Skip to main content
Bisikletli Ulaşım

Velo-city Lizbon 2021’den notlar

By 11/09/2021Kasım 26th, 2022One Comment

Pandemi sonrası katıldığım ilk fiziksel etkinlik 6-9 Eylül 2021 tarihleri arasında Lizbon’da gerçekleşen Velo-city Conferance oldu.

ECF tarafından her yıl başka bir şehirde organize edilen konferans dünyanın en prestijli ve önemli bisikletli ulaşım zirvesi. Yıllar içinde Velo-city sadece bisikletli ulaşımı ele almanın ötesinde insan-dostu şehirler konseptinde içeriklerden oluşan temalara yer vererek daha kapsamlı bir konferansa dönüştü.

İlk kez Velo-city konferansına 2013 yılında Viyana’da katıldım. Çiçeği burnunda bir bisiklet blog yazarı ve bisiklet aktivisti olarak, belediyenin ulaşım daire başkanına şikayetlerimi çözüm önerileri ile birlikte sunma isteğim, beni Sivil Düşün programına proje yazmaya teşvik etmiş ve ardından aldığım ulaşım ve konaklama maddi desteği ile Viyana’daki konferansa katılabilmiştim. Konferansın açılışını yapan Viyana Belediye Başkanının konuşmasını dün gibi hatırlıyorum. Sonra sahneye Copenhagenize’ın kurucusu Mikael Colville-Andersen çıkmış ve söylediği her kelime tüylerimi diken diken etmişti. Onun cesaretine ve tarzına hayran olmuştum. (Sonra Mikael ile yollarımız sık sık kesişti ve biz iki yakında arkadaş olduk). Velo-city 2013 Viyana notlarımı burada bulabilirsiniz.

Konferansın içeriği hızlandırılmış bir şehir planlama master programı gibiydi. Ben masterımı yapıp İzmir’e geri döndüm ve ilk işim o zamanlar yaşadığım İzmir belediyesinin kapısını çalmak oldu. Ne yapıp edip mutlaka Velo-city’ye katılmaları gerektiği konusunda ısrarcı oldum.

2017 yılında Hollanda’nın Nijmegen şehrinde yapılan Velo-city’ye konuşmacı olarak davet edildim. Bu sefer konaklama ve ulaşım masraflarımı Accell Bisiklet Türkiye karşıladı. Çünkü konferansa İzmir’de doğan ve kısacık bir sürede Türkiye’nin 50 küsür şehrine yayılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu anlatmak için çağrılmıştım. Nijmegen’daki konuşmamı yaparken salonda yabancı gazeteciler vardı, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nundan çok etkilenmiş ve ülkelerine geri döndüklerinde üzerine makaleler yazmışlardı. Bu da bisikletli kadın hareketinin Türkiye’den çıkıp dünyaya yayılmasına vesile olmuştu. Nijmegen’daki konferansın tüm oturumlarını izledim ve bu oturumlarda öğrendiklerimle ilgili ayrı ayrı beş makale yazdım. Gidemeyenler okusunlar ve benim öğrendiklerim sadece bende kalmasın istemiştim. Bu makaleleri burada bulabilirsiniz.

Bu sırada eşim ve ben İzmir’den Milano’ya taşındık. Çünkü eş zamanlı kurduğumuz bisiklet bloglarımızdan bisikletizm.com benim çabalarımla ayakta dururken, onun blogu bikeitalia.it, İtalya’nın en çok okunan bisiklet dergisine dönüşmüş ve bir çok yazar dergi için içerik oluşturmaya başlamıştı. İtalya’da Bikenomist adından bir şirket kurup, hem dergiyi yönetiyor hem de İtalya’nın ilk bisiklet mekaniği okulunu açmak için çalışıyorduk.

2019 yılında Velo-city Conferance Dublin’de yapıldı. Bikeitalia.it, konferansın media partneri oldu ve ben konferansı izlemek ve haber üretmek için davet edildim. Bir yandan Bikeitalia için haber yazarken tembellik yapmadım ve aldığım notları Türkçe olarak da derledim. Velo-city Dublin notlarımı burada bulabilirsiniz.

Ve gelelim Velo-city Lisbon 2021’e.

Konferansın referanslarında birisi olarak seçildim ve konferasın tanıdığım videolarında yer aldım.

Cycle diversity‘ teması ile gerçekleşen konferansta 45 ülkeden yaklaşık 750 kişi katıldı. Bu yıl ilk kez konferans kayıt yaptıranlar tarafından canlı yayından izlenebildi.

8 Eylül’de ‘Women in Cycling’ inisiyatifini anlatmak üzere sahneye davet edilen, bisiklet sektöründe çalışan kadın profesyoneller arasında olmaktan gurur duydum. Şubat 2021’de lansmanını yaptığımız, benim de elçilerinden birisi olduğum women in cycling inisiyatifi ile ilgili yazımı burada bulabilirsiniz.

women in cycling

9 Eylül’de ise ‘kamusal alanda hak talep eden kadınların’ hikayesini anlatmak için sahneye çıktım. Bu yıl dokuzuncu kez yapılacak olan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Türkiye’de ve dünyadaki etkilerini anlatma onuru benim olduğu için oldukça heyecanlıydım. Konuşmam çok beğenilmiş olacakki, UCI tarafından ekim ayında organize edilen bir forumda aynı sunumu yeniden yapmak için davet aldım.

Velo-city Lisbon, Women Reclaim Public Space başlıklı sunumdan.

Velo-city Conference 2022 yılında Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da yapılacak. Kayıt ve bilgi için websitesini ziyaret edebilirsiniz. www.velo-city2022.com

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

Yorum yaz