İspanya , tarihi, kültürü, mutfağı ve coğrafyası ile bisiklet turu yapmak için çok uygun bir ülke. Dünyanın en prestijli üçüncü bisiklet yarışı La Vuelta’nın evsahibi, aynı zamanda UNESCO dünya miraslarının en çoğunu elinde bulunduran ikinci ülke. Sevilya, Cordoba, Granada gibi şehirler sayısız güzel anıtsal yapılar barındırıyorlar. Şehirler arasında ise oraya buraya serpiştirilmiş beyaz badanayla boyanmış evlerle dolu minik köyler bulunuyor.

İspanya anakara ve adaları (Kanarya Adaları ve Balear Adaları), hava durumunun elverişli olması nedeniye tüm yıl boyunca bisikletle tur yapmak için uygundur.

Rotalar: Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Portekiz sınırına paralel EUROVELO 1, Atlas Okyanusunun kıyısındaki EUROVELO 3, veya Akdeniz kıyı şeridine yayılan EUROVELO 8 bisiklet turu için tercih edilebilir.

İspanya ‘nın kuzeybatısında bulunan dünyaca ünlü Cammino di Santiago (St James’s Way) parkuru her yıl yüzbinlerce kişi tarafından bisikletle veya yürüyerek geçilmekte.

Maps: Michelin 1:400 000 ölçekli İspanya haritası veya Freytag & Berndt Maps tercih edilebilir.

Zorluklar: Özellikle büyük metropollere giriş ve çıkışlarda alternatif yollar bulamamak ve otobanın ortasında kalmak! Endülüs çoban köpekleri!

Camping: Çadır kampları birinci, ikinci ve üçüncü sınıf olarak sınıflandırılmış.  Birinci sınıf kamp yerlerine 20 euro civarında ücret ödemeye hazırlıklı olun. Turistik yerlerden uzak yollarda çadır kurabileceğiniz yerleri rahatlıkla bulabilirsiniz.

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler: Granada’da bulunan Alhambra Sarayı, beş yıl gibi kısa bir süre için bisiklet dostu kent olan ve diğer gelişmiş Avrupa şehirleri ile bu konuda yarışan Sevilya, modern parkları ile Valencia, yılda yüzbinlerce bisikletçiyi ağırlayan Mayorka adası.

Bisiklet Gezi Yazıları – İspanya

Malaga, Sevilya, Cordoba, Granada ve Valencia’yı kapsayan İspanya Andalucia (Endülüs ) Bisiklet Turu yazı ve fotoğrafları için tıklayın.

Bisikletçiler için tam anlamıyla bir cennet olan Mayorka adası ve Palma de Mallorca.

Kanarya Adaları’nın en yeşili ve en güzel Gran Canaria adasının muhteşem yol bisikleti parkurları, MTB rotaları ve e-Bike tur tavsiyeleri için tıklayın.

Valencia şehir turu ve çevredeki tematik bisiklet rotaları için tıklayın.

[vc_empty_space height=”35px”][rs_divider][vc_empty_space height=”35px”]
[posts-by-tag tags = "ispanya" thumbnail = "true" number = "1000"][/posts-by-tag]