Skip to main content
BisikletizmGündem

Sema Gür ve Pınar Pinzuti’ye Birleşmiş Milletler Özel Ödülü verildi.

Sema Gür ve Pınar Pinzuti’ye, bisiklet sürmeyi teşvik etmedeki liderlikleri ve mükemmellikleri nedeniyle Birleşmiş Milletler tarafından 2022 Dünya Bisiklet Günü Özel Ödülü verildi.

Dünya Bisiklet Günü, 2018 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (UNGA) tarafından tüm BM devlet üyelerinin oyları ve Birleşmiş Milletler Genel Kurul Kararı’nın kabul edilmesiyle ilan edilmiştir.

dünya bisiklet günü
Sema Gür ve Pınar Pinzuti, Konak Meydanı, İzmir

Birleşmiş Milletler Dünya Bisiklet Günü’nün kurucusu Dr. Leszek Sibilski, “Pınar Pinzuti ve Sema Gür’ün, herkes için bisiklet sürmeyi teşvik etmedeki liderliğiniz ve mükemmelliğiniz için Birleşmiş Milletler 2022 Dünya Bisiklet Günü Yıllık Özel Ödülü’nün sahibi olduğunuzu iletmekten büyük bir zevk ve onur duyuyorum.”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ( yurtdışında Fancy Women Bike Ride), 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ün girişimleri ile başlayan ve Pınar Pinzuti’nin katkıları ile 30 ülkede 150’den fazla şehre yayılan, sadece kadınlara yönelik bir bisiklet etkinliğidir. Süslü Kadınlar Bisiklet turu bağımsız kadınlar tarafından kadınlar için organize edilir ve dünyadaki en önemli ve tanınan kadın taban hareketlerinden biridir.

“Dünya Bisiklet Günü’ndeki birincil motivasyonumuz, şu anda dünya çapında %50 olan bisiklet cehaletini ortadan kaldırmaktır. Nihai hedefimiz %100 küresel bisiklet okuryazarlığı elde etmektir. Bisiklet, dünya çapındaki okullarda beden eğitimi ile yurttaşlık ve ekonomi eğitiminin merkezi bir aracı olmalıdır. Aynı zamanda aktif hareketlilik, elit sporcular tarafından rekabet, rekreasyon ve sağlıklı, üretken yaşamlar yaşamak için uygun fiyatlı, mükemmel bir araçtır. Bu hedef, gelecek nesiller için gerçekten temiz ve yeşil bir bisiklet devrimi yaratabilir.” Birleşmiş Milletler Dünya Bisiklet Günü’nün kurucusu Dr. Leszek Sibilski.

Önceki yıllarda Birleşmiş Milletler Dünya Bisiklet Günü Özel Ödülü’nü kazananlardan bazıları arasında Norbert Muller – Almanya – profesör, Peter Sagan – Slovakya – profesyonel bisikletçi Claudia López – Kolombiya – Bogota Belediye Başkanı, Ernesto Colnago – İtalya – Bisiklet Üreticisi bulunuyor.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

Yorum yaz