Skip to main content
Gezi Yazıları

Lesvos – Midilli Bisiklet Turu

Midilli (Lesvos), Yunanistan’ın Girit  ve Rodos’tan sonra en büyük üçüncü adası ve Mytilene şehri Ayvalık’a sadece bir saat onbeş dakika uzaklıkta.

midilli bisiklet turu ve gezi

Araç kiralayıp adayı gezmenizi tavsiye eden gezi bloggerları “ana yollardan ayrılmayın” hatta “adanın iç kısımlar çok ıssız ve fazla sakin, büyükşehir Mytilene’de konaklayın” diyorlar. Bence bu harika. Çünkü yan yollar, sayısız güzellikteki plajlar ve köyler bisikletle gelenlere kalıyor.

midilli bisiklet turu harita

Neden Bisikletle Midilli?

450 yıl boyunca Türklerin ve Rumların bir arada yaşadıkları Ege Denizi’nin ortasındaki dev çınar yaprağı Midilli, yavaş yavaş gezilmeyi kesinlikle hak ediyor.

midilli koyleri

Misafirperver insanları, her bir köşesinde geleneksel köy yaşamını tecrübe edebilme imkanı, aile işletmesi kahvehaneleri, restoranları, bozulmamış balıkçı limanları, her yerinde ayrı ayrı doyumsuz manzaraları ile bisikletli turiste çok uygun.

midilli bisiklet turu

Tarihi önemi bulunan manastır ve kiliselerin yanı sıra birçok Osmanlı eseri bulunuyor. Şifalı termal kaplıcalar, arkeolojik ve mitolojik tarihi yerler, görkemli Bizans ve Osmanlı kaleleri yine rotaların üzerindeki ilgi çekici yerlerden.

midilli bisiklet turu

UNESCO tarafından koruma altına alındığı için dev gibi çirkin otel kompleksleri yok. Köyler bakımlı ve temiz. Bir de benim ilk kez gördüğüm bir mucize var: fosilleşmiş bir orman

Filozof Aristo’nun ders verdiği, kadın şair Sappho ile özdeşleşen, Barbaros Hayreddin Paşa‘nın doğ­duğu, Nâmık Kemal’in valilik yaptığı, Nobel ödüllü şair Elitis’in doğduğu, Anadolu kökenli yazar Venezis’in gözlerini yumdu­ğu Midilli adası aynı zamanda zeytinyağı ve ouzo’nun vatanı.

midilli ouzo

Midilli Bisiklet Turu Rota Önerilerim:

Midilli bisiklet turu ve adayı keşfetmek için 4 gün ayırdık. Cuma sabahı Ayvalık’tan saat 9’da kalkan feribot ile adaya geçtik ve Pazartesi saat 18:00 feribotu ile Ayvalık’a döndük.

Adanın “kaymak gibi asfalt” yollarının tadını çıkarmak, biraz daha hızlı yol olmak için bu sefer tur bisikletlerimizle değil yol bisikletlerimizle seyahat ettik. Ev pansiyonda konaklayıp aile işletmelerinde karnımızı doyurduk. Her ikimizin de sele altı çantası 10’ar litrelik ve tüm ihtiyaçlarımızı içine rahatlıkla sığdırabildik.

bisiklet sele alti cantasi vaude semcanta

Yanımıza neler aldık: İç lastik, alyen seti, pompa, terlik, havlu, mayo, birer tshirt, şort, tablet, güneş kremi, gözlük, şapka, dış fırçası. Akşamları teknik kıyafetlerimizi elimizde yıkayıp astık, sabah tertemiz yolumuza devam ettik.

Rota 1 : Mytilene –Kalloni –  Petra

Midilli_Bisiklet_Turu_Rota_1

interaktif haritaya görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz

toplam 66 km; 1000 mt irtifa kazanımı.

Mytilene limanında feribottan inip, pasaport kontrolü sonrası hemen limanın girişindeki tourist info’dan adanın detaylı bir haritasını aldık. Adayı bisikletle turlayacağımızı gören görevli bayan, bize bir şişe buz gibi su hediye etti. Sulukları doldurup şehirde hiç oyalanmadan Kalloni’ye doğru pedallara asıldık.

midilli bisiklet turu

Adanın iki iç denizinin de rotamız üzerinde olması beni çok mutlu etti. Ağustos ayının en sıcak günlerinde adada bisiklete binmek demek saat başı bir yerde durup bir şişe soğuk su alıp içmek demek. Siesta saatlerine denk gelince içecek bulamadık ama bisikletli olduğumuzu gören esnaf bize su hediye etti.

midilli bisiklet turu 3

Kalloni ve sahil kısmı olan Skala Kalloni, büyük iç denizin kıyısında. Tuz havzalarının arasından denize ulaştık. İç denize girilebiliyor ve Kalloni’nin dünyaca ünlü olan sardalya balığı restoranların menüsünde yer alıyor.

midilli bisiklet turu

Kalloni’den sonra ağaçlı bir yol boyunca tırmanış başladı ve Petra’ya birkaç kilometre kalasıya kadar da devam etti. Adada 13 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Bir yandan ardımızda kalan büyük iç deniz ve etrafının manzarasını izleyip, bir yandan yavaş yavaş pedal çevirdik. Evet, yorucu. Ama acelemiz yok, tatildeyiz.

midilli bisiklet turu 5

midilli bisiklet turu 6

Petra’ya vardığımızda konaklamak için daha az turistik olan Anaxos’u seçtik ve çok da iyi ettiğimizi anladık. Sakinliğe ihtiyacımız vardı ve aradığımızı bulmuştuk.

midilli bisiklet turu 7

Akşam yemeği için ise öve öve bitirilemeyen, Yunanistan’ın Alaçatı’sı denilen Molivos (Mithimna)‘a gittik. Bizans Kalesi’nin altında, yamaca kurulu şehir çok keyifli. Ama bence burayı özel kılan efsanevi gün batımı.

midilli molivos

Rota 2: Petra – Sigri

Midilli_Bisiklet_Turu-Rota

Görsele tıklayarak interaktif haritaya ulaşabilirsiniz

Petra – Sigri toplam 50 km; 1000 mt irtifa kazanımı.

midilli bisiklet turu 11 midilli bisiklet turu 12 midilli bisiklet turu 13

Andisa‘dan sonra bir anda başka bir adaya ışınlanmış gibi hissettiriyor. Hani bazen deriz ya, “biraz yalnız kalmak ve sınırlarımı zorlamak istiyorum”, işte öyle hissettiğinizse seçilmesi gereken bir rota. Andissa’dan sonra bitki örtüsü yok, su yok, köy yok… Sadece asfalt ve kıvrıla kıvrıla devam eden bir yol.

midilli bisiklet turu 16 midilli bisiklet turu 17 midilli bisiklet turu 18

Yolun ödülü ise Sigri. Gördüğüm en sakin ve kendi halinde köylerden birisi. Kırmızı ve beyaz taşlardan yapılmış  Osmanlı Kalesi ve manzarası muhteşem. Sokaklarda şirin cafeler, mütevazi restoranlar ve çok güzel bir plajı var. Kafa dinlemeye gelmek için ideal.

sigri

Taşlaşmış Ormandaki (petrified forest) fosilleşme süreçlerini anlatan Doğa Tarihi Müzesi beklediğimden daha etkileyici, müzede sadece fosiller değil, volkanik patlamalar, nesli tükenen canlılar konu ediliyor.

midilli petrified forest

Rota 3:  Petra – Mandamados – Mytilene

Midilli_Bisiklet_Turu_Rota

Görsele tıklayarak interaktif haritaya ulaşabilirsiniz

Toplam 73 km; 1500 mt irtifa kazanımı.

Eve dönme zamanı geldi. Liman şehri Mytilene’ye dönmek için yeni bir farklı bir rota seçtik. Mithimna’dan ayrılıp tırmanışa başladık. Minik dağ köylerinden geçip Sikamia’ya ulaştık. Bu köyden itibaren panoramik rotaya girdik. Sol tarafımızda Edremit Körfezi ve masmavi deniz, sağ tarafımızda ormanlar ile harika bir parkur. Dağların etrafını çevreleyen yol öylesine güzel konumlandırılmış ki balkondan bakar gibi izledik etrafımızı.

midilli bisiklet turu 19

Mandamados merkezi mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. Köy kahveleri davetkar, biz de karşı koymadık ve kısa molalar verdik.

midilli bisiklet turu

midilli bisiklet turu 20

Mandamados sonrasında yol deniz seviyesine iniyor ve bu sefer de sakin plajlar davet etmeye başlıyor. Çantalardan mayoları çıkarıp kendimizi buz gibi sulara attık. Plajlarda mutlaka duş bulunuyor, duşumuzu alıp yine bir aile işletmesinde karnımızı doyurup yola devam ettik.

midilli bisiklet turu 21 midilli gezi

Midilli Ulaşım:

Ayvalık’a otobüs ile ulaşabilirsiniz. Bisiklet taşıma konusunda sorun yaratmayan Kamil Koç veya Pamukkale Turizm’i tercih edebilirsiniz. Ayvalık’tan Midilli’ye saat 9:00’da ve 18:00’de iki sefer düzenleniyor. 3 farklı firmanın (Jale tur  ve Turyol feribotları ve Jalem Tur Hızlı Fderibot) gemilerinden birini tercih etme şansı var. Biz Turyol ile seyahat ettik. Gidiş dönüş kişi başı 30 Euro.

midilli ayvalik feribot bisiklet

Adaya geçmek için Schengen vizeniz olması gerektiğini unutmayın.

Midilli Konaklama:

Kesinlikle ev pansiyonları tercih edin derim. Liman şehri Mytilene’den ne kadar uzak o kadar güzel olan şehir ve köylerde ev pansiyon bulmak kolay ve fiyatlar ekonomik. Booking.com gibi sitelerden rezervasyon yaptırmaya gerek kalmadan sadece haritada gözünüze bir köy kestirin ve oraya gidince meydandaki bir kahveye oda aradığınızı söyleyin. Geceliği 20-25 Euro arası rahat rahat konaklayın. Biz Anaxos’da denize sıfır bu evde konakladık.

Molyvos’da bir de çadır kamping olduğunu öğrendim.

midilli bisiklet turu ev pansiyon

Midilli hakkında kitap tavsiyesi

Midilli’yi daha iyi anlamak ve daha bilinçli gezebilmek için “Midilli – Ege’nin Huzur Köşesi” eşsiz bir başvuru kitabı size rehberlik edecektir.

Midilli’nin güzelliğini, eşsiz özelliklerini, misafirperver sıcakkanlı ada halkını, tarihi kilise ve manastırlarını, arkeolojik alanlarını, Ortaçağ Kalelerini, tadını damaklarda bırakan lezzetlerini Türk ziyaretçilere en iyi şekilde tanıtan kitap aynı zamanda Osmanlı’nın adadaki kültürel mirasını da ele almaktadır. Bunun için kitapta Osmanlı döneminin camilerine, okullarına, kalelerine, medreselerine, hamamlarına ve hatta adadaki en küçük Osmanlı hatıraları olan çeşmelere dahi yer verilmiştir.

Samos (Sisam) Adası Bisiklet Rotaları

Rodos Adası Bisiklet Rotaları

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

 • Kadir dedi ki:

  Midilli’ye iş için gitmiştim. Molivos’a gidemediğime üzülmüştüm. Üzüldüğüm kadar da varmış anlaşılan. Yazıyı okurken dikkat ettim Agiasos rotanız üzerinde yokmuş. Bir dahaki sefere tavsiye ederim.

  Keyifli bir gezi olmuş. Ayağınıza sağlık 🙂

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Merhaba Kadir, Agiasos ve adanın bahsettiğin bölgesi için bir gezi programı daha yapmak gerekecek. 4 güne ancak 3 rota sığdırabildik 🙂 selamlarımla, Pınar

 • Serhat Altay dedi ki:

  Çok güzel yazı amma baya tırmanış yapmışsınız pedalınıza sağlık

Yorum yaz