Skip to main content
BisikletizmBisikletli Yaşam

Bisiklet ve Mutluluk Arasında İlişki Var

Mutluluğa pedal çevirmek: Bisiklete binmenin bedensel faydalarının yanı sıra ruh sağlığımıza da iyi geldiğini biliyor musunuz?

Düzenli olarak bisiklete binmek yağ yakmamızı sağlarken kan dolaşımımızı düzenliyor, kaslarımızı güçlendirip bizi daha dayanıklı yaparken ve metabolizmamızı hızlandırıyor. Bağışık sistemimiz güçlendiği için daha az hasta oluyoruz.

Peki ya ruh sağlığımız?

Yapılan araştırmalar günlük hayatımızda düzenli olarak bisiklete binmenin depresyon, endişe ve stres gibi çok sık karşılaştığımız rahatsızlıkları önlediğini kanıtlıyor.

Bir çoğumuz bedensel sağlığını korumak için bisiklete binse de ben mutlu olmak için bisiklete binen gruptayım.

Bisiklet ve Mutluluk Arasındaki İlişkinin Nedenleri:

 • Moralimizi yükseltiyor

Günde 30 dakika bisiklete binmek moralimizi yükseltiyor. Elbette yarışma için hazırlık antrenmanından bahsetmiyorum. Günlük hayat akışımıza entegre ettiğimiz bedensel hareket (örneğin işe bisikletle gitmek) genel olarak ruhen bizi çok iyi hissettiriyor.

 • Özgüvenimizi arttırıyor

Sosyal medya ağlarında her an insanların “başarılarını” (10 km koştum, 110 km bisiklete bindim, surf yaptım vs) paylaştıkları fotoğrafları görüyoruz. Kendi hayatımızla ilgili pozitif bir algıya ihtiyacımız artarak devam ediyor. Bisiklet bu konuda harika bir yardımcı. İş çıkışı parkta kısa bir bisiklet sürüşü veya haftanın bir günü işe bisikletle gidip gelmek instagram hesabınızı bir anda canlandırabilir 🙂

Don’t miss the #sunset it’s absolutely free 🌅 #bikelife

A photo posted by Bisikletizm (@pinarpinzuti) on

 • Gerçek bir antidepresan

Okuldaki sınav stresi, işyerinde yaşadığınız sıkıntılar, evliliğinizdeki problemler, ilişkiler vs. Bir bisiklet alın ve hayatınız değişsin. Bunu sadece ben söylemiyorum, bunu etrafımda bisiklete binen herkes söylüyor: Semra, Devrim, Neşe, Nazlı vb.

 • Etraftaki güzellikleri fark ettiriyor

Kaç kez bir yüzme havuzuna veya spor salonuna aylık/yıllık ücreti ödedikten kısa bir süre sonra bahaneler bulup aboneliğinizi çarçur ettiniz? Bisiklete binmek için hiçbir kuruma para ödemenize gerek yok. Bir bisiklet alın ve sokağa çıkın. Dışarıda açık havada yapılan fiziksel aktiviteler ruhun gıdası, gerçekten. Bir anda görmediğiniz güzellikleri görmeye başlıyor ve hatta yaşadığınız yeri sevmeye bile başlıyorsunuz. Sevdiğiniz bir yerde yaşamak da sizi mutlu ediyor. Bu kadar basit.

I am proud of being a bicycle user 😎 and thanks @copenhagenizer for the inspiring talk in #copenhagen

A photo posted by Bisikletizm (@pinarpinzuti) on

 • Otomobil bağımlılığından kurtarıyor

Otomobil bağımlılığı zararlı bir bağımlılık özellikle de ruh sağlığımız açısından. Bisiklete binmenin keyfini tadanlar, ulaşım amaçlı bisiklet kullanmak için alternatifler geliştirmeye başlıyor. Gideceği yerlerin seçimini yaparken kendi kendine “bisikletle gidebilir miyim” diye soruyor. Toplu taşıma+ bisiklet opsiyonunu kullanıyor ve bir süre sonra kapısının önünde park halinde duran ama durduğu yerde masraf çıkaran (sigorta, park yeri, vergi vs) otomobilden kurtulmanın yollarını arıyor. Mesela, kargo bisiklet, eşini, eşyalarını ve ev hayvanını taşımak için harika bir araç. Otomobilden kurtulunca da trafik stresi diye bir şeyin varlığını unutuyor.

bisiklet ve mutluluk

Bisiklet ve mutluluk arasında siz de ilişki olduğundan benim kadar eminseniz, bu listede olmayan bir başlık biliyorsanız, o zaman yorumlarınızı bekliyorum.

Pınar Pinzuti

Blogger. Aktivist. Filolog ve Pedagog. Bisikletin dünyayı değiştirebileceğine inanıyor. İnandığı şey için ise gece gündüz çalışmayı çok seviyor.

4 Comments

 • Cem dedi ki:

  Bence yalnızlığada iyi geliyor. İkamet ettiğiniz il/ ilçede bulunan amatör bisiklet gruplarının her hafta düzenlediği rutin turlara katılarak yeni insanlarla tanışıyorsunuz. Bisiklet sayesinde bir çok kişiyle tanıştığımı söyleyebilirim.

 • Oguz dedi ki:

  Bisiklet havalanmadan uçmak gibi birşey. Uçmuyorsunuz ama sanki havadasınız süzülüyorsunuz. Tuhaf birşey..

 • Kubilay dedi ki:

  Geçen yıl emekli oldum… Yaz öyle böyle geçti, fakat kış girince sıkı bir kitap kurdu olsamda sıkıntı iyice bastı.. Alkole meyil arttı, sıkıntı katladı.. Kartopu etkisi! Bir gün birden bu tempodan bir mola aldım.., birde bisiklet. Gençliğimde basketbol oynamanın ve hiç sigara içmemenin de yardımıyla tempo gittikçe arttı, uyku sorunu çeken ben yatağa nasıl girdiğimi unutur oldum, kısacası 51 yaşında tekrar çocuk oldum. Artık günlük 50-60 km. rutin oldu… Dr. Byke…

Yorum yaz