Skip to main content
BisikletizmBisikletli Ulaşım

Daha Çok Kadın Bisiklete Binerse

Ben, bir kadınım ve bisiklet sürüyorum ve sadece gezi amaçlı yolları ve sakin ara sokakları tercih etmiyorum. Her gün işe bisikletle gidip gelen bir bisiklet kullanıcısıyım ve günlük sürüşüm gidiş-dönüş 20 km’yi aşıyor.

İşe bisiklet ile gidip gelme kararını, ülkenin ve dünyanın kaderi hakkındaki derin endişelerim, egzersizi gündelik hayatıma pratik bir şekilde entegre etme ihtiyacım ve yol parası ile tasarruf sağlamanın kolay bir yol olması gibi birçok nedenden dolayı aldım.

Ayrıca bisiklet sürmenin yaşadığım şehri gezmek için inanılmaz derecede etkili bir yol olduğunu düşünüyorum. Gündüz ya da gece istediğim her yere bisikletle gidebiliyorum.

Bisikletin bu muazzam getirilerine rağmen, şehir merkezlerinde birçok insan kısa mesafede bisiklet kullanmıyor.

kadinlar bisiklete binerse

Kadınların bisiklet sürmemesinin birçok nedeni olsa da, şehirlerimizde güvenli ve yaygın bisiklet altyapısının yetersizliği temel bir engel olarak öne çıkıyor. Bu şehirler, otomobil ve motorlu taşıt için yapılan altyapıların caddelere egemen olduğu yerler olma eğiliminde.

Bisiklet Yolu Altyapısı Yok

Araştırmalar kadın bisikletçilerinin daha temkinli olduğunu ve sürüş isteksizliğinin şehrin bisiklet altyapısına çok güçlü bir biçimde bağlı olduğunu tekrar ve tekrar doğruluyor.

Kadın bisiklet kullanıcıları, iyi bir bisiklet altyapısının işareti olarak tanımlanabilir. İşaretler, ekosistemin durumunu yansıtmakta olup, konumuzla ilgili olarak da şehrin bisiklet altyapısının mevcut durumuna ilişkin bir içerik sunmaktadır.

CPH68474

Çocuklardan yaşlılara herkes için güvenli şehirler ve bisiklet altyapısının başarılı olduğunu gösteren en güvenilir işaret, her iki cinsiyetin bisiklet kullanımı konusunda eşit dağılım gösterdiği yerlerdir. Dengesiz cinsiyet oranları yapılacak daha çok şey anlamına geliyor.

Cinsiyet oranları ve güvenli bisiklet altyapısının yetersizliği ile olan ilişkisine yönelik tüm bu bilgiler beni günlük sürüşlerim sırasında resmi olmayan anketler yapmaya itti. Bisiklet cinsiyet oranı verilerini toplamaya yönelik  “bisiklet anketi” yaklaşımım en titiz araştırma yöntemi olmasa da, İzmir’de bu konuda nerede olduğumuzu yaklaşık olarak anlayabilmemizi sağlıyor.

Bisim’in Kullanıcılarının %60’ı Kadınlar

Sokağa her çıktığımda gözlemlediğim bisikletliler arasında kadın bisiklet kullanıcılarının sayısını artmış olduğunu görmek beni memnun ediyor. İzmir’deki Bisim bisiklet kiralama sisteminden faydalananlar söz konusu olduğunda cinsiyet dağılımına ilişkin bir umut var. Bisim temsilcileri sürücüler arasında cinsiyet eşitliği olduğunu hatta kiralamaların %60’ının kadınlar olduğunu doğruladı. Kısa mesafeli bisiklet kullanımını artırmak adına kolayca ulaşılabilen sağlam bisikletler sunmak, daha çok kadının bisiklet sürmesini sağlamış.

Kadın Bisiklete Binerse

Şehrimizdeki bisiklet kullanımı konusuna gelince, hepimizin mevcut durumu önemsemeliyiz. Bu konuda yurtdışında yapılan araştırmacılardan gelen ana mesaj şu: güvenli yollar yaparsanız, kadınlar sürecektir. Fakat etkisi bundan çok daha fazlası. Eğer güvenli ve geniş bisiklet altyapısı sağlarsanız, daha fazla erkek de bisiklete binecektir (çocuklar ve yaşlılar dahil). Daha fazla insanın sürdürülebilir ulaşımı seçtiklerini görmek için girilen bu çetin yolun sonucu: daha çok bisikletçi, daha sağlıklı ve daha aktif insanlar, daha temiz bir hava, güvenli ve çok kullanılan bisiklet rotalarının kenarlarında yer alan yerel işletmeler için de daha fazla müşteri trafiği demek.

kadin bisiklete binerse

Yeterli sayıda insan, işe gidip gelmek ya da küçük işleri halletmek için arabalardan bisikletlere geçiş sağladığında, trafik yoğunluğunun zaman içerisinde azalacak olmasının bu durumun getireceği faydalardan biri olduğunu söyleyebilirim

İster önceden bisiklet süren ya da bodrumunuzda duran eski bisikletin tozunu silip denemeye karar vermiş bir kadın veya erkek olun, kendinize haftada bir gün işe bisikletle gitme sözü verin. Daha iyi bir altyapı talep edenler daha fazla sokakta olursa, daha iyi şeyler olacaktır. İzmir’in caddelerini bisiklet dostu yapmak için daha yapılacak çok iş var ama en azından doğru yönde ilerliyoruz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz