Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizm

Bisiklet Turizmi ve bisiklet tur operatörleri

By 06/05/2022Aralık 3rd, 2022One Comment

Bisiklet turizmi, Avrupa’da turizm endüstrisinin en hızlı büyüyen sektörlerinden birisi durumuna geldi.

Peki Türkiye’de bisiklet turizmine yatırım yapan turizm firmaları var mı? Otellerin bu konuda çalışmalar yaptığını biliyorum ancak rehberli tur paketleri sunan hizmet sağlayıcıları?

Ben de hepimizin yaptığı gibi önce ‘google’a sordum. Sonuçlar oldukça enteresan. Türkiye’de bisikletli tatil yapmak isteyenler, öncelikle yabancı tur operatörlerinin sunduğu çeşitli tur paketlerini buluyorlar.

Türkiye’de bisikletli tatil için tur paketleri sunan firmalar

Responsible Travel sekiz günlük bisiklet tur paketini 1000 GDP civarında bir ücret ile pazarlıyor. Turistleri Dalyan ve Kaş arasında ara ara araç transferi de sağlayarak gezdiriyor.

Türkiye’de yürüyüş ve bisikletli tatil tur paketleri sunan diğer bir firma ise Utracks. Fethiye’den Ardasan’a 9 günlük bir bisiklet turu pazarlıyor. Günlük ortalama 40-50 km parkurlarla güzel bir rota çalışmışlar. Turun fiyatı 1000 avro civarı.

Roar Adventures ise farklı bir paket sunuyor. Rehberli tatillerin fiyatları biraz daha yüksek olduğu için son zamanlarda ‘rehbersiz’ ama yine de herşeyi organize edilmiş paketler oldukça sık tercih ediliyor.

Firma Dalaman havalimanından otel transferini gerçekleştiriyor, bisikletleri ve yol haritasını teslim ediyor, otel ve restoran rezervasyonlarını yapıyor. Turistlerin tek yapması gereken pedal çevirmek ve manzaranın tadını çıkarmak. Road Adventures’ın sunduğu bisikletli tatil tur paketi Dalaman’dan Kaş’a 8 günlük bir tur.

Kapadokya’da MTB tur rotasında tatil paketi sunan Spice Roads 5 gün boyunca bölgeyi gezmeye imkan sunuyor. Paketin detayları burada.

Peki Türk firmalar var mı? Evet.

Middle Earth Travel hem Ege’de hem de Kapadokya’da bisikletli tatil paketleri sunuyor.

Bicycle Turkey günlük ve haftalık bisiklet turları paketleri satıyor.

GoCyclingTürkiye sitesini ise Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı hazırladı ve Türkiye bisiklet rotalarının tanıtımına hizmet ediyor.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • Sadık dedi ki:

    Bisiklet var daha doğru düzgün okul eğitim ve kullanım bilgilendirme gibi sorunlar var .çok önemden meşe bile bisiklet artık bir araç biyo mekanik bir sistem gelişimlerine farklı modellerde ve pratik cevap veren bir makina yaşantımıza farklı yarar sağlayan bir mekanik aksam

Yorum yaz