Skip to main content
Bisiklet TurizmiBisikletizmEtkinlikGündem

EuroVelo Bisiklet Turizmi Konferansı İzmir’de yapılacak

By 26/11/2022Nisan 11th, 2023One Comment

Eurovelo ve Bisiklet Turizmi Konferansı (EuroVelo & Cycling Tourism Conference) 2023 yılında İzmir’de yapılacak.

EuroVelo Konferansları 2012 yılından beri her iki yılda bir farklı bir ülkede yapılmaktadır. Paydaşlar arasında bilgi alışverişi yapmak, iyi uygulamaları tanıtmak ve EuroVelo bisiklet rotaları ağının ve genel olarak Avrupa genelinde bisiklet turizminin daha da geliştirilmesini teşvik etmek için düzenlenmektedir.

izmir eurovelo bisiklet turizmi konferansi 2023

EuroVelo ve Bisiklet Turizmi Konferansı birçok yönden benzersizdir. Konferanslar sadece belli kurumları değil turizm, ulaşım ve çevre sektörüyle ilgili tüm kişileri bir araya getiriyor: konaklama sağlayıcıları, toplu taşıma şirketleri, tur operatörleri, üniversiteler ve akademi, turizm yetkilileri, kamu yetkilileri, bisiklet turizmi dünyası ve kullanıcı grupları.

Önceki yıllarda EuroVelo Konferansına ev sahipliği yapmış ülkeler ve konferans programları ile ilgili bilgiyi burada bulabilirsiniz:

EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2021 – Barcelona, İspanya

EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2018 – Limburg, Belçika

EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2016 – Vienna, Avusturya

EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2014 – Basel, İsviçre

EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2012 – Nantes, Fransa

Eurovelo Konferansı 2023 İzmir

2012 – İzmir Turizm Fuarında Eurovelo tanıtım paneli düzenlendi.

2016 – İzmir Büyükşehir Belediye EuroVelo Bisikletli Turizm Ağı’na katılım başvuru yaptıktan sonra ECF ile yapılan görüşmeler sonucu 15 farklı rotadan İzmir için uygun olabilecek 2 rota seçeneği üzerinde fikir geliştirilmiştir.

2019 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dahil olmak için yaptığı başvuru kabul edildi ve Bergama’dan Selçuk’a uzanan rota resmi olarak Eurovelo 8 rotasına dahil edildi. Böylece İzmir EuroVelo’ya Türkiye’den dahil olan ilk kent oldu.

2022 – ECF üyelerinin oyları ile Pınar Pinzuti, Eurovelo Danışma Kuruluna seçildi. Eurovelo bisiklet rotaları ağı ile ilgili stratejik kararların alındığı danışma kurulu üyeliği üç yıl sürecek.

2022 – TGA (Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı) girişimleri ile ECF ( European Cyclists’ Federation)’e başvuru yapılarak İzmir aday gösterildi ardından kurul ve yönetim kurulunun değerlendirilmeleri sonucunda aday şehirler arasında en çok puanı alan İzmir, konferansa ev sahipliği yapacak ülke olarak seçilmiştir.

2023 İzmir’de ekim ayında uluslararası Eurovelo Konferansı yapılacak. Bilgi icin www.euroveloconferenceizmir.com

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

Yorum yaz