Yunanistan, hem anakarası hem de adalarıyla Türkiye’den karayolu ve feribotlarla rahatlı ulaşılabilecek bir destinasyon. Bisikletli turist sayısının artışı ve hizmetlere olan talebin büyümesi ile Yunanistan bisiklet rotaları ağı genişletme çalışmalarına hız vererek Eurovelo’nun da desteği ile bisiklet turizmi konusuna ağırlık vermektedir.

Rotalar: Eurovelo rotalarından birisi (eurovelo 8, 11,13) tercih edilebilir. Rotaların işaretlendirme çalışmasını henüz tamamlanmamış olsa da köy yollarından geçen parkurlar trafiğin az olması nedeniyle herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Şehir merkezlerindeki bisiklet yolları yapımı da hızla devam ediyor.

yunanistan bisiklet rotalari samos

Bisiklet Gezi Yazıları  – Yunanistan

Kuşadası ve Sığacık’tan rahatlıkla feribot ile ulaşılabilen Sisam (Samos) Adası Bisiklet Turu, 2 veya 3 günde tamamlanabilir. Adanın kıyı şeridinde trafik biraz yoğun olsa da araçlar dikkatli davranıyorlar.

Bodrum ve Marmaris’ten bir saatte katamaran ile ulaşılabilen Rodos adası, hem tarihi zenginliği hem de doğası ile kesinlikle bisiklet turu yapmak için çok güzel bir yer. Yol bisikleti ile 2 günde, tur bisikleti ile 2-3 günde rahatlıkla tamamlanabilir. İlkbahar ve sonbaharda turistik sezonun dışında kalan zamanlarda adanın tadı çıkarılabilir.

Ayvalık’tan kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilen Midilli (Lesvos) adası ise gerçek bir cevher. Sakin koyların tadını çıkarmak, köy kahvelerinde mola verip dinlenmek, sahil kasabalarında ev pansiyonlarında konaklamak ve milyonlarca zeytin ağacı ile kaplı adada bisiklet turu yapmak isterseniz Midilli Bisiklet Turu yazımı okuyabilirsiniz.

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "yunanistan" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]