Skip to main content
Bisiklet TurizmiGezi Yazıları

Livigno’da Bisiklet Oteli ve Rehberli MTB Turu

By 12/07/2016Ağustos 24th, 2018No Comments

Livigno, İtalya’nın kuzeyinde, Lombardiya bölgesinde İsviçre sınırında minik bir kasaba. Kış aylarında sunduğu karla kaplı dağları ile kayak turizmi açısında oldukça tanınan bir yer. Livigno, yaz aylarında gelen ziyaretçilerine doğayla iç içe aktif tatil seçenekleri sunuyor: Bisiklet ve yürüyüş rotaları, gün boyunca yorulanlara SPA ve wellness merkezleri, süper leziz yemekler, gelmişken alışveriş de yapalım diyenlere ve benim gibi outdoor ekipman düşkünlerine KDV’siz fiyatlarla  ürünler.

livigno bisiklet oteli

Alp Dağları’nda tatil denince hepimizin aklına özgür inekler, yemyeşil ormanlar ama aynı zamanda karlı zirveler ve bitmek bilmeyen yılan gibi kıvrıla kıvrıla tırmanılan yokuşlar geliyor. İki yıl önce yaz tatilinde Alpler’in İncileri bisiklet turumuzda Almanya, Avusturya, İtalya ve İsviçre dağlarında otomobilsiz tatil seçenekleri sunan yerleri görmüş ve hayran olmuştuk. Ayrıca bisiklet rotaları ağı ve sundukları hizmetler, ter döktüğümüz rampaların zorluğunu telafi etmişti.livigno valle pista ciclabile

Evlilik yıldönümüzü kutlamak için İtalya Alplerini ve Livigno’da bulunan bisiklet oteli Alpen Village‘ı tercih ettik.

Otele adım atar atmaz doğru yerde olduğumuzu anladık. Ana kapının girişinde kiralık bisikletlerin olduğu alanda her tür bisikletin olduğunu gördük: yol, dağ, şehir ve e-bike.

mtb tur

Bike Room, bisikleti ile gelen müşterilerin bisikletleri ile doluydu. 400 yataklı otelin 120 müşterisi kendi bisikletleri ile gelmişti, bike room’da bir servet yatıyordu. Bisikletini bike room’a bırakmak istemeyenler ise merdivenlere kurulu rampaları kullanarak bisikletini rahatlıkla odasına götürebiliyor. Bisiklet sürüşü sonrası havuz ve SPA’da yorgunluk atmak isteyenler için bir de açık hava küvetleri var!

livigno mtb 27

Kısıtlı zamanda bölgenin en güzel rotalarını görmek istediğimiz için rehberli sürüş yapmaya karar verdik. Rehberimiz Cecio (Stefanino Cecini), eski profesyonel bir bisiklet yarışçısı, çok sempatik bir kişi olduğu için şanslıyız.

Bisiklet rotaları arasından iki parkur seçtik. İlk gün Livigno şehrini ve vadiyi görmek için bisiklet yollarını kullanacağımız hafif (özellikle aileler için çok uygun) bir parkur. İkinci gün için ise iki zirve ve iki gölü kapsayan bir MTB rotası.

livigno bisiklet

Livigno Vadisi ve Bisiklet Yolları

Vadiyi boydan boya kapsayan bisiklet yolundaki sürüş için şehir bisikleti veya elektrikli şehir bisikleti tercih edilebilir. Biz merakımıza yenik düştük ve e-Bike kiraladık.
livigno bisiklet oteli mtb turuTablo gibi bir coğrafyada harika yollarda bisiklet sürüşü yapmak terapi gibi geldi. Vadiden akan nehrin bazen sağındaki bazen solundaki trafikten ayrı bisiklet yolunda bölge ve bisiklet turizmi hakkında bilgi alarak sürüş yaptık.
livigno bisiklet oteli mtb turu

Sürüşün sonunda ise merkezdeki bir kafeye oturup aperatif yaptık. Tertemiz hava ve gördüğümüz güzellikler iştahımızı kabartmıştı. Livigno, spor yapmak için gelen ziyaretçileri ağırladığı için restoran ve kafeler de ona göre sağlıklı ve porsiyonları cömert yemekler sunuyor. livigno bivio hotel bistrot

Livigno’ya tesadüf eseri gelenler bile çevrenin güzelliğini görünce bisiklete binmek için can atıyorlar. Gezi amaçlı sürüş yapmak ve keyifli zaman geçirmek için alttaki rota herkes için çok uygun. Bisiklet yollarından, neredeyse sıfır rampa ile toplam parkur 24 km.

livigno mtb

Livigno- Carcano Lake

livigno alpen village hotel
İkinci gün sabah otelde krallar gibi kahvaltı yaptıktan sonra elektrikli dağ bisikleti kiralayıp rehberimiz Cecio’nun peşine düştük. Vadinin içindeki bisiklet yollarından geçip Livigno gölünü gördük.

Bisiklet rehberi ile gezmenin en güzel avantajı, yolda bizi neyin beklediğini tam olarak bilmek. Nerde yokuş başlıyor, yolun neresinde dikkatlı olmak lazım, dinlenme molası için mükemmel nokta vs. Profesyonel bisikletçi ile gezmek ise sürüş tekniklerini öğrenmek açısından benim için çok faydalı oldu.
Livigno MTB Tour
livigno bisiklet oteli mtb turu
İlk durak noktamız Alpisella oldu. Bu bölgede yürüyüş yapan ve bisiklete binen kişi sayısı oldukça fazla olduğu için her 20 km’de bir tane yeme-içme mekanı bulunuyor. Susuz veya aç kalmak, yollarda perişan olmak gibi bir durum söz konusu değil.

livigno bisiklet oteli mtb turu
livigno bisiklet oteli mtb turu

300 km uzunluğunda Alpler’den başlayıp Milano’ya doğru akan Adda nehrinin kaynağına ulaştık. Uzun zamandır bir “pınar” görmemiş olduğum için oldukça duygulandım. Suluklarımızı doldurup yola devam ettik.
livigno bisiklet oteli mtb turuAdda nehrinin kaynağı 2122 metre’de.
livigno bisiklet oteli mtb turu

Bisiklet parkuru çok bakımlı. Yol işaretleri heryerde bulunuyor. Yollarda kaybolmak mümkün değil. Bir süre sonra Cancano Gölü’ne ulaştık.

livigno bisiklet oteli mtb turu
livigno bisiklet oteli mtb turuCarcano Gölünün etrafını çevreleyen bisiklet yolu oldukça populer. Aileler araçla gölün kenarına gelip, bisikletle gölün etrafını turluyorlar.
livigno bisiklet oteli mtb turu

İki yıl önce Stelvio Milli Parkından dönüşte Valdidentro vadisinde sürüş yaparken taa uzaktan gördüğümüz Torri di Fraele (Fraele Kuleleri)’ne gitmeye karar verdik.

livigno bisiklet oteli mtb turu

Karnımız acıkmaya başlamıştı artık. Rehberimiz Cecio’nun ise bizim için planladığı öğle yemeği çok güzel bir dağ kulübesinde bizi bekliyordu.
livigno bisiklet oteli mtb turu
Öğle yemeği için oldukça sert bir yokuşu tırmandık. Kullandığımız Scott marka e-MTB ‘nin farklı modları bulunuyor: eco, sport, turbo. Turbo modda rampa çıkarken, yokuş yukarı bisikletini itenleri görünce kendimi biraz kötü hissettim. e-Bike ile tanışmadan önce ben de önyargı ile bakıyor ve elektrikli bisiklet kullanıcılarına “kandırıkçı” gözü ile bakıyordum. Şimdi ise bisikleti iterek çıkaracağım rampaları, biraz “destek alarak çıkmakta hiç sakınca görmüyorum.

livigno bisiklet oteli mtb turu

Dağ kulübesinin etrafında özgürce otlayan ineklerin sütüyle yapılmış leziz peyniler ve bir kaç kadeh kırmızı şarap sonrası tekrar yolumuza devam ettik.
livigno bisiklet oteli mtb turu

Kartpostallara has manzaraların içinde geçmiş harika bir günün sonunda Livigno’ya otelimize döndük. Bisikletleri teslim edip otelin saunasında ve havuzunda dinlendik.

livigno_lake_carcano

Ulaşım: Türkiye’den Milano Malpensa Havalimanı’na uçabilir, Milano’dan Tirano şehrine trenle ardından otobüsle Livigno’ya ulaşabilirsiniz. Milano/Bergamo Orio havalimanı Livigno arasındaki mesafe 200 km. Zürih’e uçabilir ve trenle Tirano’ya ulaşabilirsiniz. Livigno’da konaklayacağınız otel havalimanından veya tren istasyonundan otele transfer konusunda yardımcı olacaktır.

Livigno Konaklama: Biz bisiklet dolu bir tatil yapmak istediğimiz için Alpen Village Hotel’i tercih ettik. Livigno’da bisiklet kiralayan ve rehber hizmeti sunan onlarca mağaza var. Otel seçenekleri için booking.com’a bakabilirsiniz.

Livigno citta

Bisiklet Kiralama: Konakladığınız otel müşterilerine bisiklet kiralama hizmeti sunmuyorsa Livigno’da adım başı bisiklet kiralayabileceğiniz bir dükkan bulabilirsiniz.

Bisiklet Rotaları: Livigno.eu websitesinde onlarca faydalı bilgi bulunuyor. Bisiklet ve yürüyüş yolları ise çok güzel listelenmiş. Rehberli turlar hakkında da ayrıntılı bilgi yine websitesinde mevcut.

bikethealps map mtb

Bisiklet Rotaları için tıklayın.

Bisiklet Oteline Giderken Yanınıza ne almalısınız?

Bisiklet Kaskı, bisiklet ayakkabısı, bisiklet eldiveni, bisiklet taytı, güneş kremi (yağmurluk/rüzgarlık).

mtb ayakkabi

Sık sık kullandığım ekipmanların markalarını soruyorsunuz. Hazır yeri gelmişken belirteyim: Cratoni Helmets bisiklet kaskı, Sidi marka MTB SD15 model ayakkabı, Roeckl marka eldiven, 50 faktör güneş kremi. Bisiklet taytı olarak yıllardır Santini ve Löffler marka kullanıyorum ve aynı taytları yıllarca kullanacakmışım gibi görünüyor.

Bisiklet Oteli ‘nde Bisiklet Kampı Yapmak İster Misiniz?

İki günlük bu çok keyifli tatilden sonra ilk fırsatta Bike Camps / Bisiklet Kampı paketini denemek olacak. 7 günlük paketlerde konaklama, yeme-içe, bisiklet rehberi bulunuyor. Her gün farklı bir rotada rehber eşliğinde bisiklet sürüşü var. Alplerin Stelvio, Gavia gibi en ünlü geçitlerini kapsıyor. Bisiklet tutkunlarının aileleri ile birlikte tatil yapabilecekleri bir yerin olması çok güzel. Aile bireyleri birlikte veya kendi tercihlerine göre farklı parkurlarda sürüş yapabiliyor. Eşler ve çocuklar havuzda vakit geçirirken, performans severler de 2500 mt ve üstü zirveleri zorlayabilirler.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz