Skip to main content
Gezi Yazıları

Bisikletle Keşfet: Palma de Mallorca

By 19/10/2015Şubat 4th, 2016No Comments

Balear Adaları’nın en büyüğü Mayorka’nın başkenti Palma, ada nufüsunun yarısını barındıyor. Hem Palma’da hem de adanın geri kalanında Roma, Bizans ve Arap egemenliklerinin izlerini görmek mümkün.

palma

Plaça d’Espanya (İspanya Meydanı), tren ve otobüs yollarının kesiştiği şehrin ulaşım ağının merkezi. Turist Info’dan gerekli bilgiler alınabilir. 

Cathedral – Le Seu (Katedral) ve çevresi görülmeye değer. Zaten istemeseniz bile görkemli Katedral mutlaka ve mutlaka sizin gözünüze girecek. 400 yılda tamamlanan, bir arap caminin üzerine kurulan katedral öylesine büyükki.

Old City (tarihi kent merkezi), dükkanları, cafeleri, meydanları ve parkları ile zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir gün vaad ediyor.

Palma’nın tarihi, hotelleri, lokantaları hakkında bilgi internette mevcut. Palma’da ne yaparsanız yapın ama mutlaka bisikletle birşeyler yapın 🙂

palma katedral

Palma de Mallorca Bisiklet Yolları Haritası

Toplam 43 kilometrelik Palma Bisiklet yolları haritasını tourist office’den edinebilirsiniz.

palma_bisiklet_yolları_haritası

BiciPalma Bike Sharing (Bisiklet Paylaşım) İstasyonları: Belediyenin sürdürülebilir ulaşım alternatifi olarak 32 farklı noktada sunduğu BiciPalma istasyonların bisiklet kiralamak oldukça basit ve kolay. Belediye, özellikle bisiklet paylaşım sisteminin ulaşım amaçlı olarak kurgulandığının altını çiziyor  ve gün boyunca gezi ve spor amaçlı bisiklet kiralamak isteyenleri özel bisiklet kiralama dükkanlarına yönlediriyor.

bicipalma bikesharing

Bir kaç farklı firmanın sunduğu Rehber eşliğinde Palma Bisiklet Turu ise bence çok başarılı. Yılın her gün sabah 10.30’da (veya öğleden sonra 15.30) profesyonel rehber eşliğinde kentin mutlaka görülmesi gereken yerlerini bisikletle gezebilirsiniz. Turun ücretine rehber+bisiklet+bisiklet kaskı dahil ve yaklaşık 3 saat sürüyor.

bike lanes palma

Nano Bicycles hem bisiklet kiralama hizmeti hem de kentte rehberli bisiklet turları sunuyor:

Şehri gezdikten sonra dinlenmek için sahildeki güzel bisiklet yolundan plaja (Playa de Palma) gidebilirsiniz.

bike rental palma

Palma hem şehirde yaşayanlar için sürdürülebilir bir ulaşım alternatifi sunmuş hem de turistler için keyifli bir gezi aracı. Bisiklet yolları geniş ve bakımlı. Bisiklet yollarının olmadığı sokaklarda ise bisiklet öncelikli: bu demekki bisiklet sembolünün olduğu sokaklarda araçlar bisikletliyi sollamadan, korna çalmadan, bisikletlinin arkasından gelecek:)

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

No Comments

Yorum yaz