Skip to main content
Bisikletli YaşamGündem

Bisiklet Hikayeleri ile Trapez Kadro Açık Radyo’da

By 23/03/2019Kasım 26th, 2022No Comments

Ülkemizde bisiklet kültürü yok demeyen ve bisiklet kültürünün oluşması için elini taşın altına sokan iki kadın, Zeynep ve Seçil, bisiklet üzerine bir radyo programı sunuyorlar.

Dışarıdan bakıldığında erkek egemen görünen bisiklet dünyasındaki kadınları öne çıkaran ve mikrofonu onlara vererek, bisikletli kadınları konuk ederek hikayelerinin, hayatlarında nelerin değiştiğini, neden bisikletin hayatlarında olduğunu konuşulduğu programda, neden diğer kadınlar da günlük hayatlarında bisiklet kullansın, bu konuda hangi çalışmaları yapıyorlar, konularına yer veriliyor.

Şehirde bisiklet kullanmak için başlıklar; toplu taşımada, yolda, alışverişte, işe giderken, çocuk ile bisiklet kullanmak, çocuklar için aparatlar, nasıl giyiniyoruz, farklı kentlerden, ülkelerden bakış açıları ve deneyimler konuları işleniyor.

Programı iki kadın bisikletli Seçil Zor ve Zeynep Arapoğlu hazırlayıp sunuyor.

Yayınlanmış programların podcastlerini buradan dinleyebilirsiniz.

Trapez Kadro, iki haftada bir Salı günleri 19:00-19:25 arası Açık Radyo’da.

trapez-kadro-acik-radyo

Trapez Kadro Programının Sunucuları

Zeynep Arapoğlu, 37 yaşında, Freelancer Görsel Tasarımcı. 2013 yılında kendisine bir bisiklet alarak adım adım hayatına dahil etti. Şimdi biri şehir diğeri katlanır, iki bisikleti var. Yaşadığı İstanbul’da ve gittiği her kentte ulaşımda bisiklet kullanıyor, bisikletin her yerde yanında olan, erişimi kolay bir araç olduğunu söylüyor. Türkiye’de bisikletli ulaşımı yaygınlaştırmayı ve bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefleyen Bisikletli Ulaşım Platformu (BUP)’nun gönüllü temsilcilerinden biri ve en son Berlin – İstanbul Bicycle Talks serisi için Berlin’i ziyaret etti.
Bisikletli Kadın İnisiyatifi (BKİ)’ni kuran yedi kadından biri olan Zeynep Arapoğlu, Facebook Topluluk Liderliği Programı’na katılmaya hak kazandı. Türkiye’deki bisiklet topluluğunun çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğunu dile getiren Arapoğlu, ülkede bisiklete binen kadınlarla ilgili farkındalığı artırarak, onların sesi olarak ve deneyimlerini paylaşarak kadınların kendi
tercihlerini yapabilmelerini sağlayabilmeyi ve bisiklete binen kadınların sayısını artırmayı amaçlıyor.

Seçil Zor, 37 yaşında, Mimar. Doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Kars’ı bisikletiyle keşfetmeye doyamadı ve aynı gökyüzünün altında farklı topraklarda olma hayalini kurarak büyüdü. İzmir’de liseden, İstanbul’da YTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olduktan sonra hayallerinin peşinden, İtalya’da Milano Politeknik’te yüksek lisans okumaya gitti. “Şehrin yoğun trafiğinde” bisiklete binmek, “gündelik hayatta her şey için” bisiklet kullanmak pratiğini Milano’da geçen üç yılda edindi. Türkiye’ye döndükten sonra kendine bir şehir – tur bisikleti alarak, bisikletiyle yapacağı yolculukları hayal etti ve bu hayallerini gerçekleştirme yollarını bulmaya çalıştı. Seçil, bisikletin hayatını renklendirirken sadeleştirdiğini, kendi kas gücüyle hareket ettikçe daha az tükettiğini söylüyor ve STK yardım kampanyaları için koşmaya devam ediyor. Kendi özgürlük anlayışını yansıtan bisiklet, bazen tek başına bazen ise kalabalıklarda özgür olmak demek onun için. Sahibi olduğu iki bisikletini yaşadığı Kadıköy’deki apartmanının dar merdivenlerine rağmen güvenlik endişesiyle, omzunda üç kat yukarı taşıyor. Yolda olma tutkusunun yeni şeyler öğrenme merakıyla beslediğini düşünüyor. Bisikletli Kadın İnisiyatifi (BKİ)’nin aktif bir üyesi olarak, her turunda farkındalık yarattığına inanıyor ve bir gün yaya ve bisikletliye saygılı ve anlayışlı bir ülkede yaşayabileceğinin hayalini kuruyor.

 

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz