Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Hareketlilik Haftasına katılan şehirlerin belediye başkanlarına 5 soru

By 15/09/2021Kasım 26th, 2022No Comments

Yarın Avrupa Hareketlilik Haftası başlıyor.

16-22 Eylül tarihleri arasında yer alan AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI, Avrupa Komisyonu’nun sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusundaki en önemli farkındalık kampanyasıdır. Aktif hareketlilik, toplu taşıma ve diğer temiz, akıllı ulaşım çözümleri lehine davranış değişikliğini teşvik eder.

Bu yılki AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’nın teması ‘Sürdürülebilir Hareketlilik ile Güvenli ve Sağlık Yaşam’dır.


Bu yılın temasının seçiminde, COVID-19 salgını boyunca Avrupa ve dünya genelinde Covid-19 nedeniyle yaşadıklarımız etkili olmuş. Ayrıca, Avrupa’daki bu benzeri görülmemiş sağlık krizinden kaynaklanan değişimin fırsat olarak da değerlendirilebileceği gündeme geliyor.


Sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusunda iletişim kampanyası yaparak toplumsal davranış değişikliğini teşvik etmeyi taahhüt eden Avrupa genelinde 2663 şehir bulunuyor, Türkiye’den ise 550 il ve ilçenin kayıt yaptırmış olduğunu görüyoruz.

avrupa hareketlilik haftasi

Avrupa Hareketlilik Haftası websitesinde yer alan 550 belediyenin başkanlarına sorularım:


1- Şehir içinde ulaşımınızı nasıl sağlıyorsunuz? İşe nasıl gidip geliyorsunuz? Genelde özel araç ile gidip geliyorsanız, bir haftalığına işe gidip gelme alışkanlıklarınızı değiştirir ve yaya, bisiklet veya toplu taşıma gibi sürdürülebilir modlardan birini tercih eder miydiniz?


2- Şehrinizde sürdürülebilir hareketliliği nasıl teşvik ediyorsunuz, bu hafta için planlanan iletişim kampanyaları var mı? Şehrinizde, vatandaşların yeni bir hareketlilik modunu denemelerine yardımcı olacak etkinlikler düzenleniyor mu? Belediye olarak herhangi bir etkinlik düzenlemiyorsanız, bireylerin veya derneklerin sürdürülebilir hareketliliği teşvik etmek için etkinlikler düzenlemesine izin veriyor musunuz? Onlara kolaylık sağlıyor ve etkinliklerin duyurulmaları konusunda destek veriyor musunuz?


3- Bildiğiniz gibi 22 Eylül Dünya Otomobilsiz Kentler Günü. Şehrinizde bu günü kutluyor musunuz? Londra, Brüksel ve Paris gibi şehirlerdeki gibi kentsel hareketliliği değiştirmeye gerçekten kararlı mısınız?

Otomobilsiz Kentler Günü Nedir? Her yıl 22 Eylül‘de kutlanan bir etkinliktir. Şehirlerde otomobilsiz bir yaşamın mümkün olduğunu göstermek ve deneyimlemek için caddelerin trafiğe kapatılarak yayalara ve bisikletlilere sunulduğu bir gün; geleceğin şehirlerinin nasıl olacağına dair kısa bir fragman diyebiliriz.

bisikletizm


4- Sizce bireylerin ve dolayısıyla toplumun davranış değişikliğini teşvik etmenin en iyi yolu nedir? Onlara alternatif bir hareketlilik modunu deneyimleme fırsatı veriyor musunuz?


5– Avrupa Hareketlilik Haftası sırasında duyuracak iyi haberleriniz var mı? Bisikletli ulaşım ağının iyileştirilmesi, yayalaştırma veya kaldırımların genişletilmesi, herkes için erişilebilir ulaşım hizmetlerinin geliştirilmesi, araçlar için hız limitlerinin düşürülmesi, bilinçlendirme kampanyalarının başlatılması vb.

Teşekkürler.

Bu 5 sorunun çoğuna cevabınız ‘hayır’ ise o zaman Avrupa Hareketlilik Haftası websitesinde bulunan kaydınızla ilgili kararı yeniden gözden geçirirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz