Skip to main content
Gezi Yazıları

Bisikletle Ljubljana Şehir Turu

Slovenya’nın başkenti Ljubljana Avrupa’nın hem en yeşil hem de en bisiklet dostu başkentlerinden birisi. Ljubljana gezinizi turistik yürüyüş rotasının biraz dışına çıkarak kolayca kiralayabileceğiniz bir bisikletle daha keyifli ve kapsamlı bir hale getirebilirsiniz.

2016 yılında Avrupa’nın en yeşil başkenti ödülünü alan Ljubljana, zümrüt renkli Ljubljanica nehrinin kenarında, motorlu araç trafiğinin azaltıldığı, yeşil alan oranının oldukça yüksek olduğu çok güzel bir şehir.

Ljubljana’da 230 km bisiklet yolu bulunuyor ve şehir merkezindeki sokakların %70’inde geçiş önceliği bisiklete ait. Bir çok sokak araç trafiğine kapalı, diğer sokaklarda ise hız limiti 30km/saat. Bisiklete binmek hem güvenli hem de çok keyifli.

Ljubljana Bisiklet Kiralama

Günlük bisiklet kiralama için 3 farklı seçeneğiniz var.

Visit Ljubljana (tourism office) bürosundan çok uygun bir ücret karşılığı şehirde tur yapmak için bisiklet kiralayabilirsiniz. Ayrıca rotalar hakkında bilgi alabilir, veya rehberli bisiklet turuna katılabilirsiniz.

Visit Ljubljana

BicikeLJ, belediyenin bisiklet paylaşım sistemi oldukça yaygın. Her 500 metrede bir bulabileceğiniz bisiklet istasyonlarından haftalık 1 Avro karşılığı abonelik alabilirsiniz. İlk 60 dakika kullanım ücreti olmadığı için kısa mesafelerde bisikleti alıp, sonra bırakıp, müze gezip, sonra yeniden başka bir bisiklet alabilirsiniz.

Bisiklet dükkanlarından günlük/haftalık bisiklet kiralayabilirsiniz.

Ljubljana Card

Avrupa şehirlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan şehir kartları ile toplu taşımayı kullanmak, müzelere ücretsiz giriş yapmak ve restoranlarda indirimli yemek yemek mümkün. Ljubljana Card ile ücretsiz bisiklet kiralayabilir, tekne turuna katılabilirsiniz.

Ljubljana Bisiklet Turu

Toplam 12 km’lik tur, şehir merkezini, parkları, nehir kenarındaki bisiklet yolunu ve görülmesi gereken belli başlı yerleri kapsıyor.

Ljubljana Tourist ofisten başlayan bisiklet rotası üzerinde pazar yeri, San Nicola Katedrali, tarihi belediye binası bulunuyor. Tarihi şehir merkezinden çıktıktan sonra ise Botanik Bahçesi, Arkeoloji Parkı, Tivoli Parkı ve alternatif mahalle Metelkova bulunuyor.

Ljubljana Kalesine çıkmak için bisikletleri bırakıp teleferiği kullanabilirsiniz veya yavaş bir tempoda bisikletle tırmanabilirsiniz. Kaleden şehir manzarası muhteşem.

POT Bisiklet Rotası

İkinci Dünya Savaşı sırasında şehri çepeçevre saran dikenli teller ve duvarlar faşizmi unutturmamak adına bisiklet ve yürüyüş rotasında dönüştürülmüş. Kısaca ismi POT olan bu rota 32 km uzunluğunda. Şehri birazdan daha yakından tanımak isteyenlere, mutlaka tavsiye ederim.

Güney Slovenya Bisiklet Turu

Daha uzun vakti olanlara Ljubljana’dan İtalya’nın Trieste şehrine uzanan harika bir bisiklet turu rotasını tavsiye ederim. 3 günlük bisiklet turu sırasında çok güzel bir şekilde korunmuş doğanın içinde mağaza ziyaret edip, göl kenarlarında kamp yapabilirsiniz.

Slovenya bisiklet turu için tıklayın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz