Skip to main content
Bisikletizm

Ebru Petek Budur: aktivizmden meclise

By 06/04/2023Temmuz 16th, 2023No Comments

Dünyanın en büyük kadın taban hareketi Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ( yurtdışındaki ismi Fancy Women Bike Ride) her yıl eylül ayından 30 ülkede 200 şehirde eş zamanlı yapılan bir etkinliktir. Hedefi toplumda kadınlara görünürlük sağlamak, bisikletlin bir ulaşım aracı olarak kullanımını yaygınlaştırmak ve kentlerimizi yaşanabilir kılmaktır.

2013’den beri ülkemizden dünyaya yayılan bu hareketin her şehirde bir gönüllü organizatörü bulunmaktadır. Benim Ebru ile yollarım Süslü Kadınlar Bisiklet Turu sayesinde kesişti. Yıllardır ailesinden ‘çaldığı’ zamanı aktif vatandaş olmaya adadı ve yaşadığı şehir Mersin’i bisiklet dostu bir kent yapmak için çalıştı, hala da çalışmaya devam ediyor.

SKBT Mersin temsilcisi Ebru Petek Budur, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu‘nun globaldeki hedeflerine kendi şehrinde ulaşmayı başarmış, yorulmak bilmeden hem sivil toplum için çalışan bir yandan da karar vericilerin masalarına oturmayı başaran eşsiz niteliklere sahip bir gönüllü. Kendisi hem Mersin’de hem de diğer illerimizdeki kadınlara örnek olarak hak savunuculuğu konusunda öncü oldu.

Yıllardır Mersin’de onlarca kadının hayatına dokunan, gördükleri eksiklikleri çözüm alternatifleri ile belediyeye bildiren, şehrinde bir ağacın yaprağına bile zarar gelmemesi için duyarlılıkla çalışan Ebru, hak savunuculuğu konusunda büyük bir adım atarak elini taşına altına koydu: milletvekilliği adaylığını açıkladığında buna belki de en çok sevinenlerden birisi de ben oldum. Tebrikler Ebru, aday olmak bile çok önemli bir girişim.

ebru petek budur

Mersin Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Aday adayı olan Ebru Petek Budur bisikletli ulaşım farkındalığını ve yaygınlaşmasını sağlayan, toplumun her kesiminden vatandaşımızın özellikle kadınların, yaş gözetmeksizin bisikletli yaşama kazandırarak özgürleştiren ve toplumda görünür kılmaya çalışan bir hak savunucusudur. Sivil toplum kuruluşu olarak gerek gönüllülerimi gerekse temsil ettiği çevreler ile halkın içinden gelen, tabanın sesi olan ve kamu yararına çalışan Mersin CHP milletvekili aday adayı olan Sayın Ebru Petek Budur’u bizlerin düşüncelerini temsil etmesi için mecliste görmek istiyor ve destekliyorum.

Türk kadınlarını layıkıyla temsil eden ve bisikletli ulaşımın ülkemizde yaygınlaşmasına katkıları olan Ebru Petek Budur’un Mersin Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Aday adaylığında başarılar diliyorum.

Kendisini ve daha çok kadını mecliste vekilimiz olarak görmeyi çok istiyorum.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz