Skip to main content
BisikletizmBisikletli YaşamGündem

Dünya Bisiklet Günü, nedir ve nasıl kutlanır?

By 30/05/2022Kasım 26th, 2022One Comment

2018’de Birleşmiş Milletler’in 193 üyesinin tamamının olumlu oyu ile 3 Haziran, Dünya Bisiklet Günü ilan edildi.

Böylece Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, basit, ekonomik, güvenilir ve sürdürülebilir bir ulaşım aracını temsil eden bisikletin benzersizliğini, uzun ömürlülüğünü ve çok yönlülüğünü kabul etti. Birleşmiş Milletler ayrıca bisikletin bir kalkınma aracı olarak sadece ulaşım için değil aynı zamanda eğitim, sağlık ve spora erişim için bir araç olabileceğini de kabul etti.

Ortak alınan kararda bisikletin sürdürülebilir ulaşımın sembolü olduğu, tüketim ve üretimin sürdürülebilirliğine katkı sunan ve iklim üzerinde olumlu etkisi olan bir araç olduğu da vurgulandı.

bicicapace cargo bike

Dünya Bisiklet Günü neden önemlidir?

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen uluslararası günler, kamu oyunun dikkatini çekmek, kaynakları doğru kullanmak, siyasi iradeyi küresel sorunları ele almak için harekete geçirmek ve farkındalık yaratmak için fırsatlardır.

Her bir uluslararası gün, birçok paydaşa Dünya Göçmen Kuşlar Günü, Dünya Okyanuslar Günü veya Dünya Kan Bağışçısı Günü gibi günün temasıyla ilgili etkinlikler düzenleme fırsatı sunar.

Bence Dünya Bisiklet Günü’nü sürdürülebilir ulaşım için güçlü bir hak savunuculuğu aracı olarak kabul edebiliriz.

Bu nedenle bu günü kutlamak için bisiklete binen veya binmeyen herkes bir araya gelmelidir. Ana mesaj, bisikletin tüm insanlığa ait olduğu ve hizmet ettiğidir.

sehir tasarimi
Amsterdam | Bisikletli ulaşım altyapısı

Dünya Bisiklet Günü nasıl kutlanır?

Birleşmiş Milletler, bisikletin yaratıcılığı ve sosyal bağlılığı teşvik ettiğini ve kullanıcısına yerel çevre hakkında farkındalık sunduğunu kabul etti. Kutlama konusunda da yaratıcı olabiliriz. İşte önerilerimden bazıları:

  • İşe veya okula bisikletle gidebilir, gezinizi #worldbicycleday ile sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.
  • Bisikletle işe/okula gitmeye çekinen bir arkadaşınıza ona eşlik etmeyi teklif edebilirsiniz
  • Bisiklet ve yaya ulaşımının gelişmesi konusunda çalışma yapmaları için belediye başkanınıza dilekçe yazabilirsiniz
  • Dünya Bisiklet Günü’nü kapsamında düzenlenen mevcut etkinliklere katılabilirsiniz.

Dünya Bisiklet Günü herkesin, hatta bisiklete binmeyenlerin bile katılması ve kutlaması gereken bir gündür. Bu basit ama faydalı ulaşım aracının daha fazla takdir edilmesini teşvik etmek ve bisiklete binmenin neden hem bireysel hem de toplumsal sağlığa ve ekonomiye katkı sunduğunu anlatmak için bir fırsattır.

Dünya Bisiklet Günü 2022 Özel Ödülü

dünya bisiklet günü

2018’de Dünya Bisiklet Günü’nün ilanının ardından Birleşmiş Milletler, bisiklet kullanımının yaygınlaşması konusunda dünya çapında liderlik eden kişilere vermek üzere özel bir ödül hazırladı. Bu özel ödül, geçtiğimiz yıllarda Peter Sagan, Ernesto Colnago ve Bogota Belediye Başkanı Claudia Lopéz gibi ünlü ve önemli kişilere verildi.

Bu yıl Sema Gür ve ben ( Pınar Pinzuti), 10 yıldır dünyanın dört bir yanında eş zamanlı olarak yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu organize ettiğimiz için 2022 Dünya Bisiklet Günü özel ödülüne layık görüldük. Bu yıl Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 18 Eylül Pazar günü yapılacak, geçtiğimiz yıl, etkinliğe 30 ülkede 150’den fazla şehir eş zamanlı katıldı.

Bu ödül beni çok memnun etti ve gururlandırdı, ancak son yıllarda yaşadığımız enerji kaynakları sorunları da göz önüne alındığında, bisikletli ulaşımın yaygınlaşması konusunda çalışmaları yerel yönetimlerin halen bu kadar ağırdan almasına üzülüyorum. Değişim artık kaçınılmaz, ne kadar önce hareket geçersek o kadar iyi.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

Yorum yaz