Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizmGündem

Kuzey İtalya’nın En Güzel Bisiklet Rotaları

By 12/08/2019Kasım 15th, 2022No Comments

Bisiklete binmenin bir zevke dönüştüğü, bisikletli turistler için tüm altyapı ve hizmetlerin kusursuz olduğu, ailelerin çocukları ile güvenli bir şekilde bisikletli tatil yapabileceği bisiklet rotaları.

Val Pusteria

eurovelo bisiklet rotalari

İtalya’nın Almanca konuşulan Alto Adige/Süd Tirol bölgesi, bisiklet turizmi adına İtalya’nın en gelişmiş bölgesi. Almanların da tatilleri için en çok tercih ettiği bir yerlerin başında. Avusturya sınırındaki San Candido’dan başlayan ve Rio de Pusteria’ya uzanan masal gibi bir coğrafyada, Alplerin eteklerinde, nehirlerin kenarında bisiklet sürmek isterseniz, bence mutlaka denemelisiniz. Bu rota aynı zamanda Eurovelo 7’nin bir parçası.

Bölge hakkında tüm bilgi, haritalar, bisiklet dostu oteller, bisiklet kiralama noktarı bu linkte.

Val di Fassa ve Fiemme

Alba di Canazei’den başlayan, Moena‘dan geçen ve Molina’ya kadar devam eden 48 km’lik bisiklet yolu üzerinde bisiklet kiralama noktaları, dinlenmek ve yemek yemek için BiciGrill’ler, çocuklar için oyun alanları ve şirin kasabalar bulunuyor. 3 metre genişliğindeki bisiklet yolu sadece bir kaç noktada otomobil yolları ile kesişiyor. Tüm bu noktalar işaretlendirilmiş ve oldukça güvenli. Sağınız solunuz yemyeşil ormanlarla kaplı, bisiklet yolunun kenarında gür bir şekilde akan nedir, hava tertemiz. Tadını çıkarın.

Bisiklet Otelleri ve bisiklet kiralama noktaları için bilgi bu linkte.

Val Sugana

Bassano del Grappa’dan başlayarak Caldonazzo Gölü’ne uzanan toplam 80 km uzunluğundaki bisiklet rotası muhteşem. Veneto ve Trentino bölgelerinden geçen bisiklet yolu üzerinde bisiklet kiralama noktaları (ebike dahil), bicigrill isimli dinlenme noktaları ve bisiklet dostu oteller bulunuyor.

Val Sugana bisiklet yolu haritası ve yol üzerindeki hizmetlerle ilgili bilgi bu linkte.

Sentiero Valtellina

En favori bisiklet rotalarımdan birisi. 114 km boyunca nehir kenarından hafif eğilimli bir şekilde yokuş aşağı süzülmek isterseniz Milano’dan tren ile Tirona’ya gidebilir ve tura oradan başlayabilirsiniz. Elbette Tirano’da bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar var ve işin güzel yanı turun son noktası Colico’da bisikleti şimdi nasıl geri götüreceğim diye bir derdiniz olmayacak. Bisiklet kiralama servisleri transfer yapıyorlar veya bisikleti bir noktadan alıp diğer noktada teslim edebiliyorsunuz. Bisiklet Turizmi tam da böyle birşey işte. Bilgi için valtellina sitesine bakabilirsiniz.

Sentiero Adda: Milano – Lecco

Milano’dan başlayan önce kanalların kenarından sonra Adda nehrini izleyerek devam eden gravel veya tur bisikletleri için uygun rüya gibi bir rota. 80 km sonra Lecco’ya vardığınızda, Como kadar güzel ama Como kadar ünlü olmayan bu şehre bayılacaksınız.

Yakın bir zamanda pedalladığım bu rotayı Strava profilimde bulabilirsiniz.

BONUS: Elbette Livigno. Hem MTB rotaları hem de gezi rotaları ile efsanedir. Diğer tavsiye ise son zamanlarda Türk bisikletliler tarafından oldukça popüler olan Bormio. Neden? Çünkü Bormio’dan Stelvio’ya tırmanmak ( Prato tarafından tırmanmak bence daha keyifli ve daha panoramik) hacca gitmek gibi kutsal bir şeye dönüştü. Hacı bisikletliler el kaldırsın.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz