Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizmGezi Yazıları

Akdeniz’in ortasında bisikletçiler için bir cennet: Mayorka

By 17/10/2015Aralık 4th, 20153 Comments

Akdeniz’in en populer adalarından birisi olan Mayorka (Mallorca- Büyük Ada), özerk yönetimi olan beş Balear Adaları’ndan birisi. Yaklaşık 3000 yıldır Romalıların sonra Kartacalıların, Cezayirlilerin, Arapların, Türklerin egemenliğinde olmuş ve 1802’de İspanyol topraklarına dahil edilmiş.

mayorka_harita

1950’li yıllarda Avrupalılar için önemli bir turizm destinasyonu haline gelmesindeki en büyük etken iklim şartlarının uygun ve ılıman olması. Yılda 300 güneşli gün garanti.

İspanya 2014 yılında 65 milyon turist ağırladı; Mayorka adası (3bin kilometrekare) ise 21 milyon turist. 2014 yılında Türkiye’ye (783bin kilometrekare) 39 milyon turist geldi.

Adada hizmet sektörü işbirliği içinde hareket ediyor. Sadece oteller, tur operatörleri, restoranlar değil aynı zamanda havayolları firmaları bile bu değerli turizm fırsatının farkında. Lufthansa, British Airways ve Swiss havayolları Mayorka’ya olan uçuşlarında bisiklet için ekstra ücret talep etmiyorlar.

Mayorka Bisiklet Rotaları

Adada bulunan 1250 kmlik karayolu ağının yaklaşık 700 km’si bisiklet sürüşü için süper uygun  “yan yollar” .

7-9 Ekim tarihlerinde Palma’da yapılan The Cycling Meeting‘de açıklanan rakamlara göre 2014 yılında Mayorka adasına 160.000 bisikletçi (en büyük grup Almanlar ve İsviçreliler) gelmiş. Bu ziyaretçi sayısının ekonomik değeri ise 150 milyon euro. Bu kadar yüksek bir talebi karşılayabilmek için oteller yatırımlarını hızlandırmışlar. Özellikle “yüksek sezon dışındaki aylarda” oluşan bu talep, turizmcileri memnun ediyor çünkü bisikletli turist günde ortalama 106 euro harcıyor. (Yılda 300 gün yağış alan İskoçya, bisiklet turizminden yılda 84 milyon pound gelir elde ediyor).

Tatil veya antreman yapma amaçlı bisikletçiler neden Mayorka’yı tercih ediyor?

 • Yollar çok güzel ve asfalt her zaman bakımlı
 • Trafik yok ve araçlar bisikletliye saygılı
 • Bisiklet rotalarının tamamı levhalarla işaretli
 • Performans sürüşü için yüksek dağ geçitleri var
 • Gezi amaçlı bisikletçiler için yokuşu az keyifli rotalar var
 • Hava şartları bisiklete binmek için uygun
 • Sık ve ucuz uçak bileti bulmak mümkün
 • Her bütçeye uygun konaklama imkanları var
 • Onlarca bisiklet kiralama ve tamir dükkanları bulunuyor

Mayorka

Profesyonel bisiklet yarışı takımları (Sky Procycling, Liquigas-Cannondale, BMC ve Radioshack-Nissan-Trek),  kış aylarında antreman için Mayorka adasında bulunuyor. Aralık, Ocak, Şubat aylarında yollarda ünlü bisikletçilerle karşılaşmak mümkün.

mayorka bisiklet

Bisiklet üzerinde harcanan kalorileri  geri almak ise çok kolay 🙂

 • Pamboli -bolca zeytinyağı, domates ve geleneksel Mayorka ekmeği ile hazırlanan tipik sandwich.
 • Ensaimada – tipik bir tatlı, üzerinde pudra şekeri, hamurun içinde ise çikolata, krema veya meyve olabiliyor.
 • Bunyols – bir çeşit pişi. Sadece sonbahar aylarında yapılıyor. Haşlanmış patetes, un, yumurta, tereyağı ve şeker ile hazırlanan hamur kızartıldıktan sonra şekere bulanıyor.

2007 yılı Ekim ayında balayı gezisi olarak İspanya’da bisiklet turu yapmayı seçmiş, Malaga’dan başlayan rotamız Mayorka adasında son bulmuştu. 8 yıl sonra aynı tarihlerde yine adada olmamız tamamen bir tesadüf; ancak havanın yağışlı olması ise şansızlık 🙂

IMG_7731

Mayorka’yı ziyaret ederseniz, Palma şehrinde hiç olmazsa bisikletli bir şehir turuna katılmanızı tavsiye ederim. Palma’da ulaşım amaçlı bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Bisiklet yolları ve bisikletin öncelikli olduğu yollar mevcut. Bike-Sharing istasyonlarında bulunan BiciPalma bisikletlerinden yararlanabilirsiniz. İlk 30 dakikası ücretsiz olan bisikletler, saatlik, günlük veya haftalık olarak da kiralanbilmekte.

Palma’yı ister bisiklet kiralayarak, isterseniz rehber eşliğinde grupla gezebilirsiniz. Rehberli Palma ve çevresindeki bisiklet turları için Nano Bicycles’a göz atabilirsiniz: http://nanobicycles.com/Tours/

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

Yorum yaz