Skip to main content
Bisikletli UlaşımKitap

Mikael Colville-Andersen Kimdir?

Mikael Colville-Andersen, bisiklet dünyasının Mick Jagger’ıdır diyebiliriz. Tamamen kendine has bir bakış açısı ve bildiklerini aktarma tarzı var.

Mikael Colville-Andersen

Mikael Colville-Andersen muhteşem bir gözlem yeteneği olan eşsiz bir kentsel tasarımcı, uluslararası konferans konuşmacısı ve şehircilik konulu uluslararası TV Belgeseli The Life-Sized City’nin yazarı ve sunucusu.

Colville-Andersen aynı zamanda Copenhagenize’ın kurucusu ve dünyaya hızla yayılan ‘cycle-chic akımının da yaratıcısı.

Copenhagenize – Global Bicycle Urbanism

Mikael son 10 yıldır onlarca farklı şehirde bisikletli ulaşım altyapısı ve hizmetleri konusunda proje yaptı. Geçtiğimiz yıl bisikletli ulaşım altyapısı üzerine çok kapsamlı bir katap yayınladı. Island Press tarafından yayınlanan ‘COPENHAGENIZE – THE DEFINITIVE GUIDE TO GLOBAL BICYCLE URBANISM’ kitabını kesinlikle edinmenizi tavsiye ederim.

Bir kaç hafta önce bu kapsamlı kitabı okumaya üşenen ve bisikletin varlığını görmezden gelenler için kısa ve öz bir dille ‘hap’ gibi bir kitap yayınladı: ‘A Short Introduction to Bicycle Urbanism’

Bisiklet Şehirciliği üzerine

Bir gün ondan şöyle bir mesaj aldım ‘Pınar merhaba, son kitabımı Türkçe’ye çevirebilir misin?’

Mikael Colville-Andersen, Pınar Pinzuti, Paolo Pinzuti

Mikael’ı youtube’da izlediğim TEDx konuşmalarıyla tanımış (bisiklet kaskı üzerine olanını mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum) ve ilk kez Viyana’da Velo-city Konferansı‘nda canlı canlı dinlemiştim.

Sonra 2016’da Kopenhag’da uzun uzun sohbet etme şansımız olmuştu.

Kitabı Türkçe’ye çevirirken Mikael’ın kendine has uslubunu kaybetmemeye özen gösterdim ancak bisiklet ve şehircilik konularındaki kelime haznemizin limitlerine sık sık takıldığımı da söylemek zorundayım.

Kitap Blurb üzerinde yayınlandı:

İngilizce – A Short Introduction to Bicycle Urbanism‘e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkçe çevirisi ‘Bisiklet Şehirciliğine Kısa Bir Giriş ise burada, tıklayın.

İyi Okumalar!

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

  • Özgür dedi ki:

    Bu kitabın İngilizcesini veya Türkçesini Türkiye’de bulamaz mıyız acaba? Çünkü blurb’dan alınca gümrük vergileri vb bir sürü ek masraf çıkacak.

    • Pınar Pinzuti dedi ki:

      Merhaba, self-publishing olarak piyasa sürüldüğü için sipariş edildiğinde baskıya giren bir kitap… İngilizce ve Türkçesi sadece blurb’da bulunuyor.

Yorum yaz