Skip to main content
Gezi YazılarıGündem

Alplerin İncisi Moena ve Türk Festivali

Alplerin İncileri (Alpine Pearls), otomobilsiz tatil seçenekleri sunmak için bir araya gelen ve hem kış ayları hem de yaz ayları için özellikle çocuklu ailelere çeşitli aktivite seçenekleri sunan bir kooperatif. 23 incinin tamamı Alp dağlarında ve hepsi birbirinden güzel.

Alpine Pearls, Moena

Moena

Geçtiğimiz hafta incilerin en masalsı olanlarından birisini, Moena’yı ziyaret ettik. Dolomite dağlarının eteklerinde, etrafı yemyeşil ormanlarla kaplı Moena, Val di Fassa’da.

İtalya’nın “Türk kasabası” olarak da anılan Moena’da her yıl Ağustos ayında Türk Bayramı kutlanıyor.

El Turco – Balabanlı Hasan

Hikayesi şöyle: Yeniçeri “Balaban Hasan” 2. Viyana Kuşatması sonrasında, Alp dağlarında Moena kasabasına sığınır. Ölmek üzere olan bu Yeniçeri askeri, köylüler tarafından tedavi edilir. İyileşince de köyden Mariana adında bir kızla evlenir. Kasaba halkının ‘El Turco’ adını verdiği
asker, o dönem dukalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırır ve korur.

Kendini ve Türk adetlerini bu yörenin insanlarına öyle sevdirir ki ölümünden sonra bile bu Türk gelenekleri yaşatılır.

Moena, Balabanlı Hasan

Türk askeri ‘Balaban Hasan’ anısına bir çeşme ve bir büst de var.

Balaban Hasan’ın hikayesini Orhan Yeniaras’ın El Turco adlı belgesel romanında bulabilirsiniz.

Cuma-Cumartesi-Pazar günleri, Moena’daki Türk Mahallesinin sokaklarında el sanatları ile uğraşan zanaatkarların çalışmalarını görebilir, geleneksel yemekleri tadabilir, çeşit çeşit bira deneyebilir, ücretsiz konserleri izleyebilirsiniz.

Evlerin pencerelerine asılı Türk bayrakları, festivalde görevli kişilerin Türk bayraklı önlük ve tshirtleri dışında aslında Türkiye’ye dair bir şey yok. Ancak Moena halkı festivaline çok güzel sahip çıkıyor ve 3 gün boyunca gece gündüz hareketli sokakların ve meydanların tadını çıkarıyor.

Moena’ya Ulaşım

Regional Train: Milano- Bolzano arası trenle yaklaşık 4 saat sürüyor ve kişi başı 18€. Bisiklet için ayrıca 3,5€ ödeniyor. Buradan bisikletle Moena’ya 50 km pedal çevirerek ulaşabilirsiniz (rota Strava profilimde). Bisikletsiz seçenek ise Milano’dan hızlı tren ile Trento’ya oradan, otobüsle Moena.

Bir kaç yıl önce haritadan 10 inci seçip, Almanya-Avusturya-İsviçre ve İtalya’yı kapsayanbisiklet turu yapmıştık: Alplerin İncileri Bisiklet Turu

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • Sema Gür dedi ki:

    Bir tarih öğretmeni ve bisikletsever olarak bu bilgileri seve seve aldım. Harikasın Bisikletizm Pınar

  • Zehra dedi ki:

    Bisiklet kullanicisi olarak bilgilenmek cok iyi geldi

Yorum yaz