İtalya , Avrupa’nın kültür ve tarih mirasının büyük bir kısmını barındıran bir ülke. Mimarisi ile herkesi kendine hayran bırakan kasabaları, kartpostala benzeyen göl manzaraları, dünyaca ünlü yemekleri, müzikleri, filmleri ile Türkler tarafından çok sevilen bir tatil destinasyonu.

İtalya, sadece Roma, Venedik ve Floransa değil. Toskana’nın şarap bağları, Puglia’nın trulli evleri, Sicilya’nın barok mimarisi, bisikletle keşifler için muhteşem bölgeler.

italya bisiklet rotalari puglia

İtalya’da yol da bir “ödül” varılan yer de bir “ödül”. Saatlerce bisiklet selesinde olmak asla sıkıcı değildir çünkü gözleriniz hep çok güzel manzalarla beslenirken, yediğiniz leziz yemekler de midenizi besler.

Yollar ve Rotalar: Yoğun araç trafiğinin olduğu ana yollar dışında bir çok yol alternatifi mevcut. Haritadan bir destinasyon belirlenip, yan yollar kullanılabilir.

Avrupa Bisiklet Rotaları Ağının EUROVELO 5EUROVELO 7EUROVELO 8 rotaları bisikletle tatil yapmak isteyen herkes için uygun bisiklet dostu hizmetler sunuyor.

İtalya’nın en populer bisiklet portalı bikeitalia.it ‘da bulunan bisiklet rotalarını inceleyebilir, GPS kayıtlarını indirebilir ve rota üzerinde bulunan camping, pansiyon ve bike hotel’leri inceleyebilirsiniz.

Harita: Touring Club’ın 1:200.000 ölçekli haritası veya Reise Know-How’un kuzey ve güney İtalya haritaları tercih edilebilir. Gittiğiniz yerdeki tourist info’dan bölgesel ve ücretsiz haritalar edinmek mümkün.

Konaklama: İtalya’da wild camping yapmak yasak. Ancak uygun yerlerde çadır kurmak bir sorun yaratmıyor. Kıyı kesiminde oldukça sık çadır kampingler bulunuyor. Yaz sezonunda fiyatları pansiyon odası ile aynı. Özellikle kuzey İtalya’da Bike Hotel’ler oldukça populer.

Ulaşım: İstanbul’dan İtalya’nın farklı şehirlerine direk uçuşlar bulunuyor. Havayollarının bisiklet taşıma kurallarını mutlaka inceleyin.

İtalya’da tren yolculuklarında bisiklet taşımak mümkün. Bazı trenlerde bisiklet için ek bir ücret ödenmesi gerekmektedir.

italya bisiklet rotalari toscana

Bisiklet Gezi Yazıları – İtalya

Milano ve Floransa arasında Appenini Dağlarını da kapsayan rota, bir kaç zorlu tırmanış dışında çok keyifli. Özellikle Toskana ve isimlerini ünlü şaraplarından tanıdığımız Chianti bölgesi görülmeye değer. 2008 yılında Milano- Siena arasında yaptığımız tur için tıklayın.

Sicilya Adası, İtalya’nın asi çocuğu. Bir zamanlar, Avrupa’nın en zengin şehri Palermo, bugün hala ihtişamından pek birşey kaybetmemiş. 2015 yılında yaptığımız iki haftalık Palermo-Catania arasında yaptıkları Sicilya adası bisiklet turu için tıklayın.

Puglia – çizmenin topuğu – İtalya’nın az bilinen güzelliği ama bir o kadar da Türkiye’ye en çok benzeyen, kendinizi gerçekten evinizde hissedebileceğiniz bir bölge. Yüzlerce yıllık zeytin ağaçları, bölgenin özel beyaz şarabı, leziz yemekleri, sempatik trulli evleri, masmavi denizi ve bakir plajları, sakin ve bakımlı kasabaları ile bisikletçileri memnun etmeyi biliyor.

Kuzey İtalya, bisiklet rotaları ve yolları açısından en gelişmiş bölge. Alto Adige/Sud Tirol, bisiklet dostu oteller, kafeler, restoranlarla dolu. Tatilini bisikletle yapmayı seçen herkesi şımartırcasına organize bir yer.

Toscana’da şarap ve yemek turuna ne dersiniz? Rota bilgisi burada.

Peki Akdeniz’in ikinci büyük adası Sardinya’yı kış aylarında sakin sakin gezmeyi hiç düşündünüz mü? Rota bilgisi burada.

Milano’da bir gününüz mü var? O zaman o günü mutlaka bisikletle doldurun. Bir bisiklet kiralayın ve bisiklet kafeleri tek tek gezerken şehrin tüm turistik yerlerini görün.

Veneto bölgesindeki onlarca bisiklet rotasını keşfedebilirsiniz ve Venedik‘e vardığınızda bisikletinizi bisiklet dostu bir otele bırakıp bu muhteşem şehri yürüyerek gezebilirsiniz.

Yolunuz Bologna’ya düşerse trenle kısa sürede ulaşabileceğiniz Reggio Emilia şehrine mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Bisiklet dolu, harika bir şehir.

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "italya" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]