Skip to main content
Bisikletli UlaşımGündem

Büyüleyici Bir Zafer: Bisiklet Dünyanın Dört Bir Yanındaki Kadınları Birleştirdi

Dünya genelinde bisikletli kadınlar için 17 Eylül 2023 Pazar günü mucizevi bir gün oldu. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ( yurtdışında Fancy Women Bike Ride)’nun 11. etkinliği, 30 ülkenin 200 şehrinde gerçekleşti ve binlerce kadını sokaklara ve meydanlara çıkardı. “Güvenli yollar istiyoruz” bu eşsiz ve evrensel kutlamada kadınları bir araya getiren mantra oldu.

Etkinliğe bu yıl uluslararası düzeyde görünürlük verildiğini görmek olağanüstüydü. Etkinliğe bir kaç hafta kala New York’da Times Square’de büyük ekranlardan, Yeni Zelanda’da Auckland şehrindeki dev billboardlara kadar etkinlik çağrısının yapılması etkili oldu. Momentum Mag gibi ana bisiklet yayınları, etkinliği kendi kanallarında coşkuyla paylaştı, Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) ise tüm dünyada kadınları bu sıradışı bisiklet turuna katılmaya davet etti. Türkiye’de bir kaç il ve ilçede belediyelerimiz tur duyurusunu yaparak destek oldular.

İtalya’da etkinlik, yerel gazetelerin takdirini kazandı ve Bikeitalia gibi güvenilir medya kanalları tarafından desteklendi, okuyuculara düzenli güncellemeler sağladı.

Peki, Türkiye’de ulusal medya etkinlik öncesi Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na yer verdi mi? Hayır. Bu harika girişimi anlatan, algıları değiştirmek ve kadınlara daha iyi bir gelecek sunmak amacı taşıyan ‘Süslülere’ katılım çağrısı ulusal basında yer almadı. Etkinlikten sonra yerel kanallarda ‘süslü bisiklet’ fotoğrafları paylaşıldı ancak gazeteler bu turun neden yapıldığını anlama gereği hissetmeyip, basın bülteninde yer alan talepleri görmezden geldiler.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2023

Tamam etkinlik gününe geri dönelim. Başarı, tüm beklentilerin ötesindeydi, çünkü katılan şehirlerdeki katılımcı sayısı önceki yıllara göre iki katına çıktı. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, samimi bir gülümsemenin gücünü hatırlattı. Kayıt, bağış veya yarış olmadan, kadınlar sadece bir araya geldi, yeni arkadaşlıklar kurdular, pedal çevirdiler, yol boyunca insanlara selam verdiler, gülümseyip mutlu bir şekilde eve döndüler.

Canım dostum Sema (Gür) ile etkinliğimizi eş zamanlı yapan şehir sayısı yirmiyi geçtiğinde ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu nasıl yapılır’ kılavuzu yazdık ve turu düzenlemek isteyenlere bazı kurallar koyduk

  • Etkinlik duyurusu afişlerimizi ve el ilanlarımızı logolarla dolduramazsınız. Etkinliğe katkı sunmak isteyen herkes, bunu gönülden ve inanarak yapmalıydı, başka çıkarlar için değil.
  • Etkinlik dernek ve kurumlardan bağımsız organize edilmeli. Çünkü herkes için kucaklayıcı olmak istiyorduk.
  • Bu bisiklet turu aynı zamanda bisikletin özgürleştiriciliğinin kutlamasıdır.
  • Aynı zamanda gülümseyen bir EYLEMDİR.
  • Ulaşımda bisikleti tercih eden kadınların güvenli ulaşım talebini rengarenk bir şekilde iletme şeklidir.

Biz kadınlar rekabet etmiyoruz, birbirimizi tamamlıyoruz. Ve güçlerimizi birleştirmeye karar verdiğimizde, büyülü şeyler başarıyoruz. Merak ederseniz www.suslukadinlarbisikletturu.com‘a bakabilirsiniz.

2013’de ilk kez İzmir’de 2016’da 28 şehirde tur düzenlendiğinde Süslü Kadınlar Belediyeden Ne İstiyorlar? diye bir yazı yazmıştım. 2023’de tur otuz ülkede düzenlendi, talepler hala aynı: Biz evimizden işimize, okulumuza, alışverişe gitmek için bisiklet kullanıyoruz ve kendimizi güvende hissetmiyoruz. Yaya ve bisikletlilerin güvenli ulaşımı için bir plan yapın ve hayata geçirin.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • Behiye sağdıç dedi ki:

    Günaydın yazıyı 8 20 okudum ve çok etkilendim hangi ülkeler deger vermiş hangi ülke vermemiş. Belli .bizlere düşen görev daha çok anlatmak daha çok görünür olmak düşüyor. Amasız fakatsız egosuz ben yapıyorum demeden. Çünkü kadınlar arasında görev dağılımı yaparak olmalı. Bisikletin faydalarını anlatmalı bu işler ekip işleri.

Yorum yaz