Skip to main content
Gezi Yazıları

Helsingor- Hamletin Sarayı ve Louisiana Müzesi

Bisiklet Turu: Kopenhag –Hillerød –  Helsingør – Humlebæk – Kopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılacak onlarca şey gezilecek yüzlerce yer olsa da şehirden ayrılıp biraz kuzeye doğru gitmenizi de tavsiye ederim. Bisiklet rotalarını takip ederek günübirlik rahat bir gezi ile dünyanın en ünlü modern sanat müzesi Louisiana ve Hamlet’in sarayı Kronborg‘u görebilirsiniz.

45 copenhagen bike rental
Kopenhag’da her köşe başında görebileceğiniz bir bisiklet dükkanından zevkinize göre bir bisiklet seçebilir veya belediyenin bisiklet paylaşım sisteminden eBike alabilirsiniz.
UNESCO tarafından dünya mirasları listesinde bulunan Hamletin Sarayı Kronborg, Kopenhagen’a 50 km mesafede. Louisiana müzesi ise sarayın 12 km güneyinde.
59 copenhagen

Biz 3 vitesli kiralık şehir bisikleti ile S-Bahn ile Hillerod şehrine gittik  (bisiklet ücretsiz taşınıyor ve yolculuk 40 dakika sürüyor) ve oradan pedal çevirmeye başladık.

helsingor bisiklet

Hillerod – Helsingor

Hillerod’da istasyona beş dakika mesafede bulunan gölün üzerine inşa edilmiş Frederiksborg Sarayını görmeye gittik.
66 denmark
Sarayın barok bahçesinin peyzajı, 1725 yılında nasıl tasarlandıysa bugün de aynı şeklini koruyor. Gerçekten çok etkileyici bir saray.  Sarayın görkemli odalarını hızla gezip, parkın içinden Helsingor yönüne doğru pedal çevirdik.

Danimarka bisiklet

Frederiksborg

Kronborg Sarayı

Hillerod’dan sonra bisiklet rotasını takip ettik ve otomobillerle paylaştığımız yolda şoförlerin ne kadar dikkatli yanımızdan geçtiğini görünce mutlu olduk.
danimarka helsingor
Helsingor çok şirin bir şehir. Kronborg Sarayı, hemen deniz kenarında tüm ihtişamı ile bizi davet ediyordu. Shakespeare’in Hamlet’inin sarayı, Kuzey Avrupa’nın en güzel saraylarından birisi ve her yıl 200bin kişi tarafından ziyaret ediliyor. Sarayın etrafını sonra da içini gezdikten sonra bisiklet rotasına geri döndük ve deniz kıyısından güneye doğru pedal çevirdik.
52 kronborg

Louisiana Museum of Modern Art

55 louisiana
Helsingør’un 12 km güneyinde bulunan Humlebaek şehrinde Danimarka’nın en ünlü ve önemli modern sanat müzesi bulunuyor. Kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Klasik müze tanımından çok farklı bir şeyle karşılaşacağınızın garantisini verebilirim. Müzenin salonları nda çok değerli eserleri görme fırsatınız olacak, bahçesi ise efsane!
64 denmark louisiana

Denize bakan müze kafetaryasında mutlaka mola verin ve lezzetli muffinlerden deneyin.

65 denmark

Müzeden sonra yine bisiklet rotasından altın rengi kumsalların kenarından güneye doğru yol aldık. Sol tarafımızda Baltik denizinin diğer yakasında İsveç’i görebiliyorduk. Kopenhag’a varmadan önce yolda bir mola da Danimarkalılar için popüler plajların bulunduğu Klampenborg’da verebilir, hatta yazın denize girebilirsiniz.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

Yorum yaz