Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Bisiklet ve Bisikletizm

By 08/12/2015Aralık 16th, 20163 Comments

Kuşkusuz bisiklet ve bisiklete binmenin de bazı dezavantajları var. Yolculuk sırasında seni yağmurdan, rüzgardan, kardan korumaz. Yanından geçen araçların sıçrattığı çamura da engel olamazsın. Yelkenli tekne gibi romantik, yürümek kadar basit değildir.

bisikletli ulasim cyclechic

Bir asır boyunca reklamlarla pahalı bir otomobil sayesinde sahip olabileceğinize ikna etmeye çalıştıkları “güçlü, maceracı, havalı” hisleri de vermez. Hatta, bisiklete binerken yağmur altında kaldığınızda bir zavallı gibiymiş gibi bile hissedebilirsiniz.

Motorlu araçlar, trafikte bisikleti ciddeye almaz hatta saymazlar bile. Taksiler önlerini keser, otobüsler üstlerine sürer. Bisiklete hiç binmeyen siyasetçiler sık sık bisikletten övgüyle bahsederler. Motorlu taşıt sürücüleri ise küfür ederler. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna sizi bayram sabahı aile buluşmasına yetiştirecek kadar hızlı değildir.

Her 1,5 dakikada bir bisiklet çalınır.

Gideceğiniz yere vardığınızda toza ve tere batmış bir halde olursunuz. Saçma sapan rengarenk kıyafetler giymek, yanında yağmurluk ve rüzgarlık taşımak kaçınılmaz olur.

bisiklet yoga ulasim

Tüm bunlara rağmen benim gibi bazı insanlar bisiklete binme konusunda takıntılıdır. Pratik nedenlerle başlarız; sağlık, ekonomik, ehliyeti kaptırmış olma gibi. Ama kısa sürede çocukluğumuzdan tanıdığımız hislerle buluşur ve unuttuğumuz şeyleri düşünmeye başlar ve hatırlarız. İlk his özgürlük olur. Paha biçilmezdir. Sonra hiç birşeye bağlı olmadığımızı fark ederiz (benzin fiyatları, otobüs biletlerindeki zam, trafik lambalarındaki kırmızı ışık, park yeri bulma stresi vb). 

İşe giderken yaptığımız yolculuk bir macera tadı vermeye başlar. İş arkadaşlarımızla asansörde karşılaşır ve “bisikletle mi geliyorsun?” “kaç km yaptın?” “yağmur yağınca ne yapacaksın” gibi onlarca soruyu cevaplarsın. Hatta iki tekerlekli motorsuz aracın sayesinde yeni insanlarla tanışırsın. Daha önce varlığından bile haberdar olmadığın kestirme yollar, alternatif parkurlar bulursun. Evdeki aksesuarlarının sayıları artmaya başlar. Lastikler, ışıklar, tamir aletleri için evinde yeni alanlar yaratırsın.

Bisiklet bir yaşam tarzına dönüşür.

Eğlence, dinlenme ve tatil seçimlerini etkiler. Hafta içi sürüşleri haftasonlarına hatta tatillere yayılır. Bisiklet turları ve festivallere katılırsın.

Dakikayla değil kilometreyle düşünmeye başlarsın.

Bir anda evde bir bisiklet filon olur: biri işe gitmek için, biri sürat yapmak, birisi uzun turlar bir tanede arkadaşlarını kıskandırmak için.

İşe herkesten önce varırsın; terli ama tatmin olmuş bir şekilde. Evde arabandan kurtulacağını anlatırsın arkadaşlarına. Bacaklarındaki zincir yağı ve morluklar sana gurur verir.

Bisiklet senin için artık eğlenmektir.

Sağlıklı, kirli ve tehlikedesin. 

Ben Pınar. Bisiklet yaşamımın bir parçası ve bu masum aracın dünyayı değiştireceğine inanıyorum ve elimde kanıtlarım var. Bu kanıtlarımı bisikletizm‘de yazıyorum. İkna olanlar bir bisiklet alıyorlar ve neden bahsettiğimi anlıyorlar.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

3 Comments

  • Barış Taşkazan dedi ki:

    Valla Pınar Hanım, her kelimesine katılıyorum. Ben de son bir senedir bisiklet ve ekipmanları konusunda takıntılı hale geldim. Lakin Istanbul’da ulasim amacli kullanmak cok riskli. Tasitlar ve yayalar son derece saygisiz…Ben hem ulaşım hem de spor amaçlı kullanıyordum. Hatta işin performans yönüne ağırlık verip bir yol-yarış bisikleti bile aldım. Ancak son 1 yıl içinde 2 defa kaza geçirdim. Birinde dirsegim catladi, digerinde el bilegim kirildi. Suan elim alcida(4-6 hafta alçıda kalıcak). Kazalarim kilitli pedalda durma esnasinda ayagimi cikarmayi unuttum icin oldu. Normal pedalla da surusten keyif alamiyorum, yokuş çıkamıyorum ve dizlerim agriyor. Bu son kazadan sonra da İstanbul’da disarda surmeye cekiniyorum. Fobi olustu. Eve trainer alip binmeyi planliyorum. Lakin o da disarda ayni keyfi vermez heralde. Bisikletle olan askimi da noktalamak istemiyorum…Bu fobimi nasıl aşabilirim? Trainer önerir misiniz? Saygı ve selamlarımla…

  • salih akbaba dedi ki:

    .İçimizden geçenlerin dile gelmiş hali Harikasın yine Pinar Pinzuti

  • Hatice taspinar dedi ki:

    Evet pinar hanim bende 47 yasinda bir bayan olarak cocuklugumdan beri istedigim ama sartlarin el vermedigi icin binemedigim ama sunu sevincle soyleyebilirimki yeni ogrendigim bisikket kullanmayi kendime bir terapi bir sakinlik huzur olarak oyle keyifle suruyorumki ever cok usta degilim yokus cikamiyorum cok hizli gidemiyorum ama cok ama cok seviyorum bisikletli bayan olmaktan cok gururluyum basta size sema hanima bizlere ogrenmede suruslerde yardimci olan herkese minnettarim iyiki varsiniz sevgiler

Yorum yaz