Avusturya, son yıllarda bisiklet turizmi için bir çok yatırım yapan diğer bir Avrupa Birliği ülkesi. Özellikle 2013 yılında Viyana’da dünyanın en prstijli ve önemli bisiklet exposu VeloCity konferansına evsahipliği yaptıktan sonra hem bisikletli ulaşım hem de bisiklet turizmi alanlarında kendinden sıkça bahsettiriyor.

Avusturya’yı bisikletle keşfetmek demek, panoramik rotalarda, nehir kenarlarındaki sakin yollarda anın tadını çıkarmak demek. Doğa ile iç içe bisiklet yolları ağı oldukça geniş.

İlk bisiklet turunuzu yapmak için mükemmel bir parkur: yol üzerinde her 15-20 km de bir yeme içme mekanı, her etabın içinde bisiklet dostu oteller, yolda self-service mekanları (bisiklet pompası ve aletleri) vb. Hem Alpler’le tanışmak , hem yurtdışında bir seyahat yapmak hem de aktif bir tatil için ideal.

avusturya bisiklet rotalari

Rotalar: Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı EUROVELO 6 (Linz-Melk- Viyana rotası), EUROVELO 7 (Linz, Salzburg, Lienz rotası) , EUROVELO 9 (Viyana-Graz rotası), EUROVELO 13 (Linz- Eisenstadt rotası) Avustuya’dan geçiyor. Bu rotalar arasından size uygun olanı seçebilirsiniz.

Avusturya Bisiklet Rotalarına, Bisiklet Otellerine ve rotalarla ilgili harita ve bilgilere ulaşabileceğiniz başki bir site ise: radtouren.

Konaklama: Bisiklet rotaları üzerinde bisiklet dostu pansiyonlar bulmak mümkün. Ayrıca çadır ve karavan kamp alanlarında rahatlıkla tüm ihtiyaçlar giderilebilir.

Ulaşım: Avusturya’da toplu taşıma araçlarında bisiklet taşınabiliyor. Kısa sürede bir çok farklı bölge sağlanan bu ulaşım hizmeti sayasinde gezilebilir.

Alpine Pearls (Alplerin İncileri) Turizm Birliği, 7 ülkede sürdürülebilir tatil seçenekleri sunmak için güçlerini birleştirmiş bir organizasyon. Avusturya da bu ülkelerden birisi. Otomobilsiz tatil yapmak isteyenler Avusturya’da bulunan 5 kasabayı tavsiye ederim: Hinterstoder, Werfenweng, Neukirchen, Mallnitz, Weissensee.

avusturya bisiklet rotalari gezi

Bisiklet Gezi Yazıları – Avusturya

Werfenweng- Bad Gastein – Weissensee rotasında çok keyifli bir bisiklet turu yaptık. EUROVELO 7 rotasında bisiklet dostu işletmeler, bisiklet otelleri ve bisiklet yollarında mükemmel gezimizin hikayesi ve fotoğrafları için tıklayın.

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "avusturya" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]