Skip to main content
Gezi Yazıları

Roma: Bisikletle Keşif

By 08/05/2018Mayıs 10th, 2018No Comments

Dünyanın en güzel şehri olan tabir edilen Roma’yı daha önce gezenler bilirler; Roma’yı gezmek demek saatlerce yürümek demektir. Ayaklarınıza yeterince kara sular indiyse o zaman Roma’yı bir de bisikletle keşfetmeye ne dersiniz?

Roma’daki mutlaka görülmesi gereken 5, 10, 20  yer vs listelerini eminim okudunuz ve geziye çıkmadan önce iyi bir turist olmak için ödevinizi yaptınız.  Konaklama, yeme-içme konusunda da arkadaşlarınızdan tavsiyelerini aldıysanız o zaman benim size Roma tatiliniz için tavsiyem, rehberli veya rehbersiz yarım günlük bir şehir bisiklet turu.

‘Roma’da 7 tepe var, ben yokuş çıkamam ki’ diyenlere de güzel bir haberim var. Roma’da e-bike (pedal destekli bisiklet) kiralayan yerler de var.

ROMA-Bisiklet-gezi

Roma’da Nereden Bisiklet Kiralanır?

Son yıllarda belli bölgelerin özellikle hafta sonları trafiğe kapatılması ve parklarda bahçelerde bisikletle gezmenin serbest olması nedeniyle, turistlere bisiklet kiralayan yerlerin sayısı da oldukça arttı.

Bici&Bici, (bisiklet ve öpücük) günlük 10 Euro’ya klasik bisiklet, 25 Euro’ya e-Bike kiralayabilirsiniz.

Bilgi için: bicibaci.com/en

Bikeaway, katlanır bisiklet, klasik bisiklet, MTB ve e-Bike kiralıyor.

Bilgi için: bikeaway.it

Bicicletta Italiana, kısa ve uzun süreli bisiklet kiralama hizmeti veriyor aynı zamanda tur seçenekleri de var.

Bilgi için: biciclettaitaliana.com

roma-bisiklet

Roma Rehberli Bisiklet Turları

Bici&Bici, bisiklet kiralamanın yanı sıra aynı zamanda toplam 3 bisiklet turu sunuyor.

Roma Klasik Şehir Turu, 3 saatlik tur toplam 10 km ve oldukça kolay bir parkur. Turistik bölgede sabahın erken saatlerinde rahat ve eğlenceli bir tur yapabilirsiniz.

Roma – Via Appia, toplam 15 km olan ve 3 saat süren turun odağında arkeoloji-doğa-kültür var. Zamanda yolculuk yapmak için ideal.

Roma – Panoramic, toplam 15 km ve 4,5 saat süren bisiklet turu, Roma’nın tepelerinden şehrin nefes kesici manzarasını görmek için ideal.

Bilgi için: bicibaci.com/en

Giro in Giro in Bicicletta, Roma’nın içinde ve dışında bisiklet turları düzenliyor.

Bilgi için: giroingiroinbicicletta.com

Cyclamine, kısa bir süre sevgili arkadaşlarımın hayata geçirdikleri bir proje. Sanatı ve bisikleti birleştirerek oluşturdukları tur Roma’yı farklı bir açıdan görmenizi sağlayacak.

Anna ile Roma’yı bisikletle keşfetmek isterseniz, haftanın 3 günü sundukları turları buradan rezerve edebilirsiniz.

Roma Bisiklet Rotaları

Roma’nın içini yürüyerek gezerim ama etrafında ne var ne yok çok merak ediyorum diyorsanız, o zaman haritadaki bisiklet parkurlarını deneyebilirsiniz.

roma-bisiklet-rotalari

İtalya’da tatil yapmak ve bir dil okuluna kayıt olarak İtalyanca öğrenmek isteyenlerden her gün bir çok mesaj alıyorum. Roma’nın hem tatil hem de bir dil okuluna kayıt yaptırıp İtalyanca öğrenmek için harika bir şehir olduğunu düşünüyorum. Okul tavsiyesi? EF Dil Okullarının programlarına göz atabilirsiniz.

Keyifli Romalar!

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz