.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

Yorum yaz