Skip to main content
Bisiklet EkonomisiBisiklet TurizmiBisikletizm

Bisiklet Turizmi – Bisikletli Turist Ne İster?

By 11/09/2015Aralık 21st, 20153 Comments

İngiltere, bisiklet turizmi sayesinde 1997’de 285 milyon sterlin kazandı. Bu yıl, beklenti 635 milyon sterlin.

Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı, her yıl 57 milyar dolar getiriyor.

EuroVelo- Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Ege’den geçerse ne olur başlığı ile bir yazı yazmıştım. Bisiklet Turizminin gelişmesi için yapılacak yatırımların faydaları nelerdir?

Neden Bisiklet Turizmi?

Bisiklet Turizmi kırsal turizmi kalkındırır

Bisiklet Turizmi kırsal ekonomiyi kalkındırır

Bisiklet Turizmi, çevresel zararlar doğurmaz

Bisiklet Turizmi, trafik yoğunluğu getirmez

Bisiklet Turizmi, kullanılmayan köy yollarını bisiklet (ve yürüyüş) rotalarına dönüştürür

Bisiklet Turizmi, az bilinen antik kentleri, doğal yaşam parklarının, orman yollarının, arkeolojik siteleri ve müzelerin ziyaret edilmesini ve tanınmasını sağlar

Bisiklet Turizmi, bisikletli ulaşımı arttırır, sadece kırsal da değil, metropollerde de.

Bisiklet Turizmi, bireyler için sağlıklı yaşam alternatiflerini destekler.

Bisikletli Turist Kimdir?

Birinci grup Bisikletli Turist 40-55 yaş arasında, çiftler halinde veya küçük gruplarla 3-4 gece konaklayarak seyahat eden kişilerdir.  İkinci en büyük grup ise  20- 29 yaş aralığındadır. Her iki grup da, seyahatlerini bireysel olarak organize ederler ve önceden konaklama rezervasyonu yapmazlar. Daha küçük bir grup ise bisiklet tur paketleri satın alarak organize turlara katılırlar. Bisikletli turist, diğer turistler kadar çok para harcar (hatta bazı araştırmalar daha çok harcadıklarını bile söylemektedir). Rapor için tıklayın.

Bisikletli Turist Ne İster?

Bisikletli Turist’in isteklerini 5 ana başlıkta toplayabiliriz. 2006 yılından beri bisikletle onlarca ülkede seyahat ettiğim için kendi tecrübelerimi ve araştırma sonuçlarını harmanlayarak derledim.

1- GÜVENLİ  YOLLAR

Bisikletli Turist, otomobillerin kullanıdıkları yollardan ayrı bisiklet yolları veya trafiğin yoğun olmadığı köy yollarını tercih eder.

Günlük ve uzun turlar için güvenli, uygun ve çekici yolların olduğu rotalar ararlar.  Dairesel (A’dan başlayan dairesel bir parkurdan yeniden A noktasına dönmek) rotaları tercih ederler.

bisiklet turizmi

2- SERVİS ve HİZMET

Bisikletli Turist, kısa veya uzun turlarda rota üzerinde konaklama imkanı (bike hotel), sık sık acıkan karnını doyurmak ve susuzluğunu giderebilecek tesisler ister. Rota üzerinde Çadır Kamping, Ev Pansiyon, Küçük Oteller, Lokanta, Bakkal, Cafe ister.

Bisiklet Dostu İşletmeleri tercih eder. Bisiklet dostu işletmeler, bisikletler için güvenli park yeri, bisiklet bakımı için ufak tefek aletler ve doyurucu porsiyonlarda yemek sunar.

Uzaklardan gelen ve kendi bisikletini getiremeyen kişiler bisiklet kiralamak için işletme ister.

Günübirlik veya kısa turlar yapmak için bölgeye gelen bisikletli turist araçla geliyorsa, arabası için park yeri (mümkünse ücretsiz ve güvenli) ister.

bisiklet turizmi bisikletli turist

Bisiklet Dostu İşletme

pulisci bici

Bisiklet Dostu Otel ve bisiklet yıkama alanı

3-ULAŞIM ve ERİŞİM

Metropollere rahat ve kolay giriş ve çıkışların olduğu bisiklet yollarını tercih ederler.

Şehirlere giriş-çıkışlarda kullanılan nehir veya kanalların kenarına yapılmış bisiklet yolları veya eski/kullanılmayan tren yollarının “greenway” projesi çerçesinde bisiklet yollarına dönüştürülmesi işte tam da bu yüzden.

Bu iki seçenek yoksa, şehre girip çıkabilmek için bisikleti yükleyebileceği metro/tren gibi toplu taşıma araçları ister.

Rotası üzerinde bulunan yüksek zirveleri geçmek veya sağanak yağışa yakalandığı günler için tren/otobüs alternafi ister.

bike and train

4-REHBER VE HARİTA

Bisikletli turist yanından geçtiği dağların, göllerin, köylerin ismini bilmek ister. Bölgesel haritalar, turistik rehber kitapçıkları onun için önemlidir. Tüm rehber kitapçıkları yanında taşıyamayacağı için rotası üzerindeki yerlerin turist bilgilendirme ofislerinde harita, kitapçık bulmayı umar. Yol işaretlendirmelerinin güvenilir olmasını ister.

bisiklet turizmi bisikletli turist

5-TANITIM ve PAZARLAMA

Bisiklet rotaları ağlarının aktörlerinin (belediye, turizm tanıtım ofisleri, turizm birlikleri, rota üzerindeki otel, restoran ve hizmet sunan tüm aktörler) bisiklet turizmi, bisikletli tatil konusunda aralarındaki koordinasyonun iyi olmasını beklerler. Bisiklet Rotalarının tanıtımı ve bu rotalar üzerindeki hizmet sağlayıcıların yardımsever olması önemlidir. Tatilden dönen turist, nerede nasıl tecrübeler yaşadığını kendi çevresine anlatır.

bisiklet turizmi bisikletli turist

Bisiklet Turizmi kırsal ekonomi için önemli. Örneğin İngiltere’de Bisikletli Turist, günde ortalama 100-125 TL harcarken,  aynı bölgeye arabasıyla gelen bir turist 40-50 TL harcamaktadır. Araba ile gelen tursit ihtiyaç duyduğu şeyleri yanında getirken, bisikletli bunu yapamaz. Bisikletli Turist sürekli enerji ve effor harcadığı için sürekli dinlenme molalarına ve yemek yemeye ihtiyaç duyar.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

Yorum yaz