Bolivya dendiğinde akla şapkalı kadınlar ve futbolcuların asla stadyumunda maç yapmak istemedikleri  başkent La Paz gelir. Bolivya, yüksek ovaları (highlands) ve aynı zamanda amazon ormanları ile de iki tezatı barındıran, mutlaka görülmesi gereken hala çok bakir bir ülke.

Bolivya, bisiklet ile gezilmesi en zor ülkelerden biri olmalı. Yollar vadilerden değil dağların tepelerinden geçiyor, dağların etrafını dolaşmak yerine üstünden atlıyor. Toprak yollarda dilimiz dışarda bir tırmanışı tam tamamladık derken bir bakıyoruz önümüzde feth etmemiz gereken iki tepe daha var.

Yerleşim yerleri arasındaki mesafeler uzun, asfalt yollar yaygın değil. Su kaynakları sınırlı.

Köylede taze meyve sebze ve ekmek bulmak zor olduğundan bir kaç günlük yiyeceği taşımaktan başka çare kalmıyor.

bolivya bisiklet rotalari

Bisiklet Gezi Yazıları – Bolivya

Güney Amerika Bisiklet Turumuz sırasında Arjantin’den herkesin yaptığı gibi Bolivya’ya geçmedik. Önce Atacama çölünü görmek için Paso de Sico‘ya tırmandık, San Pedro de Atacama‘da dinlendik, kar fırtınası sırasında güneybatı Bolivya’nın ıssız coğrafyasından geçtik, Uyuni’de dünyanın en büyük tuz havzasını gördük, Potosi‘de dünyanın en büyük gümüş madenini (geriye kalanları) gezdik ve Sucre‘de kendimize geldik. Tropik kuşağı merak edip yönümüzü Santa Cruz’a çevirdik, başkent La Paz’ı ziyaret ettik ve Titikaka Gölü‘nde adadan adaya hopladık.

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "bolivya" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]