İsviçre denince akla ilk gelen şeyler karlı zirveleri ile Alp Dağları, çikolata ve bankalar. Ülkeyi bisikletle gezdikten sonra ise İsviçre denince aklınıza sadece bir tek şey gelecek: bisikletliler için bir cenneti. Keşke, bir de bu kadar pahalı olmasaydı.

Binlerce metre yükseklikteki köylere tren yolu döşeyen, dağların zirvelerine tüneller inşa eden İsviçre’nin daracık vadilerin içine binlerce kilometre uzunluğunda bisiklet yolları yapmış olmasına elbette şaşırmamalıyız.

İsviçre, sadece bisiklet yolları ağı ile değil, bisikletliye verdiği değer ve sunduğu hizmetler nedeniyle benim için dünyanın en güzel bisiklet turu destinasyonu.

Henüz hiçbir ülkenin bisiklet rotaları ağı derlenip toplanmamışken, İsviçre’nin VeloLand (Bisiklet Ülkesi) adında bir websitesi vardı. İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dil seçenekleri olan websitesini bundan nerdeyse 10 yıl önce keşfettiğimde gözlerime inanamamıştım. Böyle bir altyapı ve organizasyon gerçekten döneminin çok ilerisinde bir yenilikçi yaklaşımdı. Daha sonra yapılan bisiklet ağı websiteleri VeloLand’ı örnek alarak birşeyler kurguladılar. Veloland’a giriş yaptıktan sonra ulusal,bölgesel,yerel rotaları inceleyebilir, rota seçimi yaptıktan sonra konaklama için seçenekleri görebilir ve hatta aynı rotada tur yapmış kişilerin gezi notlarını okuyabilirsiniz. Hatta seçtiğiniz rotada tura başlamadan önce seçtiğiniz rota haritasının eve postalanmasını talep edebilirsiniz.

isvicre bisiklet rotalari chur

Rotalar: Veloland.ch adresinden kendinize uygun bir rotayı rahatlıkla seçip turunuzu planlayabilirsiniz. Rotaların tamamı mükemmel bir şekilde işaretlenmiş olduğu için GPS kullanmaya gerek kalmadan gezilebiliyor.

Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’nda Basel’dan Luzern’e EUROVELO 5 ‘i, kuzeyde Basel’dan Schaffhausen’a EUROVELO 6‘yı, kuzeyden güneye ise EUROVELO 15 ‘i (Rheinradweg 2) takip ederek gezebilirsiniz.

Ulaşım: İsviçre’de toplu taşıma araçlarında bisiklet taşıyabilir, rotanız üzerindeki dağ geçitlerini rahatlıkla, yorulmadan tren ile planlayabilirsiniz.

isvicre bisiklet rotalari disentis

Bisiklet Gezi Yazıları – İsviçre

Konstanz Gölü’nden (Bodensee) başlayıp Chur, Andermatt üzerinden bir daire çizerek yeniden Konstanz Gölü’nde tamamladığım bisiklet turunun yazı ve fotoğrafları için tıklayın.

Otomobilsiz tatil seçenekleri sunan ve sürdürülebilir alternatifleri ile Alplerin İncileri (Alpine Pearls) Arosa, Disentis, Interlaken bisiklet turu için tıklayın.

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "isvicre" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]