Skip to main content
Gezi Yazıları

Gran Canaria: Minyatür Kıta

Kanarya Adaların’dan Gran Canaria adasını bisikletle keşif notları ve mini gezi rehberi.

Bu yılı İtalya’nın Sardenya adasında bisiklet turunda karşılamış ve Sicilya ve Rodos bisiklet turlamız kadar çok keyif almıştık. Eve döndükten bir kaç gün sonra Kanarya Adaları turizm tanıtım ofisinden mail alınca bir an bile düşünmeden adayı bisikletle keşfetme davetini kabul ettik. Ocak ayının buz gibi havasından bir haftalığına kaçıp 25 derece sıcaklıkta Atlas Okyanusunun ortasında bir adada bir hafta geçirmek reddedilemeyecek kadar güzel bir teklifti.

gran-canaria-gezi-rehber

Gran Canaria adasına ilk ayak basan ünlü Kristof Kolomb olmuş. Okyanus aşırı keşiflerinde adaya sık sık uğrayan Kolomb’dan sonra adalılar kendi hallerinde yaşamlarını devam ettirken 50’li yıllarda kuzey ülkelerinin soğundan kaçan İskandinavyalıların başlattığı charter seferleri ile kitle turizmiyle tanışmışlar. Kanarya Adaları, bugün Avrupalıların kış aylarında oldukça sık tercih ettikleri bir destinasyon.

Gran Canaria, Kanarya Adaları arasında ziyaret ettiğim ikinci ada. Yıllar önce yine kış aylarında soğuktan kaçıp Fuerteventura adasında almıştım soluğu. O dönemde dijital fotoğraf makinem olmadığı için Fuerteventura gezisini blogda paylaşamadığımdan benim hafızamda bir anı olarak kalmaya devam edecek.

gran-canaria-gezi-bisiklet

Gran Canaria için minyatür kıta deniliyor çünkü adada bulunan 40 farklı mikroklima sayesinde çevresi 200 km olan küçücük adada onlarca farklı bitki örtüsü bulunuyor.

Las Palmas de Gran Canaria

Gran Canaria, yusyuvarlak bir ada ve kuzeyinde minicik bir çıkıntısının üzerinde başkent Las Palmas yer alıyor. Las Palmas şehri oldukça kozmopolit ve canlı bir şehir. Modern ve tarihi şehir merkezlerinin ikisi de görülmeye değer.

Koloniyal dönemin mimarisinin tüm örneklerinin bulunduğu Vegueta, tarihi şehir merkezi, limandan sadece 5 km mesafede ve bisiklet yolunu kullanarak rahatlıkla erişilebiliyor. Modern şehir merkezinde ise Avrupa’nın en güzel kent plajı Las Canteras etrafında yoğunlaşan dinamik bir hayat var.

Kış aylarında en üşüdüğünü zamanlarda kaçamak yapmanızı tavsiye edeceğim büyük kanarya adası, Gran Canaria  için tavsiyelerim şu şekilde:

1- Las Palmas Bisiklet Turu

16 km, bisiklet yolu. Strava Kaydı

Şehrin tamamını güvenli bir şekilde bisikletle gezebilirsiniz. Bisiklet yollarının dışında kalan yolların çok büyük bir kısmında ‘bisiklet öncelikli’ sokaklar olduğu için yollarda araçlar tarafından sıkıştırılmadan ve taciz edilmeden şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Keyifli bir turun ardından gün batımında kent plajında sizi muhteşem bir deniz bekliyor.

gran-canaria-playa-canteras

2- Vegueta

Las Palmas limanından sadece 5 km güneyde bulunan tarihi şehir merkezi çok bakımlı ve güzel. Hem adanın tarihi hem de Kanarya adaları yerlileri ile ilgili bir çok müzenin de bulunduğu Vegueta, aynı zamanda akşamları ‘tapas turları’ için de tercih ediliyor.

Las-Palmas-Gran-Canaria

3- Grand Canyon eMTB Turu

54 km, 2161 mt irtifa kazanımı, asfalt ve toprak yol. Stava kaydı.

Maspalomas çıkışlı bir kanyon turunu kesinlikle tavsiye ederim. Minnacık bir adanın üzerinde nasıl bu kadar farklı coğrafların olabileceğine inanamayacaksınız. Bir anda kendinizi ormanlar yok oluyor ve rengarenk çiçeklerin açtığı çölümsü tepelerde buluyorsunuz.

gran-canaria-mtb-bisiklet

4- Kuzey Ormanları MTB Turu

31 km, 820 metre irtifa kazanımı, toprak yol ve single trail. Strava Kaydı.

Las Palmas’a 20 km mesafede bulunan Arucas ve etrafı yemyeşil tepelerle kaplı. Orman parkurlarında her türlü adrenalin düşkünü için parkur bulunuyor. Bizim yaptığımız rotayı izlemeyi deneyebilir veya rehberli bir tura katılıp yol izi sürmek yerine etrafın tadını çıkarabilirsiniz.

gran-canaria-bisiklet-gezi

5- Adanın merkezinde Yol Bisiklet Turu

54 km, 2500 metre irtifa kazanımı, asfalt. Strava Kaydı

MTB parkurları çok güzel çok çeşitli ama bence Gran Canaria’da en güzel şey yol bisikletine binmek. Asfalt kalitesi muhteşem, adanın merkezinde trafik yok denecek kadar az, yol boyunca gördüğünüz bisikletli sayısı araba sayısının üç katı. Parkurların sunduğu manzalar o kadar güzel ki, yorgunluk hissetmiyorsunuz.

gran-canaria-bisiklet

6- Tapas

Hafif akşam yemeği için ideal. Bira veya şarap eşliğinde her akşam farklı 5 çeşit tapas deneseniz bile bir haftada hepsini yedim denedim diyemeyezsiniz. Las Palmas’taki ‘mercado central’  in (kapalı pazar) harika atmosferinde tapas turu yapmanızı tavsiye ederim.

7- Maspalomas

Çöl ve denizin en güzel birleştiği yerlerden birisi Maspalomas. Oteller bölgesi olarak da adlandırabileceğimiz bu yeri görmeden dönmeyin.

grancanaria-Maspalomas

8- Poema Del Mar

‘Akvaryum’ derseniz kızıyorlar. ‘Su temalı park’ derseniz de pek hoşlanmıyorlar. O zaman burası ne diye sorduğunuzda ‘Suyun Hayatı’ diyorlar. Evet, itiraf ediyorum, hayatıma gördüğüm en güzel su canlıları parkı.

poema-del-mar-gran-canaria

9- Roque Nublo Trekking

Her gün bisiklete de binilirya derseniz, o zaman bir gün mola verin ve adanın en yüksek noktasına yürüyerek çıkın. Parkurların hepsi işaretlenmiş ve rota oldukça kolay.

gran-canaria-trekking

10- Surf

Gran Canaria adası için açık hava spor salonu diyorlar, çok haklılar. Aklınıza gelebilecek her sporu yapma şansınız var. En güzeli de daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir şeyi ilk kez burada deneyebilirsiniz çünkü ihtiyacınız olan malzeme, rehber ve yol desteğini sunan işletmeler var. Gran Canaria’da surf yapmak işte bunlardan sadece birisi.

gran-canaria-las-palmas

Gran Canaria’da Bisiklet Kiralamak

Kaldığımız süre boyunca 4 farklı bisiklet ile 4 farklı türde tur yaptık. Free-Motion firması, bisikletlilerin mutluluğunu kendisine misyon edinmiş ve sizin bile aklınıza gelemeyecek detayları düşünmüş. Yapmanız gereken tek şey, onlar bir mail atıp, boyunuzu ve kilonuzu vermeniz. Gerisini onlar düşünüyorlar. Rehberli tur, rehbersiz tur (size GPS datası veriyorlar), kask, kıyafet, harita vs herşeyi temin ediyorlar. Firmanın bisikletlerinin hepsi bu yılın modelleri çünkü bu yüksek kalite bisikletleri kiralayıp kullanan kişiler, çok memnun kaldıklarında satın alıp eve götürüyorlar. Dolayısıyla evdeki bisikletinizden daha kaliteli ve pahalı bir bisiklet ile Gran Canaria’nın tadını çıkarabilirsiniz.

İyi Tatiller

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz