Skip to main content
Bisikletli UlaşımFeatured

Bisiklet için Çocuk Taşıma Aparatları: Koltuk – Römork- Kargo

By 20/01/2016Kasım 30th, 20189 Comments

Kuzey Avrupalı anneler bebekleri doğduktan sonraki ilk 6 haftayı (40 gün de diyebiliriz) evde geçiriyorlar sonra onlar nereye nasıl bir araçla gidiyorlarsa bebekleri de öyle  gidiyor. Bisiklet için çocuk taşıma aparatları konusunda aileler birbirlerinin bloglarını okuyarak fikir ediniyorlar ve sonra kendi tecrübelerini paylaşıyorlar.

bisiklet için çocuk taşıma aparati

Ben de son günlerde bir sürü bisikletli anne blogu okudum (favorim travellingtwo.com). Ortak söylemler ise şu şekilde:

 • Bebek/Çocuk taşıma aparatı seçerken çocuğunuzun fiziksel özelliklerine (ağırlık, boy vs) uygun olanı seçin
 • Bisikletle ilk yolculukların 30 dakikadan daha fazla olmamasına özen gösterin.
 • Trafiğin az olduğu sakin yollardan gidin

Bence  her anın tadını çıkarın, çünkü bisiklet üstünde mutsuz bir bebekle henüz kimse karşılaşmamış.

Çocuklar için Bisikletin Faydaları

Bisiklet için Çocuk Taşıma Aparatları

– Ön koltuk

bisiklette cocuk tasima on koltuk

Yaş: 9 Aylık- 3 Yaş (max. ağırlık: 15kg).

Ön koltukta oturan çocuğun ayakları gidonun altına gelecek şekilde olur ve anne/baba kolları ile onu korur. Çocuk küçük ve hafifken kullanılabilir.

Gidona bağlanma sistemleri basit ve pratik.

masal cocuk bisiklet tasima aparati

Marka:  BoBike, Yepp, Thule, Polisport

Yabancı sitelerden (amazon.com gibi) front mounted child bike seat olarak arayabilirsiniz.

– Arka Koltuk

bisiklet için cocuk taşıma arka koltuk

Yaş: 9 Aylık- 6 Yaş (max. ağırlık 22 kg)

Bisikletin arkasına monte edilen çocuk koltuklarında çocuğun bacak boyuna göre ayarlama yapılabiliyor.

5 yaş üstünde daha farklı koltuklar var. Avrupa Birliği tarafından belirtilen güvenlik standardlarını taşıyan koltuklarda EN 14344 numarasının olup olmadığına bakmakta fayda var.

Marka: Jokey Comfort, Polisport, Thule, Bobike, Avenir Snug, Hamax Siesta

Yabancı sitelerde bike back seat olarak aratabilirsiniz.

– Römork

bisiklet için çocuk taşıma

Yaş: 1-5 yaş arası.

İki çocuk ve alışveriş torbalarını taşımak için ideal. Yağmur, rüzgar ve güneşten koruyor. Çocuk için ayısıyla oynamaya veya uykusu geldiğinde konforlu bir şekilde uyuması için yeterli alan var.

Marka: Thule Chariot, Burley Honey Bee , Twinny Hera

Yabancı sitelerde child bike trailer olarak aratabilirsiniz.

-Kargo Bisiklet

kargo bisiklet cocuk

Danimarka ve Hollanda’dan sonra diğer ülkelerde de yaygınlaşan kargo bisikletlerin en güzel yanı çocuklarınızı onlar kendi başlarına bisiklete binebilesiye kadar taşıyabilmeniz. Çocuğunuz karşı çıkmadığı sürece 8 yaşına kadar onu şehirde ordan oraya taşıyabilirsiniz. Sadece çocuğunuzu değil, alışverişinizi hatta bence evinizi bile taşıyabilirsiniz.

Tek dezavantajları güvenli bir şekilde park etmek için bir garaja ihtiyacınız var. Hmm biraz da pahalılar.

Cargo Bike Marka: Bakfiets, Bullitt, Babboe, Christiania Bikes

bisiklet için çocuk taşıma

Artık taşınmak değil pedal çevirmek istediğinde ise o zaman ona bisiklet alma zamanı gelmiş demektir.

Bisiklet için çocuk taşıma aparatları konusunda sizin tecrübelerinizden başka ailelerin de yararlanabilmesi için kullandığınız aparatı yorum olarak gönderir misiniz? Sizden gelen geri bildirimlerle yazının güncel kalmasını sağlayabiliriz.

Son zamanlarda kullandığım tüm kargo bisikletleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Çocuğunuz büyüdü ve ona bisiklete binmeyi öğretmek istiyorsunuz. O zaman bu yazımı mutlaka okuyun. 10 Dakika sonra pedal çevirmeye başlayacak.

Okuyun: Türkiye’nin en eğlenceli 3 bisiklet etkinliği

Okuyun: Daha çok kadın bisiklete binerse

Aylık eBülten’e kayıt olmak ister misin?

[mc4wp_form id=”4020″] [instagram-feed]
Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

9 Comments

 • Sema dedi ki:

  Biz GEZiYORUM öYLEYSE VARIM ailesi olarak hem bisiklet arkası aparatını hem de trailer – sizin römork olarak tabir ettiğinizi kullandık. Bisiklet arkası koltuğunda, Türkiye’de eğimin çok olmasından dolayı ara ara sıkıntılar yaşadık. 3 yaşına kadar kullandığımız bu koltuk, bisiklette denge problemi olanlar için sorun yaratabilir.
  Ancak trailerin kullanımı oldukça rahat. trailerde sayahat süreniz oldukça uzun olabiliyor. Benim kızım, yani Küçük Gezgin, içinde kitap okuyabildiği, resim yapabildiği, yemek yediği ve hatta uyuduğu bu taşıma aletinde 2 saate yakın keyifle seyahat halinde oldu.

 • şerif feridun koçak dedi ki:

  römork için bir Türk markası. Bu blogda yer almalı bence.

  • Pınar Pinzuti dedi ki:

   Şerif Bey merhaba, sizin kullandığınız bir marka varsa belirtebilir misiniz? Güvenli ve kaliteli çocuk taşıma aparatlarını eklemek isterim.Teşekkürler.

 • Zeren dedi ki:

  Kargo bisiklet için Bobike ve Urban Arrow da görüyorum sokaklarda. Sanırım Urban Arrow daha da yeni ve pahalı bir model.

 • ismail dedi ki:

  merhaba biz çok aradık eşimle ve sonunda hem bizim için hemde bebeğimiz için weeride ön bisiklet çocuk koltuğunu bulduk. Nacizane tavsiyem kesinlikle weeride almanızı öneririm. hem çocuğunuz uyumak istediğinde uyuyabiliyor hem önünü görerek daha eğlenceli hal alıyor bunun yanında güvenlik olarakda puset gibi çocuğunuzu 3 yollu sarabiliyorsunuz

 • Selina dedi ki:

  Taşıma aparatlarına trail angel yada trail gator da ilave edilebilir. Denge bisikleti ile erken yaşta bisiklet sürmeyi öğrenen çocuklar böylelikle ebeveyne bağlı uzun yol da yapabilir. Ayak kasları gelişiyor ve size yokuşlarda yardımcı oluyorlar. Biz koltuktan sonra trail angel a geçtik. Tavsiye ederiz.

 • Şaban gülmez dedi ki:

  Ön ve arka için çocuk oturakları 1 den 4 yaşı ön ve 5 6 arası arka oturak fiyat ve modelleri varsa whapsattan yada e mail yoluyla bilgileri bekliyoruz saygılarımla
  Kayseri Kocasinan

 • merve dedi ki:

  .Merhaba, kızım Mina’yı 1 yaşından beri arka koltukta taşıyorum. Kendisi şu an 3 yaşında. Polisport’un Boodie (kadro bağlantılı) ve Koolah (portbagaj bağlantılı) 2 modeli var. İkisini de tecrübe ettim ve bagaj bağlantılı olan Koolah modeli daha konforlu ve güvenli geldi bana. Hamax ın sanırım koltuğa eğim verilebilen modeli var ancak tr de satış görememiştim aldığım dönemde. Uyku çok tatlı geliyor çocuklara biz şehir içi ulaşımda kullanıyoruz. Ama uyuduklarında iyi bir çözüm bulamadım. Römorklarda çok hevesim var ancak şu an kullanmam mümkün değil. Sevgiler.

Yorum yaz