Skip to main content
Bisikletli YaşamEtkinlik

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 10 Yaşında.

By 03/09/2022Kasım 26th, 2022No Comments

İlk etkinliğimizi daha dün gibi hatırlıyorum. 22 Eylül 2013 pazar gününü nasıl unutabilirim ki.

İzmir’de bir grup kadın ( 300 küsür), süsledikleri bisikletleri, fırfırlı etekleri ve yüzlerinde tatlı bir tebessüm ile İzmir’de Konak Saat kulesinin etrafından toplanıyor ve siz ne yapıyorsunuz diye sorulduğunda Dünya Otomobilsiz Kentler Günü‘nü kutluyoruz diyorlar. O yıl Türkiye Otomobilsiz Kentler Günü’ne henüz yabancı, dünya ise Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ndan bihaber.

Her şey çok hızlı gelişiyor. İlk etkinliğin video ve fotoğrafları sosyal medya aracılığıyla hızla yayılıyor ve etkinlik ertesi yıl başka şehirlerde de eş zamanlı olarak yapılmaya başlanıyor. Sonra Türkiye sınırlarını aşıp önce Avrupa’da sonra Amerika’da yayılıyor. Ve bu yıl tur ilk kez Yeni Zelanda’da yapılacak.

10 yıl dile kolay.

Sema Gür ile birlikte son on yıldır gece gündüz bu hareketin doğru yöne doğru evrilmesi ( evet, güzellik yarışmasına dönüştürmek isteyenler de oldu, girişi ücretli yapmak isteyenler de) ve mesajın çarpıtılmaması için çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.

10. yılımız kutlu olsun. Eğer sen de bizimle kutlamak istersen, 18 Eylül pazar günü şehrinde düzenlenen tura katılabilirsin.

Tur nerede yapılıyor? Dünyanın 32 ülkesinde 200 şehirde.

süslü kadınlar bisiklet turu

Sen yoksan bir renk eksiğiz.

Etkinlik haritası için buraya tıkla.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz