Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Çocuklar için Bisikletin Faydaları

Çocuklar daha çok yürümeli ve bisiklete binmeli!

Kanada’da yaşayan Dr. Anne Marie Zajdlik, son bir kaç yılda hem ergenler hem de gençlerde depresyonun dramatik şekilde arttığı üzerine bir makale yayınladı. Çocuklar ve gençler, yaşamlarında zorlu durumlarla karşılaştıklarında önceki jenerasyonlar gibi bu durumla başa çıkamıyorlar.

Dr. Zajdlik’e göre çocukların daha fazla özgürlüğe, bağımsızlığa ve egzersize ihtiyacı var. Aktif ulaşım, çocukların ergenlik ve genç yetişkinliklerinin sonlarına doğru zorluklarla baş edebilmelerini sağlama konusunda çok etkili bir rol oynamaktadır. Bisikletle okula giden çocuklar, her gün küçük riskler alıyor ve bunlara çözümler üretmeyi öğreniyorlar. Bu küçük riskler, sonraki yıllarda yaşamın zorluklarıyla mücadele etme konusunda kendine güven geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

bisikletin faydalari

Mahallelerinde bisiklete binme fırsatına sahip olan çocuklar, çevreleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar. Neyin tehlikeli neyin olmadığı konusunda algı geliştirirler. Çocuklar, çok fazla televizyon izlemeleri ve de çok fazla evde zaman harcamaları durumunda riskten kaçınır hale gelirler.

Çocukların dışarıya çıkmaları ve yaşamla tanışmaları gerekiyor.

Danimarka’da son dönemde gerçekleştirilen bir çalışma, okul öncesi egzersiz yapan çocukların derslere daha çok ilgilendiğini göstermektedir. Çocukları, okula yürüyerek veya bisikletle göndermekten daha iyi bir egzersiz olabilir mi?

Dr. Zajdlik, çocukların günde en az bir saat egzersiz yapması önerisinde bulunuyor. Fiziksel aktivite,  beyin tabanındaki hipofiz bezlerini daimi şekilde aktif hale getirilir.  Bu dürtü, çocukların büyümesine ve daha güçlü olmasına imkan veren büyüme hormonlarının üretilmesine imkan verir. Sağlıklı bir beyin zekanın pik noktaya ulaşmasına, hafızanın iyileşmesine ve ruh halinin sağlıklı olmasına imkan verir.

Dr. Zajdlik egzersiz, ruh sağlığı ve yaşamın daha sonraki evrelerindeki duygu durum bozukluklarına yönelik dayanıklılık arasında bir bağlantı kurulabileceğini söylüyor. Günde bir saat egzersiz,  en yaygın antidepresan ilaçtan daha  etkili olabilmektedir.

“Kademeli sorumluluk devri” modelinde bir uygulamayla çocuklara daha özgürlük sağlanabilir. Ebeveynler, çocuklarında görmek istediği davranışı modelleyebilirler. Örneğin kendinden emin bir şekilde pedal çevirmek.

Bisiklete binen çocuklar öz güven kazanacak ve ebeveynler de yürüyerek veya bisikletle bir yerden başka bir yere giden çocuklarına güven duyacaklardır.  Bedensel gelişim ve çocukların çevreleri hakkında artan farkındalığı, kendine duyduğu güveni arttıracaktır. Bu da aktif ulaşımın (yaya+bisiklet) küçümsenmeyecek faydalarından birisidir.

Şimdi bana diyeceksiniz ki: “Pınar, çıldırdın mı? Nasıl çocuğumu tek başına bisiklete binmeye göndereyeyim?” İşte sorun tam da burada. Çocukların bisiklete binemediği, yürüyemediği, kaldırımları bile olmayan sokaklarımız için artık bir şey yapalım mı?

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz