Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

7 Basit Adımla Çocuğunuza Bisiklete Binmeyi Öğretebilirsiniz!

By 28/01/2016Şubat 17th, 20162 Comments

Bisikletli bir anne – babaysanız, çocuğunuzu bisiklet çocuk taşıma aparatlarıyla yeterince taşıdım artık diyorsanız, ona bisiklete binmeyi öğretebilirsiniz.

Eminim hepimiz ilk kez kendi başımıza denge durmayı öğrenip ilk kez bisiklete bindiğimiz anı hatırlıyoruz. Kendimize nasıl güven duyduğumuzu ve en çok da o gururla “başardım” dediğimiz anı.

Çocuğunuzun da aynı hislerle tanışma vakti gelmiş olabilir.

Çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretmek için ihtiyacınız olan 3 şey:

 • Bir çocuk bisikleti
 • Pedalları söküp tekrar takmanız için bir ingiliz anahtarı
 • Bu anı kaydetmek için bir akılllı telefon/video kamera (zorunlu değil)

Bisiklete binmeyi öğretirken yapılması gerekler:

 1. Bisikletin selesini olabildiğince alçaltın ve pedalları sökün

Bisiklet selesini alçalttığınızda ve pedalları söktüğünüzde, çocuğunuz iki ayağını day ere dengeli bir şekilde basabilecek ve kendini itebilecek.  Her iki ayağını kullanarak bisikletle beraber yürürken ona frenleri kullanmasını öğretebilirsiniz.

denge bisikleti

 1. Büyük adımlar

Çocuğunuz kendini hazır hissettiğinde  büyük adımlarla 10 metre kadar gitmesini isteyin ve her zaman yanında olun. Çocuğunuz bunu bir kaç kez denemeli ve tekrarlamalı.

cocuk bisiklet

 1. Büyük zıplayışlar

Kanguruların nasıl zıpladığını gösterin ona. İki ayakla ileri doğru zıplayışları deneyin. Çocuğunuz iki ayağını da yerden kaldırıp bisiklet üzerine kangoru gibi ileriye zıplasın. Bunu da bir kaç kez tekrarlamalı.

 1. Pedallardan birini tak

Sol veya sağ pedalı bisiklete monte edin. Çocuğunuzun bisiklet üstünde selede otururken kendini güvende hissettiğinden emin olun. Bisikleti değil, çocuğunuzu omuzlarından tutarak, bir ayağını pedalın üstüne koymasını isteyin. Bir ayağı yerde bir ayağı pedalda bisiklet üstünde durmalı.

 1. Tek pedal ilerle

Çocuğunuz kendini güvende hissettiğinde bir ayağı pedaldayken kendini iterek ilerlemesini isteyin. Çocuğunuza sık sık ayaklarına değil ileriye ufuk çizgisine bakması gerektiğini hatırlatın. Bunu bir kaç denemeli.

bisiklete binmeyi öğretmek

 1. İki pedalı da tak

Bu sefer diğer pedalı da monte edin. Çocuğunuzun omuzlarından (veya belinden) onu tutarken iki pedala da ayaklarını koymasını isteyin ve dengede durmasına yardımcı olun. Bisikletin frenine basmasını söyleyin ve bisiklet üstünde güvende hissedesiye kadar ona zaman tanıyın.

 1. Hadi! Artık Hazır! Çocuğunuz Bisiklet Sürebilir

Biskleti değil çocuğunuzu tutarak (omuz veya kollarının üst kısmından)frenleri bırakmasını isteyin ve pedal çevirmeye başlasın.  Pedal çeviriken siz de onu tutmaya devam edin ve onunla birlikte ilerleyin.  5 metre sonra onu yavaşça bırakın.

Yere değil ileriye bakması gerektiğini sık sık hatırlatın. Bu adımı tekrarlayın ve her seferinde biraz daha ileri gitmesine izin verin. Onu cesaretlendirin ve kendi başına ne kadar mesafe aldığını ona gösterin.

bisiklete binmeyi öğretmek

Çocuğunuza bisiklete binmeyi öğretirken dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • Bisiklet sürüş eğitimi için trafiğin olmadığı bir bisiklet yolu, avlu veya park bulun.
 • Yolda hafif bir eğimin olması işe yarayacaktır
 • Denemeleri yaptığınız yerde yaya, kopek, top veya araçların olmadığından emin olun.
 • Pedalları doğru ve sağlam taktığınızdan emin olun.

Ve her zaman çocuğunuza, bisiklet üstünde dengede durmaya çalışırken tekerleğe, ayağına veya yere değil karşıya bakması gerektiğini hatırlatın.

Çocuğunuz artık bisiklete binebildiğine göre o zaman ailecek bisiklet sürüşleri yapmaya başlayabilirsiniz. Mesela 23 Nisan Çocuk Bayramı‘nda!

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

2 Comments

Yorum yaz