Skip to main content
Bisikletli YaşamGündem

Bicycle Index 2019 ve Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

By 01/07/2019Kasım 26th, 2022No Comments

Kopenhag merkezli, Mikael Colville-Andersen tarafından kurulan, dünyayı ‘Kopenhaglaştırmak’ için çalışan Copenhagenize firmasının iki yılda bir hazırladığı bisiklet dostu şehirler listesi geçtiğimiz hafta Dublin’de Velo-city Konferansında açıklandı.

Copenhagenize CEO’su Morten Kabell Kopenhag’ın geçtiğimiz yıla kadar ulaşımdan sorumlu Belediye Başkanıydı ve kendisi ile 3 yıl önce bir röportaj yapmış ve burada yayınlamıştım. Morten Kabell, The Bicycle Index 2019 listesindeki 20 şehrin ismini açıklamaya başlamadan önce rapora ilk kez ekledikleri ‘başarı hikayeleri’ne yer verdi:

Bu yıl “Başarı Hikayeleri” adlı yeni bir bölüm ekledik – dünyanın dört bir yanından ilham verici bisiklet hikayelerini Top 20’nin dışında paylaşıyoruz. Bu öyküler bize bisiklet dostu olmanın nasıl bir çok şekil ve formda olabileceğini gösteriyor. Her yeni inisiyatif, şehirde yaşayan vatandaşlara önemli ve kritik yararlar sunuyor.

Morten Kabell, CEO, Copenhagenize

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Global Başarı Hikayesi olarak gösterildi.

İzmir’de 2013 yılında ilk kez dünya otomobilsiz kentler gününde yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, yerel bir etkinlik olarak başlayıp yıllar içinde bir çok şehirde eş zamanlı olarak organize edilen dünya çapında tanınan bir harekete dönüştü. Bisikletli Kadın Hareketi, bu yıl yine 22 Eylül’de dünya otomobilsiz kentler gününde yapılacak ve etkinlik 120’den fazla şehirde eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Etkinlikler hakkında bilgi için: www.suslukadinlarbisikletturu.com

Bicycle Index 2019 – Bisiklet Dostu 20 Şehir

2019 Copenhagenize Bicycle Index, dünyada gerçekten bisikleti ciddiye alan Danimarka ve Hollanda şehirlerinin dışında başka şehirler de olduğunu gösteriyor. Index: www.copenhagenizeindex.eu

Bicycle Index 2019
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz