İzlanda “en”lerin ülkesi. Avrupa’nın en büyük şelalesi, en büyük volkanı, en sıradışı doğası, en uzun gündüzler, en uzun geceler, en çok film çekilen, en çok intihar edilen …

Doğayı, macerayı, mucizeleri ve efsaneleri seviyorsanız, bisikletinizi alın ve 3 haftalığına İzlanda’ya gidin derim.

Rotalar: İzlanda’yı çepeçevre dolaşan ring road, en çok tercih edilen parkur. Yolun dar olması ve araçlarla paylaşılıyor olması trafiğin yoğun olduğu yerlerde can sıkıcı olabiliyor. Ring road’dan ayrılmak ise toprak yoldan devam etmek anlamına geliyor. Ama işte eğlence de işte tam burada başlıyor.

izlanda bisiklet rotaları

İzlanda Bisiklet Turu için Öneriler

Harita ve detaylar için tıklayın.

İzlanda bisiklet konusunda yararlı bir site: http://cyclingiceland.is/

Yollar: Asfalt yollarda otomobillerle birlikte, toprak yollarda ise tek başına gezebilirsin. Adanın nüfusunun yarısından fazlası başkent Reykjavik’te yaşıyor. Adanın batısı dışında kalan yerlerde araçlar az.

Yeme & İçme: En küçük yerleşim yerlerinde bile minik bir dükkan bulmak mümkün. Dükkan yoksa bile marketi olan bir benzin istasyonundan yiyecek ve içecek alışverişi yapılabilir. Çok fazla erzak depolamaya ve taşımaya gerek yok. Çeşme suyu içilebiliyor. Bu da bir avantaj. Restoran bulmak hiç kolay değil, en iyisi kamp mazemeleri ile gitmek ve kendi yemeğini kendin yapmak.

Camping: Adanın heryerinde çadır kamping var. Bazıları ücretsiz. İnanılmaz hizmetler sunuyorlar: çamaşır makinası, kurutma makinası, kapalı mutfak, ocak, sıcak duş gibi.

Hava durumu: 15 Haziran 1 Ağustos arası diğer aylara göre nispeten daha az yağışlı. Şanslı olmayabilir ve turun tamamında yağışa denek gelebilirsiniz. Yağmur yoksa bile sis, bulut, rüzgar vs var. Temmuz ve Ağustos ayında hava sıcaklığı 2-12 derece arası.

Mutlaka yağmurluk, su geçirmez ekipmanla gidilmesi gerekiyor. Rüzgara ve aşırı yağışa dayanık bir çadır olmazsa olmaz.

Ulaşım: Yaz aylarında anayollarda seyrek de olsa otobüs seferleri yapılıyor. Araçta yer varsa ücret karşılığı bisiklet taşınabiliyor.

izlanda bisiklet rotalari

Bisiklet Gezi Yazıları – İzlanda

Keflavik havaalanından başlayan Geysir ve Gulfoss’u gördükten sonra Kjölur rotasına giren, sıcak termal sularında yardımıyla sorunsuz bir şekilde Akureyri’ye ulaşan, efsaneleriyle ünlü Myvatn bölgesinde kamp yapıp adanın batı kıyılarını da turladıktan sonra Reykjavik’de tamamladığımız İzlanda bisiklet turunun yazısı: Buzulların Arasında İzlanda Bisiklet Turu.

izlanda bisiklet turu