Skip to main content
Bisikletizm

bike hotel – bisiklet dostu otel

By 15/12/2015Haziran 9th, 20202 Comments
Sürdürülebilir tatil seçenekleri ile bisiklet turizminin yaygınlaşması bisiklet yolları, bisiklet rotaları ve bisiklet dostu otel ve işletmelerin de gelişmesini beraberinde getiriyor.
Bisiklet Kafe ve Bisiklet Atölyesi konusuna daha önce yer vermiştim. Şimdi de sırada bisiklet oteli yani bisiklet dostu konaklama seçenleri var.
bisiklet dostu otel
Bir oteliniz var ve bisiklet dostu otel olmaya karar verdiniz. Ne yapmalısınız?

Bisiklet Dostu Otel – Dönüşüm

 
İşletmenizin bisiklet dostu otel olması için otelinizde bazı ufak değişiklikler yapmanız gerekmektedir.  Müşterilerinize sunacağınız kiralık bisikletlerin ve müşterilerinizin yanlarında getirdikleri bisikletlerin güvenli bir şekilde korunması için için bir garaja, basit bakım ve tamiratların yapılabilmesi için bir atölyeye, iç lastik vb gibi yedek parçalara, bisikletin temizliğinin yapılması için ürünlere, misafirlerinizin spor kıyafetlerinin hızla yıkanabilmesi için express yıkama servisine, özel beslenme programı uygulayan sporcular için gıdalara, bisiklet kiralama hizmetine ihtiyacınız var. 
bisiklet oteli bisiklet turizmi

 Bisiklet Dostu Otel – İletişim

 
Bisiklet dostu otel olarak dönüşümünüzü tamamladıktan sonra potansiyel müşterilerinize kendinizi, sunduğunuz fark yaratan hizmetlerinizi anlatmanız ve tanıtmanız gerekmektedir. Bu yüzden, otelinizin bulunduğu bölge ile ilgili bilgi sağlamalısınız. Otelin çevresindeki uygun parkurlar, bisiklet yolları, görülmesi gereken yerler, rotadaki yol durumu hakkında bilgi vb. Bu bilgilerden oluşan türkçe ve ingilizce içerikli broşür hazırlamalısınız.
 

Bisiklet Dostu Otel – Bisiklet

Bisikleti olmayan bisiklet oteli olamazsınız. Müşterilerinize sunabileceğiniz kiralık bisikletlerin seçimini doğru yapmanız gerekmektedir. Çevrenizdeki rotalara uygun bisiklet seçimi önemli bir konudur.  
bisiklet oteli bike hotel avusturya

Bisiklet Turu Paketleri 

 
Bir çok kişi all-inclusive çözümleri tercih ederler. Otelinizin sunacağı “bisikletli tatil” “bisikletli haftasonu” paketlerinin içerikleri önemlidir. Müşterilerinizin unutulmaz bir tecrübe yaşamaları için farklı aktiviteleri ve hizmetleri kombine edebileceğiniz bisiklet turu paketleri oluşturmalısınız.  
bisiklet turizmi turkiye
 

Bisiklet Tur ve Etkinlik Organizasyonu 

Ulusal ve uluslararası tanınmış bisiklet dergi yazarları, bisiklet blog yazarları ve bisiklet aktivistlerini bölgenizde yapılacak bir bisiklet etkinliğine davet etmeniz bölgenin ve otelin tanıtımının yapılması için önemlidir. 

Bugüne kadar gördüğüm en başarılı bisiklet dostu oteller:

Avusturya, Weissensee:  Hotel Arlbergerdorf

Eurovelo bisiklet rotaları ağı üzerinden ayrılan bir yokuşla ulaşılan Weissensee gölü 1000 metrede. Gölün kenarında konumlanan otel tam anlamıyla bir bisiklet oteli. Bisiklet garajı, tamir bakım atölyesi, bisiklet yıkama alanı, sporcular için özel menüsü, bisiklet tur rehber hizmeti, kiralık yol ve dağ bisikletleri, bisiklet rota haritaları ve daha bir çok şey sunuyor. Otel sahibi bir bisiklet aşığı ve misafirleri ile özel olarak ilgileniyor.

bisiklet oteli Albergo Arnoga

İtalya, Valdidentro: Li Arnoga

İtalya-İsviçre arasındaki transalp geçişlerinden biri üzerinde bulunan Li Arnoga; otel tam anlamıyla muhteşem. Resepsiyonda kayıt yaptırırken kirli kıyafetleriniz için bir poşet veriyorlar ve ertesi sabah uyandığınızda bisiklet kıyafetleriniz, yıkınmış ve kurutulmuş bir şekilde kapınızın önünde buluyorsunuz. Bisiklet garajı ve atölyesi muhteşem.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • BURAK dedi ki:

    Selam ben Burak
    Yazınızı okudum ve bir süredir kafamda kurduğum otel içi bisiklet kiralama işiniharekete geçirmeye karar verdim.Şu an İzmir de bir otelde resepsiyonistlik yapıyorum ve kafamda kurduğum bu projeyi gerçekleştirmek istiyorum.Otelde bisiklet kiralama işi için otelin herhangi yasal bir uygulamaya tabi olup olmadığını sormak istiyorum size?Eğer yoksa otel sahibine bu fikri anlatacağım ve onay verirse faaliyete başlamayı düşünüyorum…Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler…

    • Pınar Pinzuti dedi ki:

      Merhaba Burak, bildiğim kadarıyla Türkiye’de bu konuda herhangi bir yasal uygulama yok. Otel müşterilerine bisiklet sunmak bence çok büyük bir artı değer. İzmir’de Zeniva ve Volley Hotel bisiklet kiralama hizmeti sunuyor ve müşterilerinin bu uygulamadan çok memnun olduklarını söylüyorlar. Pınar

Yorum yaz