Skip to main content
Bisikletli UlaşımGündem

Velo-city 2019’dan Notlar

Velo-city Konferansı bu yıl 25-28 Haziran tarihleri arasında Dublin’de yapıldı.

Dublin

1980 yılında ilk kez Bremen’de yapılan ve ECF (European Cyclists’ Federation) tarafından her yıl başka bir şehirde gerçekleştirilmesi sağlanan uluslararası bisiklet zirvesine 14 yıl aradan sonra İrlanda’nın başkenti Dublin yeniden ev sahipliği yaptı.

2013 yılında ilk kez Viyana’da katıldığım, 2017 yılında Nijmegen’da konuşmacı olarak yer aldığım Velo-city Konferansına bu yıl basın mensubu olarak davet edildim.

Velo-city 2017 Nijmegen üzerine makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Trafik soldan akıyor. Bisiklet yollarında konferans için yönlendirme var.

Velo-city Konferansı notlarımı kısa kısa bu yazıda paylaşıyorum, önümüzdeki günlerde ise bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için yapılan projelere ‘belediye’, ‘kadın’ ve ‘çocuk’ başlıkları altında ayrıca yer vereceğim.

 • Dört gün süren Konferans boyunca eş zamanlı 87 oturum, teknik ziyaret, toplu bisiklet sürüşü, sosyal buluşmalar ve saha aktiviteleri yapıldı. Hepsi birbirinden farklı ve önemli oturumları izlemek ve bisiklet dostu şehirlerin tasarımı konusunda bilgi almak özellikle de denenmiş ve başarıya ulaşmış projelerden ilham çok değerliydi.
 • Konferansın en sevdiğim yanı yalnız olmadığımızı görmek.   Geleceğin şehirlerinin uçan otomobillere değil kamusal alanın insanlara geri verildiği şehirler olduğuna inanan insanlarla bir arada olmak iyi hissettirdi. Her şehrin kendine özel ulaşım sorunları var ve herkes bitmek tükenmek bilmeyen bir istek ve enerjiyle çalışıyor.
 • Ağ kurmak, yerel projeleri uluslarası ortaklıklara dönüştürmek, deneyim alışverişi yapmak hatta birlikte yapılacak projelerin startını vermek kısacası tanışmak ve konuşmak çok kıymetliydi.

Twitter’da takip ettiğim, gazetelerde makalelerini okuduğum araştırmacılarla, aktivistlerle ve gazetecilerle sohbet etmek paha biçilmez. Bunlardan birisi yazar/gazeteci Carlton Reid: masada yer bulamayıp, yerde yanına oturunca fark ettiğim ve zamanın o durmasını istediğim an.

Pınar, Carlton Reid, Paolo.
 • Velo-city 2013 Viyana‘dan döndüğümde Türkiye’den belediyelerden katılım olmaması beni hayal kırıklığına uğratmış ve ‘bisiklet dostuyum’ diyen tüm belediyelere konferansa katılma davetinde bulunmuştum. Velo-city 2019’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanının konferası başından sonuna izlemesi beni çok mutlu etti. Gelecek yıl Ljubljana’da yapılacak Velo-city 2020’ye konuşmacı olarak katılacak belediye acaba hangisi olacak?
 • Velo-city 2013’de Münih ve Viyana belediye başkanları şehirlerinde yaptıkları bisiklet yollarının uzunlukları konusunda birbirleri ile yarışırken, 2017’de konuşmaların gündemi şehirlerde bisiklet kullanım oranları idi. 2019’da ise oturum konuşmacılarının sunumları şehirlerin insan odaklı dönüşümünü farklı başlıklarla inceliyordu: ulaşım, sağlık, ekonomi, turizm ve yaşam kalitesi.
 • Şehirlerimiz ne kadar erişilebilir sorusuna bu sefer yaya gözüyle cevap vermeye çalışıldı. Yeşil ışık süresi sizin karşıdan karşıya geçmeniz için yeterli uzunlukta mı? Siz genç ve sağlıklısınız? Peki 6 yaşında bir çocuk? Anneniz? Amcanız yalnız başına 6 şeritli bir yoldan tek başına geçip ekmek almaya gidebilir mi?
 • Traffic Space is Public Space dedi mimar Stefan Bendiks. Şehirlerin %80’i otomobiller için yola ve park yerlerinde verilmiş durumda. Gerçekten de otomobile ayrılan para ve alanın artık hata olduğu, ona sunulan tüm kaynakların diğer her şeye zarar verdiği anlaşılmıştı. Şehir/ülke ekonomisinden, insan sağlığından ve insanların fiziki hareket alanından çalınıyordu.
 • Politikacıların sahneye çıkıp ‘evet biz hata yaptık ancak öğrenmeye ve iyileştirmeye hazırız’ demeleri ise umudun olduğunu gösteriyor. Otomobille ulaşımın alternatifi var, çözümler hazır. Bunları hayata geçirmek  için ne bekliyoruz?
 • Velocity Konferansını ağırlayan şehirler bakanlık ve belediye seviyesinde son yıllarda bisikletli ulaşım konusunda neler yaptıklarının bir raporunu veriyorlar (sahnede oldukça da ter döküyorlar). 2005 yılında Velo-city Konferansını ağırlayan Dublin, 14 yıl sonra bisiklet kullanım oranının %148 arttığını gururla anlattı. Velo-city 2020’de Ljubljana’da, 2021’de ise Lizbon’da yapılacak. Peki acaba Türkiye’den bir şehir Velo-city’yi ağırlamaya hazır mı? Bisikletli Ulaşım Planı olan ve yıllardır istikrarlı bir şekilde otomobil bağımlılığını ortadan kaldıran, yaya/bisikletli ulaşıma öncelik veren bir belediye?
Dublin Üniversitesi Kampüsü
 • Google’ın Dublin ofisine gittik. Google elindeki verileri, şehirlerin insan dostu olarak yeniden tasarlanması için bir adım atmış. İnsanların hangi saatler arasında nerede hareket ettikleri, nerede sorun yaşadıkları, nerede vakit kaybettikleri verisini yorumlandırarak belediye ile paylaşıyor.
 • Performans sporcularının çok yakından tanıdıkları Strava uygulaması, Metro ismindeki birimi aracılığı ile bisiklet kullanıcılarının şehir içinde ulaşım amaçlı yaptıkları yolculukları kaydediyor ve bunlar belediyelere sunuyor (ücretli).
 • Konferans katılımcılarına belediyenin bisiklet paylaşım sistemini sınırsız kullanım için kart verildi. Soldan akan trafiğe ve iki katlı otobüslerle aynı şeridi kullanmaya alışınca, Dublin bisiklet kullanımı için uygun diyebildim.
Seçil Özur Yakan ve Pınar Pinzuti
 • Konferansta Türkiye’den tek bir konuşmacı vardı. Seçil Öznur Yakan, Bisikletli Kadın İnisiyatifinin çalışmalarını aktardı. Daha çok kadını bisikletle buluşturmak için yıllardır farklı faaliyetlerde bulunan inisiyatif, örnek proje olarak sivil kampanyalar oturumunda tanıtıldı. Bravo Seçil ve Bisikletli Kadın İnisiyatifi.
 • Copenhagenize firması iki yılda bir yayınladığı Bicycle Index‘i açıkladı. Bu yıl dünyanın bisiklet dostu 20 şehri listesinin yanı sıra sivil oluşumlar arasından başarı hikayesi olarak seçtikleri projelere yer verdiler. 9 başarı hikayesinden birisi: Süslü Kadınlar Bisiklet Turu. İzmir’de başlayan ve dünyaya yayılan gönüllü kadın hareketi bu yıl 120 şehirde eş zamanlı yapılacak.
 • Ortak sorun: bir metal kutu içinde değilseniz, yol kullanıcısı olarak algılanmıyorsunuz. Bu algıyı hep birlikte değiştireceğiz, o metal kutu bağımlılığımızdan kurtularak.

Velo-city Konferasında gerçekleşen oturumların özetlerini ECF kendi sitesinde yayınladı. Bu linkte tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

Yorum yaz