Norveç’i bisikletle keşif rehberi.

Norveç’te bisikletle seyahat etmek inanılmaz keyifli bir şey. Dağlık arazi, yokuşlar, rüzgar ve sert iklim her şeyi biraz zorlaştırıyor ama manzara o kadar güzel ki günün sonunda “buna değdi” diyorsunuz.

Norveç Ulusal Bisiklet Rotaları Ağı

Norveç Ulusal Bisiklet Ağında ülkenin çoğunu birbirine bağlayan 10 rota bulunuyor. Güzergâhların çoğunda zaten yıl işaretleri var ve bazıları Avrupa bisiklet yolları ağı olan EuroVelo’nun bir parçası.

Norveç ister tek başınıza isterseniz ailenizle rahatlık ve kolaylıkla bisiklet turu yapabileceğiniz bir ülke.

RALLARVEGEN

Rallarvegen, “Norveç’in Çatısı”ndan fiyortlara unutulmaz izlenimler bırakacak olağanüstü güzellikte bir bisiklet rotası. Bu rota yaz aylarında Norveçlilerin gözdesi. Yol boyunca dik yokuşlar, görkemli şelaleler, büyüleyici manzaralar, rahat duraklar ve muhteşem manzaralar turun öne çıkan özelliklerinden sadece birkaçı.

Her yaz yaklaşık 25.000 kişi bu gerçekten güzel rotada bisiklet sürüyor. Haugastøl’den yola çıkarak, sürekli değişen coğrafyada muhteşem manzalar eşliğinde Flåm’a ulaşabilirsiniz. Toplam mesafe 82 km.

PILGRIMS WAY

Rota Norveç’in başkenti Oslo’dan başlıyor ve Mjøsa Gölü ve Hamar’dan geçerek eski haç yolunu takip eder ve ardından kuzeye Trondheim’a devam ediyor.

KUZEY DENİZİ BİSİKLET ROTASI

Rogaland manzarası zıtlıklarla dolu: Pastoral fiyortlar, yüksek dağlar ve beyaz kumlu plajlar ve muhteşem takımadalar. Rogaland’dan geçen Kuzey Denizi Bisiklet Rotası, Flekkefjord’dan Ogna’ya giden bölüm dışında zor veya özellikle zahmetli değil, ancak manzara etkileyici. Norveç’in en tanınmış ressamlarının çoğu bu mistik manzaraya ilgi duymuş ve yazlarını deniz manzaralarında bulunan tuhaf güzellikteki ışığı yakalamaya çalışarak geçirmiştir.

Norveç’te bisiklet turuna çıkmak için en iyi zaman, günlerin daha uzun ve sıcaklıkların daha ılıman olduğu Haziran’dan Eylül’e kadar olan süre.

Norveç gerçekten pahalı bir ülke, ancak dünyadaki en liberal kamusal alan kullanım yasalarından bazılarına sahiptir. Temel olarak, hava ılıman olduğu sürece, müsait bulduğunuz her yerde sadece bir gece konaklama şartıyla kamp yapabilirsiniz.