Skip to main content
BisikletizmGündem

Iğdır’da Bisikletli Proje: Aklımı Yolda Buldum

Türkiye’nin en doğusundan harika bir sosyal proje haberi aldım.

Iğdır’da Bilim ve Sanat Merkezi’nde matematik öğretmeni olarak çalışan Engin Kuas ve Erhan Acar, yaşadıkları şehirde bisikletin daha fazla tanınmasını sağlamak için çok güzel bir proje geliştirdiler.

Aklımı Yolda Buldum

Engin Kuas, Iğdır’ın fiziki konumu nedeniyle günlük hayatta bisiklet kullanımına çok uygun olduğunu söylüyor. Iğdır’da hemen hemen hiç yokuş yok. Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri okula bisikletle gidip geliyorlar.

Amacımız doğunun en ucundaki ,güneşin ilk doğduğu şehir olan Iğdır’ı küçük bir bisiklet şehri yapabilmek.

Engin Kuas

Çocukları ve gençleri bisiklet konusunda bilinçlendirmek için Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de onay aldıktan sonra Aklımı Yolda Buldum projesini hayata geçirdiler.

Engin ve Erhan öğretmen kendi bisikletlerinin arkasına taktıkları bisiklet römorklarına 70′ en fazla akıl-zeka oyunları koydular. Iğdır merkezde, ilçelerde ve köylerdeki okulları bisikletler ile gezerek hem öğretmen hem de öğrencilere akıl zeka oyunları eğitimi vermeye başladılar.

Akıl Zeka Oyunları

Okula bu oyun malzemelerini bisiklet ile getirdiklerini gören çocuklar ve yetişkinler onları hayranlıkla izliyorlar.

Gittiğimiz okullardaki bir çok okul müdürü, öğretmen ve öğrenciler artık okullarına bisiklet ile gidip gelmeye başladılar. Projeye devam ediyoruz ve tekerimizin gittiği yere kadar durmadan pedallamaya kararlıyız.

Engin Kuas

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

One Comment

  • filiz bisiklet sever dedi ki:

    Harika fikir ve bunu hayata geçirmeleri daha da güzel olmuş. Her yerde sportif insanlarımızı görmek isterim (yaş gözetmeksizin )

Yorum yaz