Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

2022’ye veda ve 2023’e merhaba

By 31/12/2022Ocak 5th, 2023No Comments

2022, ‘hayatta olmaz’ dediğimiz şeylerin bal gibi olduğu, bu devirde savaş mı olur derken göz göre göre savaşın devam ettiği, ‘yok artık’ diye şaşırırken daha beter haberleri duyduğumuz bir sene.

Dünyanın ve biz bireylerin farklı sınavlar verdiği günler yaşıyoruz.

Arşivde kalması için son oniki ayı bisikletizm çerçevesinden özetlemek isterim.

dünya bisiklet günü

Mart ayı başında Birleşmiş Milletler imzalı bir email elime ulaştı. Nedense hemen sahte olduğunu düşündüm ve ciddiye almadım. Sonra maili tekrar okuyup bir araştırma yaptım, evet mailde yazanlar gerçekti. Dünya Bisiklet Günü Özel ödülü bisiklet kullanımının yaygınlaşması için emeklerimizden dolayı bu yıl bana ve Sema Gür’e verilmesi kararlaştırılmış. Çalışmalarımızın anlaşılması ve ödüllendirilmesinden çok gurur duyduk.

Bisikletle ilk seyahatlerimizi yapmaya başladığımızda hayalini kurduğum, 3 yıl önce ise hadi madem kimse yapmıyor biz yapalım dediğim Bisiklet Turizmi Fuarı‘nı pandemi döneminde iki kez erteledikten sonra sonunda 12-13 mart tarihlerinde Milano’da gerçekleştirdik. Hayalime ‘sponsor’ olan ve fuara katılan destinasyon & tour operatörlerine, fuarın açılışını birlikte yaptığımız İtalya Turizm Bakanına ama en çok Fiera del Cicloturismo‘yu ziyarete gelen 15.000 ziyaretçiye çok teşekkür ederim.

Nisan ayının başlarında İzmir’de bir grup kadın CNN’den ünlü gazeteci Richard Quest ile bisiklete bindik ve ona İzmir’i neden sevdiğimizi anlattık. Neden mi İzmir’i seviyoruz? Çünkü bizi özgür bırakıyor ve istediğimiz gibi olmamıza izin veriyor.

Almanya’da her yıl bahar aylarında yapılan VeloBerlin’e konuşma yapmak için davet edildiğimde hiç düşünmeden kabul ettim. Uzun zamandır Berlin’in bisikletli ulaşım altyapısında yapılan çalışmaları yerinde görmek için fırsat kolluyordum. VeloBerlin çok keyifli geçti, fuar alanı oldukça güzel ve tabiki bisiklet yolları muhteşemdi.

Havaların ısınması ile birlikte her haftasonu gravel bisikletlerimizle turlara çıktık. Haftaiçi komoot platformu ile rota planlayıp haftasonu bu maceralara atılmak inanılmaz keyifliydi.

Mayıs ayının son haftası ise uzun zamandır hazırlıklarını sürdürmekte olduğumuz bisikletli ulaşım sempozyumu Mobilitars‘ı Reggio Emilia kentinde çok güzel bir konuşmacı ve katılımcı grubu ile gerçekleştirdik. Ulaştırma bakanının açılış konuşması ile başlayan iki günlük etkinlik bilim adamları şehir plancıları ve derneklerin katılımı ile çok verimli geçti.

Dünyanın en prestijli ve önemli bisiklet konferansı Velo-City’nin ev sahipliğini yapan şehir 2022 yılında Slovenya’nın başkenti Lübliyana oldu. 14-17 Haziran tarihlerinde gerçekleşen konferansa 52 ülkeden 1300 kişi katıldı. Konferansın bisiklet turizmi ile ilgili paneline konuşmacı olarak katıldım ve son iki yıldır iletişim danışmanı olarak yer aldığım bir projeyi nasıl hayata geçirdiğimizi aktardım.

Lübliyana’dan sonra Frankfurt’a geçtim. Friedrichshafen’da yapılan dünyanın en büyük bisiklet fuarı Eurobike yer değiştirmişti ve ben inovasyon ödüllerinin juri üyesi olarak etkinliğe davet edilmiştim.

Aylardır aralıksız çalışıyorduk ve artık mola verme zamanı gelmişti. Güney Avrupa sıcak hava dalgaları nedeniyle kavruluyordu biz de Norveç’e gidip yaz tatilimizi serin bir yerlerde geçirmeye karar verdik. Oslo’dan başlayıp üç haftalık Norveç bisiklet turumuz sırasında üç farklı EuroVelo rotasında pedalla fırsatı bulduk.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 10. yıl dönümünü kutladık. İzmir’de 2013 yılında başlayan ve dünyaya yayılan bisikletli kadın hareketi bu yıl 30 ülkede 200 şehirde eş zamanlı yapıldı. İzmir etkinliği bu yıl Karşıyaka Belediyesi’nin ev sahipliğinde 3000’den fazla kadının katılımı ile muhteşemdi.

antalya bisiklet turizmi konferansı

27-28 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenen Antalya Turizm Fuarının ana teması Bisiklet Turizmi olarak seçildi ve fuar Bisiklet Turizmi Konferansı‘na ev sahipliği yaptı. Bu konferansa konuşmacı olarak katılmak ve diğer değerli paydaşlarla tanışmak çok değerli bir deneyim oldu. Konferansın ardından hazırlanan rapor bisiklet turizm derneği tarafından turizm bakanlığına iletildi.

ECF – Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun projesi EuroVelo ( Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı) 25. yılını bu sene kutladı. Bu ağın bisiklet turizmine katkısı çok yüksek. Üç senede bir EuroVelo Council ( danışma kurulu) için üyelerin oyları ile danışmanlar atanıyor. Mayıs ayında danışma kuruluna seçildim. Önümüzdeki 3 yıl boyunca stratejik kararların alındığı bu kurulda yer alacağım için çok mutluyum. Düzenli olarak online toplantılara ve yılda bir kaç sefer de Brüksel’deki buluşmalara katılıyorum.

Bundan 15 yıl önce ilk bisiklet turumuza çıktığımızda bir gün uluslararası kurumsal şirketlerde sürdürmekte olduğumuz işlerimizden istifa edip Güney Amerika’yı bisikletle keşfetmeye gideceğimizi tahmin edemezdim; tabiki ardından Bikenomist isimli bir şirket kurup, sadece sadece bisikletle ilgili projelerde yer alacağımız ve alanlarımızda uzman olarak çalışacağımızı da… Hele hele kurduğumuz şirkette bizimle birlikte aynı değerlere inanan ve canla başla çalışan 10 kişilik bir takım olacağımız aklımın ucundan geçmezdi. İyiki hayal etmiş, iyiki hayallerimizi gerçekleştirmek için yılmadan usanmadan çok çalışmışız.

2023’de bizi neler bekliyor?

Hollanda, Almanya ve İtalya’da bisiklet ve bisiklet turizmi fuarlarına katılım hem öğrenmek hem de destinasyon tanıtım amaçlı olarak değerlendirilebilir. Bisikletli ulaşım alanında Velo-city 2023 Leipzig kaçırılmamalı.

Eurovelo ve Bisiklet Turizmi Konferansı (EuroVelo & Cycling Tourism Conference) 2023 yılında İzmir’de yapılacak. Bu konferansı şimdiden takviminize not edin.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz