Skip to main content
Bisikletizm

bisikletlerimizle # kültürparktayız

By 09/01/2016Nisan 24th, 2016No Comments

Geçtiğimiz yıl 25 Nisan’da facebook üzerinden aldığım kültürparktayız etkinlik daveti ilgimi çekmiş ve bir cumatesi günü piknik örtümü yanıma alıp Kültürparka kitap okumaya gitmiştim. Şehirde güzel şeyler yapan insanlar vardı ve onların yanında olmalıydım.

kulturparktayiz bisikletizm

Cenk Hasan Dereli “off ya İzmir’de kültürel ve sosyal hiçbir etkinlik yok” demek yerine var olan ama az bilinen güzel şeyler yapan insanları tanıtıyor ve hatta yeni şeyler yapılması için şehir insanını motive ediyor. O bir mimar.

Cenk Hasan Dereli, PechaKucha İzmir’de düzenli olarak kent için bireysel olarak güzel işler yapan insanları ağırladığı çok keyifli bir etkinlik düzenliyor. Etkinliğe bisikletle gelenler, giriş ücreti ödemiyor. Katılımcılara verilen hediye torbalarının içinde bazen minik bir şişede domates tohumları olabiliyor. Pechakuchaizmir.com’u takip edin derim.

Cenk ve arkadaşları geçtiğimiz yıl #kültürparktayız sloganı ile biz “parka gitme kültürü olmayan” şehir insanını uyandırdılar. Şehrin en güzel yerinde kocaman bir parkımız var ama biz onu orada unutmuştuk. Yılda bir sefer kitap fuarına gitmek, bir sefer de bir tanıdığın nikah töreni için kapısından içeri girdiğimiz parkımıza sahip çıkmıyor ama önemlisi tadını çıkarıp keyfini sürmüyorduk.

İZFAŞ (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri) tarafından işletilen Kültürpark alanının gelecekte nasıl işletileceğine dair tartışmalar yaklaşık iki yıldır sürüyor.

Kültürpark’ın kaderinde acaba söz sahibi olabilir miyiz?

#kültürparktayız hareketinin blog sayfasından alıntı yapıyorum “Plan yapmak, yapılar inşa etmekten önce, kentlinin Kültürpark’ta bulmak istediği kullanımın yaratılmasında kendisini sorumlu hissedeceği ortak bir hissin yaratılmasının öncelikli olduğunu düşünüyoruz. Talep etmek için değil, olmasını istediğimizi bizzat yaratmak için 23 Nisan’da ‪#‎kültürparktayız‬‬. Şehrin ortasında koca bir park bizi bekliyor. “

23 Nisan 2016 Cumartesi günü #kültürparktayız.

Bu yıl Kültürpark için ben de birşey yapmak istedim. Çocuk bayramında çocuklar gibi eğlenebiliriz diye düşündüm. İzmir’in en ünlü meydanı Konak Saat Kulesi’nden Kültürpark’a bisikletle gitmeliydik. Hatta bayram havasında çocuklarla birlikte, çocuklar gibi eğlenerek.

bisikletizm bike party izmir

23 Nisan İzmir Bike Party

Türkiye’nin ilk kostümlü bisiklet sürüşünün adı İzmir Bike Party. Kostümlerle bisiklete bineceğiz. Bu bisiklet sürüşü için caddeler trafiğe kapatılacak, çocuklar güven içinde şehri “otomobilsiz ve güvenli” deneyimlesinler diye. Başka türlü bir şehir mümkün. Bisiklet eğlenceli bir araç. Palyaço, örümcek adam, prenses,süper mario, civciv, ayı yogi kıyafetlerinizi ve maskelerinizi hazırlamaya başlayın. Arkadaşlarınızla, komşularınızla konuşun. Çocukları ile unutulmaz bir bayram yaşamak için hep beraber olalım. Kültürpark’a vardığımızda ise eğlenelim, fotoğraf çekelim, oyun oynayalım.

Kültürpark ismi gibi olmalı. Kültür ve Sanat aktivitelerine evsahipliği yapmalı. #kültürparktayız etkinliğinin dediği gibi “Kültürpark’ta ne görmek istiyorsanız siz yaratın. Herkesin bulmak istediğini kendi getirdiği kocaman bir piknik…”

Hadi sen de gel. İzmir 23 Nisan’da çok güzel olacak!

Facebook Etkinlik sayfası için tıkla ve dostlarını davet etmeyi unutma.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz